Jak wybrać rakiety śnieżne na swoją wyprawę?

utworzone przez | Rakiety Śnieżne, Sprzęt

Korzenie rakiet śnieżnych sięgają ponad 4000 lat – po wyemigrowaniu z miejsca swojego powstania w centralnej Azji, stały się dziś nowoczesnym sprzętem dla popularnych form rekreacji i turystyki na całym świecie. Co roku miliony miłośników zimowego wypoczynku, przypiąwszy do butów metalowe lub tworzywowe rakiety wyrusza na zimowe wyprawy. Aby w pełni cieszyć się z uroków zimowych wycieczek, niezbędne jest dobranie modelu rakiet odowiedniego do warunków terenowo-śniegowych.

Krok 1. Zastanów się, jakiego sprzętu potrzebujesz na swojej wyprawie

Rakiety śnieżne projektowane są pod kątem zastosowania w różnego rodzaju warunkach terenowo-śniegowych. Określenie tych warunków powinno być dla nas podstawowym kryterium wyboru przy zakupie rakiet.

Czy planujesz wędrówki po pokrytych śniegiem polach i łąkach, czy chcesz dotrzeć z plecakiem na poczatek trasy wspinaczkowej?

Różne modele rakiet śnieżnych przystosowane są do konkretnych zastosowań: może to być rekreacyjna wędrówka po płaskim terenie, bardziej forsowny marsz z plecakiem w głębokim śniegu na jedno-lub wielodniowych wyprawach lub wspinaczka w trudnym terenie.

Firma MSR idzie o krok dalej, projektując również różnego rodzaju modele wiązań do rakiet, optymalnie dostosowane do konkretnego zastosowawnia i danego modelu rakiety.

Jeżeli wybierasz się na rekreacyjny spacer po płaskim lub pofałdowanym terenie, wybierz któryś z modeli serii Trail. Zastosowane w nich wiązania o uproszczonej budowie są lekkie i łatwe w użyciu, idealne na długie wędrówki a jednocześnie zapewniają bezpieczne poruszanie się w niezbyt trudnym terenie.

Jeżeli wybierasz się na wycieczkę rodzinną, te solidnej konstrukcji rakiety wytrzymają nawet niezbyt delikatne traktowanie czy różne warunki śniegowe w okolicy – wypróbowana i wytrzymała konstrukcja posłuży nam na długo. W tej klasie najwięszą popularnością cieszy się model rakiet śnieżnych Evo.

Dla turystów bardziej zaawansowanych, lubiących wielodniowe eksploracje lub wyprawy z plecakiem niezbędny jest sprzęt wygodny i jednocześnie solidny. W tej dziedzinie modelem wiodącym są rakiety MSR serii Explore.

Zastosowane w nich wiązanie jest wersją najwygodniejszą, najszybszą i najłatwiejszą w użyciu – można je szybko zdąć z nóg podzas np. przerwy na posiłek na skalistym zboczu. Jeżeli na naszej trasie zdarzają się strome odcinki, można zastosować system Televator, unoszący piętę i zmniejszjący napięcie łydek.

Wspinaczka górska stawia przed nami większe wymagania sprzętowe – rakiety śnieżne powinny mieć większą przyczepność i i solidne mocowanie – być w pewnym sensie „przedłużeniem” nóg.

Jeżeli wspinasz się na stromą górę w poszukiwaniu nowego zjazdu na snowboardzie, będziesz potrzebował sprzętu o dobrej przyczepności, który poradzi sobie z nierównym terenem, trawersowaniem zboczy, czy pojawiającymi się skałami i lodem.

Na taki skalisty teren wybierz bardzo wytrzymały model rakiet śnieżnych, najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego. Jednym z nich jest model MSR Revo Ascent.

Jeżeli jednak wybierasz się na forsowną wyprawę górską „na lekko” i liczysz każdy gram dodatkowego ciężaru, bardziej odpowiednie będą rakiety MSR Lightning Ascent. Są zaprojektowane z myślą o dopasowaniu do ciężkich butów górskich, co oczywiście nie oznacza, że nie mogą współpracować z innymi rodzajami obuwia.

Krok 2: Dobierz odpowiedni rozmiar

Głębokość, na jaką rakieta zagłębi się w śniegu jest zdeterminowana przez jej powierzchnię, niezbędne jest więc określenie jej obciążenia. Zacznij od oszacowania swojego ciężaru, wliczając w to ciężar wyposażenia, zapasów wody i żywności – od tego zależy, jak dużej rakiety będziesz potrzebował.

Pamiętaj, że większy rozmiar nie zawsze jest lepszy. W zbyt dużych rakietach będzie ciężko się poruszać, co w ciągu długiego dnia może doprowadzić do zwiększenia zmęczenia. Zbyt małe będą powodowały głębsze zapadanie się w śnieg.

