Chociaż tegoroczna zima jest dość łagodna i nie doświadczamy fali arktycznych mrozów na miarę tych dotykających Amerykę Północną, to jednak kiedy za oknem jest brzydko i wieje, łatwo się zniechęcić do aktywności fizycznej. Tymczasem obecna pora roku nie tylko nie przeszkadza w uprawianiu sportu, ale także tworzy dla niego możliwości, których nie mamy w lecie.

Wypróbuj piętnaście sprawdzonych sposobów na zdrowe i aktywne spędzenie zimy. Nie czekaj do wiosny – uwierz, że Twój organizm jeszcze Ci za to podziękuje.

1. Poranna gimnastyka

Kiedy przez większość doby jest ciemno, bardzo trudno jest się dobudzić i efektywnie rozpocząć dzień. Dlatego zamiast wlewać w siebie duże ilości kawy, rozpocznij poranek od rozciągania i kilku ćwiczeń rozgrzewających. Skłony, przysiady czy pajacyki poprawią krążenie i wyrwą Cię ze snu. Dobrze wpłyną również na Twoje samopoczucie. Wystarczy 10-15 minut zaraz po wstaniu z łóżka, aby czuć się lepiej na co dzień.

2. Wycieczka w teren

Wyjazd za miasto wcale nie musi wiązać się z braniem urlopu i staniem w korkach na Zakopiance. Jeśli nie możesz lub nie chcesz jechać w góry, weź w sobotę lub niedzielę swoich bliskich na długi spacer po okolicznych lasach, wzgórzach lub innych miejscach, które akurat masz w zasięgu godziny do półtorej jazdy. Cały dzień spędzony na świeżym (a przynajmniej świeższym niż w mieście) powietrzu z pewnością Ci nie zaszkodzi. 😉

3. Łyżwy

Klasyka zimowej aktywności – sport dostępny w wielu większych i mniejszych miejscowościach, w których rozstawia się sezonowe lodowiska. Jazda na łyżwach jest zajęciem angażującym całe ciało, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni nóg i dolnych partii ciała. Ponadto poprawia koordynację ruchową i równowagę. Może także stanowić świetną zabawę integrującą rodzinę lub alternatywę dla randki w kawiarni. Pamiętaj tylko o niezbędnych środkach ostrożności.

4. Narty

Kolejny sport, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie zimy. Jeśli nie możesz wziąć kilkudniowego urlopu, ale masz to szczęście, że mieszkasz na południu Polski, pamiętaj, że wiele mniejszych stoków w naszym kraju otwartych jest również wieczorem. Nie trzeba jechać wiele godzin i płacić olbrzymich kwot, żeby cieszyć się białym szaleństwem. Wystarczy popołudnie po wyjściu z pracy. Możesz też rozważyć całodniowy wypad, na przykład na Słowację.

5. Miejskie spacery

Tu oczywiście rzecz rozbija się o głośną w Polsce sprawę smogu. Są dni, kiedy opuszczanie klimatyzowanych pomieszczeń wydaje się po prostu ryzykowne (i na dłuższą metę takie jest). Jednak, wyposażywszy się w odpowiednią maskę, możesz śmiało przemierzać ulice i parki. Wybierz spacer zamiast dojazdu do pracy albo spędź weekend w parku – szczególnie jeśli masz dzieci i/lub psa. Zawsze możesz zaaranżować rodzinne wyjście na sanki czy bitwę na śnieżki ze znajomymi – o ile oczywiście spadnie śnieg.

6. Jogging

Skoro już jesteśmy przy maskach antysmogowych, warto dodać, że oprócz jakości powietrza nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zimą nie przerywać codziennego biegania. Pamiętaj o ciepłym i suchym ubraniu – szczególnie przydaje się tu bielizna termiczna – oraz o odpowiednim ogrzaniu ciała po treningu.

7. Nordic walking

Mimo stereotypu, jakoby aktywność ta była zarezerwowana dla emerytów, intensywny chód angażujący całe ciało to świetna alternatywa dla biegania. Mniej niż jogging obciąża stawy, jednocześnie intensywnie stymulując mięśnie obręczy barkowej i ramion. Weź „spacer z kijkami” pod uwagę, szczególnie podczas suchej, bezśnieżnej zimy.

8. Łowienie słońca

Bez względu na wszystko, pamiętaj, żeby chociaż co parę dni wyściubić nosa z czterech ścian – szczególnie podczas krótkich chwil ładnej pogody. Nasze ciała potrzebują promieni słonecznych do produkcji witaminy D3, której większość pochodzi właśnie z biosyntezy w skórze. Dlatego jeśli tylko masz okazję, wystawiaj się na działanie słońca – oczywiście uważając, żeby nie doznać poparzeń.

