Picture-001kb

Urodził się w podwarszawskim Pruszkowie 14 listopada 1951 roku.
Ma dwóch dorosłych synów i dwóch wnuków w wieku 9 i 7 lat.

Wydział Geodezji i Kartografii ukończył w roku 1977. W latach 1977 – 1989 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej w Instytucie Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej. W tym czasie oprócz zajęć dydaktycznych brał udział w pracach i pomiarach naukowych na terenie Polskich Tatr, terenach pod przygotowywaną pod zalanie zaporę na Dunajcu oraz na terenie Lubińsko – Głogowskiego Zagłębia Miedziowego.

Wpisy Leszka na blogu Pakera

  • W lutym 1989 roku wyjechał na indywidualny kontrakt do Syrii. Dwuletni nadzór nad ogromnym projektem hydrologicznym na rzecze Habur w dalekim Hassake i geodezyjny nadzór nad drążonym z obu stron siedmiokilometrowym tunelem w okolicy Latakii ukoronowały jego pracę zawodową jako geodety.
  • Po powrocie do Polski w lutym 1991 roku i zdobyciu licencji biegłego wycen nieruchomości, rozpoczął pracę w polskiej bankowości. Rozpoczynając pracę jako stażysta w Polskim Banku Rozwoju po dwóch latach zostaje dyrektorem Departamentu Inwestycji Kapitałowych, a po połączeniu Banku z BRE Bankiem zostaje wiceprezesem Domu Inwestycyjnego BRE Banku. Dwunastoletnią karierę bankową kończy jako Dyrektor Zarządzający w Kredyt Banku, a potem przez dwie kadencje jako Wiceprezes Banku Współpracy Europejskiej. W roku 2001 odchodzi z bankowości do pracy w korporacjach.
  • Przez kolejne pięć lat jest Wiceprezesem i Dyrektorem Finansowym w Grupie Kapitałowej ERGIS, a potem w Krakowskiej Fabryce Kabli – ”TELEFONIKA SA”
  • Już w czasie studiów zaczął się wspinać. Początkowo w Tatrach, potem w Alpach, gdzie dokonał dużo trudnych, skalnych i lodowych przejść. Wiele z nich to pierwsze polskie przejścia.
  • Już w roku 1974 wyjeżdża na swoją pierwszą himalajską wyprawę, w czasie której zdobywa dziewicze Shispare /7611 m/. W następnym roku zdobywa nową drogą szczyt Gasherbrum II /8035 m/. Jest to ówczesny wysokościowy rekord Polski W kolejnych latach wyjeżdża na kolejne ośmiotysięczniki – Makalu /8470 m/, Yalung Kang /8505 m/, czterokrotnie na drugi szczyt Ziemi – K2 /8611 m/
  • W lutym 1980 roku, wraz z Krzysztofem Wielickim dokonuje pierwszego zimowego wejścia na Górę Gór – Mount Everest /8850 m/. Jest to zimowy rekord świata. O tej pamiętnej wyprawie opowiedział wraz z Krzysztofem Wielickim w książce – ”Rozmowy o Evereście”
  • W kolejnych latach, jako pierwszy Polak, kompletuje Koronę Ziemi, a więc najwyższe szczytu wszystkich kontynentów, łącznie z Antarktydą i Arktyką.
  • W latach 1996 – 1999 był prezesem Polskiego Związku Alpinizmu
  • Za swoje górskie osiągnięcia pięciokrotnie odznaczony Złotymi Medalami za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W roku 2004 uhonorowany Krzyżem Kawalerskim RP.
  • Cały czas zafascynowany urokiem Gór, dalej się wspina i realizuje swoje Marzenia.