Aby nie pozostawiać niczego przypadkowi, podpowiadamy, jak dokonać właściwego wyboru: Uwzględnij lokalne warunki śniegowe.

  • Na śniegu zbitym, na uczęszczanych i wydeptanych trasach będziesz zapadał się mniej.
  • Na świeżym puchu, aby utrzymać się na śniegu potrzebujesz sprzętu o większej powierzchni , zwłaszcza jeżeli niesiesz ciężki plecak i sprzęt biwakowy.

Ogólna zasada więc brzmi: na rekreacyjne spacery po zbitym śniegu wybierz mniejszy, sportowy model, jeżeli większość czasu będziesz wędrował w głębokim puchu, bardziej odpowiednia będzie wersja powiększona.

A jeżeli nie znasz warunków śniegowych lub chcesz przygotować się na każdą ewentualność, niezależnie od pory roku lub sezonu?

W takim wypadku należy skorzystać z oferowanego przez MSR, opracowanego w latach 90 znakomitego pomysłu pana Billa Forresta: elementu przedłużającego do rakiet śnieżnych.

Ten łatwy do zamontowania dodatek zwiększa powierzchnię rakiety i ogranicza jej zapadanie się w śnieg. Można więc zakupić mniejsze, poręczniejsze rakiety do codziennego użytku, dołączając przdłużacz przy głębokim i przewiewnym śniegu. Są to więc niejako „dwie rakiety w jednym”.

Krok 3: Twoja postawa w marszu

Bieżące modele rakiet śnieżnych uwzględniają naturalną specyfikę poruszania się kobiet i mężczyzn, oferując wersja dla każdej z płci. Postawa kobiet i mężczyzn jest odmienna z powodu różnicy w naturalnej, biologicznej budowie bioder.

Chód mężczyzny jest nieco szerszy, w przeciwieństwie do wąskiego, kobiecego. Może to powodować różnice w komforcie użytkowania rakiet śnieżnych i szybsze zmęczenie.

Firma MSR, uwzględnia te różnice biomechaniczne w swoich projektach. Aby dostosować się do węższego chodu i poprawić komfort użytkowania, model damski opracowano jako wąskoprofilowy.

Nie jest to zaletą tylko w przypadku kobiet – rakiety wykonane w obu wersjach według tej samej technologii, będą odpowiednie dla każdej osoby z naturalnie wąskim chodem.

Wersja damska jest również lżejsza, co może mieć znaczenie na wyprawach długodystansowych, gdzie oszczędność na wadze można docenić wraz z każdym przebytym kilometrem.

Jeżeli chcesz dobrać idealną rakietę śnieżną, zapoznaj się z naszym katalogiem, gdzie znajdziesz odpowiedni dla siebie sprzęt na każdy teren i każde warunki. Wybierz produkt korzystając z filtrów dostępnych w lewym panelu sklepu.

Autorem wpisu jest MSR Team. Oryginalny artykuł został opublikowany na oficicjalnym blogu MSR: www.thesummitregister.com

Zobacz Inne Wpisy na blogu

Woda na wyprawie 101: Niebezpieczne Strefy

  Po długim dniu na trasie bardzo kusząco może wyglądać chłodny strumyk, ale zawsze warto wtedy zastanowić się nad niebezpieczeństwem związanym z ewentualnym zanieczyszczeniem wody. Najlepszym sposobem zminimalizowania ryzyka jest stosowanie systemów filtracji i...

Uzdatnianie wody 101: Wirusy

  Wirusy są najmniejszymi z organizmów chorobotwórczych zamieszkujących środowisko wodne – mniejsze od pierwotniaków i bakterii. Te zjadliwe organizmy są również najmniej zbadane przez naukowców, jak również powodują największą ilość zachorowań wśród ludzi. Należy...

Uzdatnianie wody 101: Bakterie

  Bakterie obecne są wszędzie. Znajdują się w ciele człowieka i na jego skórze, glebie, w pozornie czystych i chłodnych naturalnych zbiornikach wodnych. W większości nieszkodliwe, te jednokomórkowe mikroorganizmy występują powszechnie w rzekach i jeziorach. Ludzie i...

0 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

R
RABAT 15%
Wpisz proszę swoje dane oraz zaznacz zgody poniżej, abyś mógł otrzymać wiadomość z kodem rabatowym natychmiast!
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną na mój adres e-mail pochodzących od PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867 moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
Odbierz Rabat Teraz
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaakceptuj obydwie zgody, abyśmy mogli wysłać Ci rabat.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych,produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną na mój e-mail.