Aleksandra Dzik

Jest absolwentką psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie kończy studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada uprawnienia międzynarodowego przewodnika górskiego UIMLA, przewodnika beskidzkiego oraz pilota wycieczek. Specjalizuje się w wyjazdach w odległe masywy Azji, od Kaukazu poprzez Ałtaj, Pamir i Tien-Szan, aż po Himalaje.

Wpisy Oli na blogu Pakera

Bliskie są jej wszelkie formy aktywnego wypoczynku: trekking, turystyka rowerowa, narciarstwo skiturowe, wędrówki na rakietach śnieżnych i wiele innych.

Na swoim koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II (8035 m n.p.m.), ponadto jako pierwsza Polka zdobyła jedną z najniebezpieczniejszych gór świata – Pik Pobiedy (7439m n.p.m.) oraz skompletowała wejścia na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR (Pik Pobiedy, Chan Tengri, Pik Somoni d. Kommunizma, Pik Korżeniewskiej, Pik Awicenny d. Lenina), uzyskując prestiżowy tytuł Śnieżnej Pantery, ustanowiła także polski i kobiecy rekord wysokości na trudnym siedmiotysięczniku Kongur Shan (7719m n.p.m.). W 2010 r. jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme. Od szeregu lat zawodniczo uprawia narciarstwo wysokogórskie, w którym jej największe osiągnięcia to mistrzostwo Polski oraz Puchar Polski. Startuje także w rajdach przygodowych (adventure racing), maratonach rowerowych oraz zawodach biegowych.

Za swoje osiągnięcia była m. in. nominowana do nagrody National Geographic „Travelery 2010″ oraz nagrody środowisk wspinaczkowych „Jedynka 2010″. Jest też laureatką nagrody Rektora UJ im. H. Jordana za wybitne osiągnięcia sportowe, jak również wyróżnienia w kategorii alpinizm podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy 2010″.