Jak Impregnować Kurtki i Odzież? – Poradnik Pakera cz. 3

utworzone przez | Impregnacja, Porady

Dobrze wiemy, że nawet latem mogą zdarzyć się dni pochmurne i deszczowe, dlatego kurtka nieprzemakalna powinna być naszym stałym wyposażeniem. Zdarza się, że używamy jej często – zarówno podczas powrotu do domu po pracy, na spacerze z psem, jak również na weekendowym wyjeździe w góry. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest odpowiednia dbałość o odzież przeciwdeszczową, jeśli chcemy, by służyła nam przez długie lata.

Nowa odzież ma fabrycznie naniesioną, nieprzemakalną powłokę wodoodporną. Dzięki niej woda spływa kroplami po tkaninie i nie przenika do wewnątrz. Z biegiem czasu naturalne zużycie kurtki, a także brud, kurz, a nawet pot, pogarszają jej właściwości. Brudna kurtka traci z czasem swoją hydrofobowość, może przemakać i nasiąkać wodą.

Regularne czyszczenie odzieży jest niezbędne dla utrzymania jej parametrów użytkowych, nie jest jednak zalecane stosowanie tradycyjnych środków piorących. Detergenty, wybielacze i środki zapachowe mogą doprowadzić do uszkodzeń warstwy wodoodpornej. Zalecane jest stosowanie delikatnych środków do prania odzieży technicznej.

Preparatem zalecanym do prania odzieży specjalistycznej i wodoodpornej jest środek . W przeciwieństwie do tradycyjnych detergentów, płyn do prania Performance Wash wnika do wnętrza tkaniny, co umożliwia jej dokładne oczyszczenie. Pranie odzieży zalecane jest po każdym, dłuższym, np. tygodniowym wyjeździe lub 3-4 wyjazdach weekendowych.

Przy codziennym użytkowaniu, wystarczające może okazać się miejscowe przepranie przy pomocy preparatu Granger’s tylko miejsc szczególnie brudzących się, np. kołnierza i mankietów. Aby wyczyścić fragmenty odzieży bez konieczności prania, należy użyć preparatu w atomizerze, do miejscowego czyszczenia Granger’s Gear Cleaner.

Może się jednak zdarzyć, że kurtka, mimo utrzymywania w czystości, stopniowo traci swoje właściwości hydrofobowe, czego objawem jest przemakanie. Woda przestaje spływać kroplami po tkaninie, co powoduje konieczność odtworzenia powłoki wodoodpornej poprzez impregnację kurtki.

Najbardziej zalecane jest dokonanie tego procesu po uprzednim upraniu odzieży, ale opracowany przez firmę Grangers preparat Clothing Repel umożliwia również przeprowadzenie procesu prania i impregnacji w jednym cyklu piorącym. Technologia ta wymaga zastosowania suszarki bębnowej dla pełnej aktywacji środka impregnującego w podwyższonej temperaturze.

Trwałość zabiegów piorąco – impregnujących przy średnio intensywnym użytkowaniu odzieży (2-3 dni w tygodniu) wynosi ok 4 – 6 miesięcy, w zależności od stopnia zabrudzenia odzieży. Kurtka narażona na intensywniejsze zabrudzenia wymaga takich zabiegów częściej. Zaleca się również używanie po praniu suszarki bębnowej, co może przedłużyć trwałość impregnacji. W ostateczności można użyć suszarki do włosów, ustawionej na niską temperaturę.

Zobacz Inne Wpisy na blogu

Uzdatnianie wody 101: Woda w podróżach zagranicznych

  Planując podróż zagraniczną, niezależnie od tego, czy chcesz zwiedzać miasta, czy będzie to trekking wokół Annapurny w Nepalu lub zwiedzanie jego stolicy Katmandu – zawsze miej na uwadze zachowanie odpowiednich środków ostrożności przy korzystaniu z wody pitnej. W...

Woda na wyprawie 101: Niebezpieczne Strefy

  Po długim dniu na trasie bardzo kusząco może wyglądać chłodny strumyk, ale zawsze warto wtedy zastanowić się nad niebezpieczeństwem związanym z ewentualnym zanieczyszczeniem wody. Najlepszym sposobem zminimalizowania ryzyka jest stosowanie systemów filtracji i...

Uzdatnianie wody 101: Wirusy

  Wirusy są najmniejszymi z organizmów chorobotwórczych zamieszkujących środowisko wodne – mniejsze od pierwotniaków i bakterii. Te zjadliwe organizmy są również najmniej zbadane przez naukowców, jak również powodują największą ilość zachorowań wśród ludzi. Należy...

0 komentarzy

R
RABAT 15%
Wpisz proszę swoje dane oraz zaznacz zgody poniżej, abyś mógł otrzymać wiadomość z kodem rabatowym natychmiast!
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną na mój adres e-mail pochodzących od PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867 moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaakceptuj obydwie zgody, abyśmy mogli wysłać Ci rabat.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*