Jak Impregnować Kurtki i Odzież? – Poradnik Pakera cz. 3

utworzone przez | Impregnacja, Porady

Dobrze wiemy, że nawet latem mogą zdarzyć się dni pochmurne i deszczowe, dlatego kurtka nieprzemakalna powinna być naszym stałym wyposażeniem. Zdarza się, że używamy jej często – zarówno podczas powrotu do domu po pracy, na spacerze z psem, jak również na weekendowym wyjeździe w góry. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest odpowiednia dbałość o odzież przeciwdeszczową, jeśli chcemy, by służyła nam przez długie lata.

Nowa odzież ma fabrycznie naniesioną, nieprzemakalną powłokę wodoodporną. Dzięki niej woda spływa kroplami po tkaninie i nie przenika do wewnątrz. Z biegiem czasu naturalne zużycie kurtki, a także brud, kurz, a nawet pot, pogarszają jej właściwości. Brudna kurtka traci z czasem swoją hydrofobowość, może przemakać i nasiąkać wodą.

Regularne czyszczenie odzieży jest niezbędne dla utrzymania jej parametrów użytkowych, nie jest jednak zalecane stosowanie tradycyjnych środków piorących. Detergenty, wybielacze i środki zapachowe mogą doprowadzić do uszkodzeń warstwy wodoodpornej. Zalecane jest stosowanie delikatnych środków do prania odzieży technicznej.

Preparatem zalecanym do prania odzieży specjalistycznej i wodoodpornej jest środek . W przeciwieństwie do tradycyjnych detergentów, płyn do prania Performance Wash wnika do wnętrza tkaniny, co umożliwia jej dokładne oczyszczenie. Pranie odzieży zalecane jest po każdym, dłuższym, np. tygodniowym wyjeździe lub 3-4 wyjazdach weekendowych.

Przy codziennym użytkowaniu, wystarczające może okazać się miejscowe przepranie przy pomocy preparatu Granger’s tylko miejsc szczególnie brudzących się, np. kołnierza i mankietów. Aby wyczyścić fragmenty odzieży bez konieczności prania, należy użyć preparatu w atomizerze, do miejscowego czyszczenia Granger’s Gear Cleaner.

Może się jednak zdarzyć, że kurtka, mimo utrzymywania w czystości, stopniowo traci swoje właściwości hydrofobowe, czego objawem jest przemakanie. Woda przestaje spływać kroplami po tkaninie, co powoduje konieczność odtworzenia powłoki wodoodpornej poprzez impregnację kurtki.

Najbardziej zalecane jest dokonanie tego procesu po uprzednim upraniu odzieży, ale opracowany przez firmę Grangers preparat Clothing Repel umożliwia również przeprowadzenie procesu prania i impregnacji w jednym cyklu piorącym. Technologia ta wymaga zastosowania suszarki bębnowej dla pełnej aktywacji środka impregnującego w podwyższonej temperaturze.

Trwałość zabiegów piorąco – impregnujących przy średnio intensywnym użytkowaniu odzieży (2-3 dni w tygodniu) wynosi ok 4 – 6 miesięcy, w zależności od stopnia zabrudzenia odzieży. Kurtka narażona na intensywniejsze zabrudzenia wymaga takich zabiegów częściej. Zaleca się również używanie po praniu suszarki bębnowej, co może przedłużyć trwałość impregnacji. W ostateczności można użyć suszarki do włosów, ustawionej na niską temperaturę.

Zobacz Inne Wpisy na blogu

Jak Czyścić Buty Turystyczne i Sprzęt

Preparat Granger’s Footwear + Gear Cleaner w sprayu przeznaczony jest do czyszczenia obuwia, wszelkiego rodzaju technicznej odzieży outdoorowej i innego sprzętu …

0 komentarzy