W trakcie pieszych czy rowerowych wędrówek dobre obuwie to podstawa. Czy idziemy w Beskidy, czy w Alpy – a może lubimy wielogodzinne spacery po mieście – nie możemy zapominać o dobrych butach, które skutecznie zabezpieczą nasze stopy przed otarciami, odparzeniami i innymi dolegliwościami. Jak zatem dobrać odpowiednie buty do rodzaju naszej aktywności? Przedstawiamy szybki poradnik.

Wyznacz sobie cel

Jesteś alpinistą? A może lubisz zwiedzać, a góry odwiedzasz dwa razy w roku? Wolisz żeglować po Morzu Śródziemnym? Każda z tych aktywności wymaga innego rodzaju obuwia. Musisz wiedzieć, do czego będziesz wykorzystywać swoje buty. Czy szukasz „skorup” do chodzenia po lodowcu, czy potrzebujesz jednak czegoś lżejszego, na spacer bo Bieszczadach lub wypad na Mazury? Pamiętaj, że każdy model butów kryje za sobą konkretne przeznaczenie.

Jeśli dwa-trzy razy w roku chodzisz na Babią Górę, a częściej jesteś turystą miejskim lub nizinnym, możesz śmiało wybrać buty poniżej kostki. Będą lżejsze i bardziej przewiewne od wysokich butów przeznaczonych do skalnego podłoża – dzięki temu stopa nie będzie się męczyć, a odprowadzanie nadmiaru ciepła z buta będzie o wiele prostsze.

Oczywiście jeśli planujesz wybrać się na alpejski lodowiec lub od razu mierzysz jeszcze wyżej, zadbaj o wysokogórskie buty specjalistyczne. Pamiętaj jednak, że nie spełnią swojego zadania w trakcie niedzielnego spaceru po dolinie Kościeliskiej. Równie dobrze możesz próbować przerobić czołg na wóz kempingowy. Można – tylko czy warto?

Zwróć uwagę na materiały

Jeśli już wiesz, czego szukać, czas dopytać o szczegóły. Zwróć uwagę przede wszystkim na materiał wykonania samego buta – może być ze skóry, skóry syntetycznej (np. Happy Cow) lub materiałów łączonych. Producenci często łączą skórę ze specjalistycznymi materiałami, takim jak Cordura® czy Dyneema, których głównym celem jest poprawa wodoodporności oraz ogólnego komfortu noszenia butów. Bardzo często stosowane są również membrany dodatkowo zmniejszające przepuszczalność wody i pomagające odprowadzać pot, jak GORE-TEX® lub Sympatex®.

Niezwykle istotna jest podeszwa. Na tym polu od lat króluje niepodzielnie Vibram®, zapewniająca odpowiednią przyczepność do różnych rodzajów podłoża – od skalistego dna morskiego po błotniste leśne ścieżki. Oczywiście ten włoski wynalazek nie jest jedyną dobrą podeszwą na rynku, ale trzeba przyznać, że konkurencję pozostawia daleko w tyle.

Nie śpiesz się

Pamiętaj, że dobór butów trekkingowych może się okazać długim i skomplikowanym procesem. Przede wszystkim mierz, próbuj, testuj. I pamiętaj, że buty to sprawa indywidualna. To, że koledze pasowały buty X, nie znaczy, że tobie też będą. Każdy z nas ma trochę inny sposób chodzenia, inną budowę, postawę, przyzwyczajenia.

W teren wychodzimy z różnym obciążeniem, poruszamy się w różnym tempie… Wszystkie te czynniki wpływają na to, jakiego konkretnie modelu buta potrzebujemy.

Na początek, jeśli nie wybierasz się akurat w bardzo wysokie góry, spróbuj niskich, lekkich butów o szerokim przeznaczeniu, takich jak włoskie Lizard Scramble (w wersji męskiej lub damskiej). W końcu kto może się lepiej znać na butach niż Włosi?