Jak wybrać rakiety śnieżne na swoją wyprawę?

utworzone przez | Rakiety Śnieżne, Sprzęt

Korzenie rakiet śnieżnych sięgają ponad 4000 lat – po wyemigrowaniu z miejsca swojego powstania w centralnej Azji, stały się dziś nowoczesnym sprzętem dla popularnych form rekreacji i turystyki na całym świecie. Co roku miliony miłośników zimowego wypoczynku, przypiąwszy do butów metalowe lub tworzywowe rakiety wyrusza na zimowe wyprawy. Aby w pełni cieszyć się z uroków zimowych wycieczek, niezbędne jest dobranie modelu rakiet odowiedniego do warunków terenowo-śniegowych.

Krok 1. Zastanów się, jakiego sprzętu potrzebujesz na swojej wyprawie

Rakiety śnieżne projektowane są pod kątem zastosowania w różnego rodzaju warunkach terenowo-śniegowych. Określenie tych warunków powinno być dla nas podstawowym kryterium wyboru przy zakupie rakiet.

Czy planujesz wędrówki po pokrytych śniegiem polach i łąkach, czy chcesz dotrzeć z plecakiem na poczatek trasy wspinaczkowej?

Różne modele rakiet śnieżnych przystosowane są do konkretnych zastosowań: może to być rekreacyjna wędrówka po płaskim terenie, bardziej forsowny marsz z plecakiem w głębokim śniegu na jedno-lub wielodniowych wyprawach lub wspinaczka w trudnym terenie.

Firma MSR idzie o krok dalej, projektując również różnego rodzaju modele wiązań do rakiet, optymalnie dostosowane do konkretnego zastosowawnia i danego modelu rakiety.

Jeżeli wybierasz się na rekreacyjny spacer po płaskim lub pofałdowanym terenie, wybierz któryś z modeli serii Trail. Zastosowane w nich wiązania o uproszczonej budowie są lekkie i łatwe w użyciu, idealne na długie wędrówki a jednocześnie zapewniają bezpieczne poruszanie się w niezbyt trudnym terenie.

Jeżeli wybierasz się na wycieczkę rodzinną, te solidnej konstrukcji rakiety wytrzymają nawet niezbyt delikatne traktowanie czy różne warunki śniegowe w okolicy – wypróbowana i wytrzymała konstrukcja posłuży nam na długo. W tej klasie najwięszą popularnością cieszy się model rakiet śnieżnych Evo.

Dla turystów bardziej zaawansowanych, lubiących wielodniowe eksploracje lub wyprawy z plecakiem niezbędny jest sprzęt wygodny i jednocześnie solidny. W tej dziedzinie modelem wiodącym są rakiety MSR serii Explore.

Zastosowane w nich wiązanie jest wersją najwygodniejszą, najszybszą i najłatwiejszą w użyciu – można je szybko zdąć z nóg podzas np. przerwy na posiłek na skalistym zboczu. Jeżeli na naszej trasie zdarzają się strome odcinki, można zastosować system Televator, unoszący piętę i zmniejszjący napięcie łydek.

Wspinaczka górska stawia przed nami większe wymagania sprzętowe – rakiety śnieżne powinny mieć większą przyczepność i i solidne mocowanie – być w pewnym sensie „przedłużeniem” nóg.

Jeżeli wspinasz się na stromą górę w poszukiwaniu nowego zjazdu na snowboardzie, będziesz potrzebował sprzętu o dobrej przyczepności, który poradzi sobie z nierównym terenem, trawersowaniem zboczy, czy pojawiającymi się skałami i lodem.

Na taki skalisty teren wybierz bardzo wytrzymały model rakiet śnieżnych, najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego. Jednym z nich jest model MSR Revo Ascent.

Jeżeli jednak wybierasz się na forsowną wyprawę górską „na lekko” i liczysz każdy gram dodatkowego ciężaru, bardziej odpowiednie będą rakiety MSR Lightning Ascent. Są zaprojektowane z myślą o dopasowaniu do ciężkich butów górskich, co oczywiście nie oznacza, że nie mogą współpracować z innymi rodzajami obuwia.