9. Basen

Jeśli nie jesteś amatorem spędzania czasu na „świeżym” powietrzu, zawsze możesz zafundować sobie namiastkę lata w postaci kilku godzin spędzonych w ciepłej wodzie. Pływanie to jedno z najbardziej ogólnorozwojowych ćwiczeń, jakie istnieją. Świetnie rozwija nie tylko mięśnie, ale i kondycję. Dzięki dużej roli prawidłowego, równego oddychania, pozwoli Ci pozbyć się z płuc smogowych zanieczyszczeń. Dobrym uzupełnieniem basenu jest też wizyta w saunie, z obowiązkowym, zimnym prysznicem po. Wspaniale poprawia krążenie. Pamiętaj jednak, że niektóre schorzenia stanowią przeciwwskazanie dla łaźni parowej. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

10. Siłownia

Zima to świetny okres, żeby rozpocząć swoją przygodę z ćwiczeniami na siłowni. Kiedy za oknem pada śnieg, Ty możesz zakasać rękawy i wziąć się do budowania swojej kondycji. Oczywiście nie wszystko naraz – żeby nie przeciążyć organizmu, szczególnie takiego nieprzyzwyczajonego do wysiłku, umów się z trenerem, który wprowadzi Cię w tajniki „pakowania”. Nie warto oszczędzać na zdrowiu – kilka sesji treningowych, podczas których dowiesz się, co możesz robić, a czego nie, z pewnością będzie Cię kosztować mniej, niż leczenie kontuzji czy urazów.

11. Fitness

Zorganizowana aktywność pod okiem instruktora, który z całej grupy wyciska siódme poty, to dobra rozrywka i świetna sprawa dla Twojego ciała. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wychodzenie na zajęcia, skorzystaj z dostępnych w internecie programów treningowych. Tak, ćwiczenie przed ekranem komputera czy telewizora kojarzy się z Ameryką lat 80., ale naprawdę działa.

12. Squash

To nie najtańszy sport w tym zestawieniu, ale nie ma sobie równych, zarówno jeśli chodzi o wysiłek, jak i rozwój koncentracji oraz motoryki. Jeśli myślisz, że tenis zapewnia dobre tempo rozgrywki, to najwyraźniej nigdy nie było Ci dane oglądać meczu squasha. To także dobre rozwiązanie integrujące – pary, przyjaciół, rodzica z dzieckiem. Zapewnia świetną, choć wycieńczającą zabawę.

13. Miejskie rozrywki

Jeśli chcesz oddać się naprawdę niezwykłej aktywności, poszukaj innych rozrywek. W wielu miastach Polski bez trudu znajdziesz parki trampolin – miejsca stworzone do skakania, gimnastyki oraz wykonywania ewolucji – czy poligony do paitballu, nie wspominając o ściankach wspinaczkowych. Pojedynczy wypad może być świetnym sposobem na spędzenie weekendu, a być może przerodzi się w długotrwałą pasję.

14. Walka z lenistwem

Czego byśmy w zimie nie robili, to okres, w którym najbardziej przybieramy na wadze. Dlatego pamiętaj, aby świadomie spędzać mniej czasu w fotelu przed telewizorem czy komputerem, unikaj niezdrowych, przetworzonych przekąsek zawierających duże ilości cukrów i tłuszczów, rzadziej wsiadaj do samochodu czy komunikacji miejskiej.

Z powyższej listy wybierz jedną-dwie aktywności i stosuj je regularnie. Powtarzalność i wytrwałość to klucz do sukcesu.

15. Zdrowe odżywianie

Last but not least – skoro masz unikać niezdrowego jedzenia, powiedzmy dwa słowa o tym zdrowym. W zimie trudno jest o naprawdę dobrej jakości owoce. Dlatego zamiast kupować holenderską sałatę z gąbki i chiński czosnek, skup się na tym, co mamy w Polsce – włącz w dietę warzywa korzeniowe (marchew, pietruszkę, seler, pasternak), kiszonki, domowe przetwory warzywne i owocowe. W ostateczności możesz wykorzystać głęboko mrożone owoce – truskawki, jagody czy jeżyny, które świetnie sprawdzą się jako deser czy koktajl. I pamiętaj, że najlepszym środkiem rozgrzewającym jest imbir, czosnek i papryka. Jedząc trochę „ostrzej” niż zwykle, pobudzisz swoje ciało do wytwarzania ciepła.

To już koniec naszej listy. Jakie są Twoje sposoby na aktywne i zdrowe spędzenie zimy? Podziel się nimi w komentarzu.

Artykuł oryginalnie został opublikowany na portalu Zabakcylowani.pl. Możesz zobaczyć go tutaj.