Krok 2: Dobierz odpowiedni rozmiar

Głębokość, na jaką rakieta zagłębi się w śniegu jest zdeterminowana przez jej powierzchnię, niezbędne jest więc określenie jej obciążenia. Zacznij od oszacowania swojego ciężaru, wliczając w to ciężar wyposażenia, zapasów wody i żywności – od tego zależy, jak dużej rakiety będziesz potrzebował.

Pamiętaj, że większy rozmiar nie zawsze jest lepszy. W zbyt dużych rakietach będzie ciężko się poruszać, co w ciągu długiego dnia może doprowadzić do zwiększenia zmęczenia. Zbyt małe będą powodowały głębsze zapadanie się w śnieg.

Aby nie pozostawiać niczego przypadkowi, podpowiadamy, jak dokonać właściwego wyboru: Uwzględnij lokalne warunki śniegowe.

  • Na śniegu zbitym, na uczęszczanych i wydeptanych trasach będziesz zapadał się mniej.
  • Na świeżym puchu, aby utrzymać się na śniegu potrzebujesz sprzętu o większej powierzchni , zwłaszcza jeżeli niesiesz ciężki plecak i sprzęt biwakowy.

Ogólna zasada więc brzmi: na rekreacyjne spacery po zbitym śniegu wybierz mniejszy, sportowy model, jeżeli większość czasu będziesz wędrował w głębokim puchu, bardziej odpowiednia będzie wersja powiększona.

A jeżeli nie znasz warunków śniegowych lub chcesz przygotować się na każdą ewentualność, niezależnie od pory roku lub sezonu?

W takim wypadku należy skorzystać z oferowanego przez MSR, opracowanego w latach 90 znakomitego pomysłu pana Billa Forresta: elementu przedłużającego do rakiet śnieżnych.

Ten łatwy do zamontowania dodatek zwiększa powierzchnię rakiety i ogranicza jej zapadanie się w śnieg. Można więc zakupić mniejsze, poręczniejsze rakiety do codziennego użytku, dołączając przdłużacz przy głębokim i przewiewnym śniegu. Są to więc niejako „dwie rakiety w jednym”.

Krok 3: Twoja postawa w marszu

Bieżące modele rakiet śnieżnych uwzględniają naturalną specyfikę poruszania się kobiet i mężczyzn, oferując wersja dla każdej z płci. Postawa kobiet i mężczyzn jest odmienna z powodu różnicy w naturalnej, biologicznej budowie bioder.

Chód mężczyzny jest nieco szerszy, w przeciwieństwie do wąskiego, kobiecego. Może to powodować różnice w komforcie użytkowania rakiet śnieżnych i szybsze zmęczenie.

Firma MSR, uwzględnia te różnice biomechaniczne w swoich projektach. Aby dostosować się do węższego chodu i poprawić komfort użytkowania, model damski opracowano jako wąskoprofilowy.

Nie jest to zaletą tylko w przypadku kobiet – rakiety wykonane w obu wersjach według tej samej technologii, będą odpowiednie dla każdej osoby z naturalnie wąskim chodem.

Wersja damska jest również lżejsza, co może mieć znaczenie na wyprawach długodystansowych, gdzie oszczędność na wadze można docenić wraz z każdym przebytym kilometrem.

Jeżeli chcesz dobrać idealną rakietę śnieżną, zapoznaj się z naszym katalogiem, gdzie znajdziesz odpowiedni dla siebie sprzęt na każdy teren i każde warunki. Wybierz produkt korzystając z filtrów dostępnych w lewym panelu sklepu.

Autorem wpisu jest MSR Team. Oryginalny artykuł został opublikowany na oficicjalnym blogu MSR: www.thesummitregister.com

Zobacz Inne Wpisy na blogu

Niezbędnik Wspinacza (z przymrużeniem oka) – TOP 10 Terminów

Jak każde niemal środowisko, również wspinacze mają swój własny, charakterystyczny slang, którym się posługują. Dla postronnego słuchacza niektóre zwroty mogą brzmieć bardzo egzotycznie, ale wszyscy zaprawieni w bojach alpiniści z pewnością rozpoznają poniższe...

Jak konserwować skórzane buty (ze skóry licowej)

Pasta Granger's Paste Wax na bazie wosku przeznaczona jest do konserwacji każdego rodzaju obuwia turystycznego, wykonanego ze skóry licowej. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej. ===== TRANSKRYPT FILMU ===== 1. Nanieś pastę bezpośrednio na czystą i suchą skórę, 2....

0 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *