Namioty MSR z Serii Elixir są kontynuacją namiotów turystycznych wyróżniających się wytrzymałością najwyższej klasy. W 2018 roku w namiocie zastosowano nowe rozwiązania, które sprawiają, że biwakowanie w namiocie jest bardziej komfortowe. Poprawiono również konstrukcję oraz design tak, aby łatwiej można było rozłożyć namiot.

W nowych namiotach Elixir powiększono przedsionek aż o 35%, co ułatwia przechowywanie oraz dostęp do sprzętu. Więcej na temat usprawnień w tej serii namiotów dowiesz się tutaj. Natomiast poniżej zapraszamy do zapoznania się z testem podstawowej wersji 2-osobowego namiotu turystycznego MSR Elixir 2.

Konstrukcja i rozkładanie namiotu

Namiot składa się z tropiku, podłogi oraz szkieletu (2 elementy połączone na stałe oraz poprzeczna rurka), śledzi oraz pokrowca. minusem jest rozmiar pokrowca oraz brak pasków ściągających, przez co nie można namiotu odpowiednia skompresować.

Rozłożenie namiotu jest niezwykle proste nawet za pierwszym razem. Podwójna kolorystyka klamer, rurek oraz tasiemek sprawia, że pomyłka jest w zasadzie niemożliwa. I warto brać pod uwagę kolory, w przeciwnym razie (pomimo tego, ze namiot będzie prawidłowo rozłożony) wejście do tropiku będzie się otwierało w przeciwnym kierunku niż wejście do namiotu.

Plusy:

  • kontrastowy kolor linek z elementami odblaskowymi, co ułatwia ich zlokalizowanie nocą,
  • śledzie niezwykle lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe, zaostrzone końca ułatwiają ich wbijanie nawet w twardą ziemię.

Namiot po rozłożeniu

Sypialnia spokojnie mieści dwie osoby, jest duża i wygodna. W środku znajdują się dwie kieszenie, które umożliwiają uporządkowanie drobnych rzeczy, a przy suficie są cztery pętelki na których można zawiesić np. czołówkę lub przeciągnąć sznurek i suszyć pranie.

Podłoga ma wysoki kołnierz, który dodatkowo zabezpiecza przed wilgocią i wiatrem. Namiot posiada dwa duże przedsionki, gdzie można zmieścić plecak, buty. Postawienie nawet dużego plecaka (75 L) pozwalało na swobodne wejście do namiotu.

Dwa wywietrzniki pozwalają na świetną wentylację wewnątrz, jednak minusem jest brak możliwości ich otwarcia będąc w namiocie.

Namiot MSR Elixir po rozłożeniu sypialni

Nasze spotrzeżenia

Namiot ma konstrukcję bardzo odporną na wiatr, co jest zdecydowanym plusem, szczególnie wtedy, kiedy nie ma zbyt wiele czasu aby znaleźć odpowiednie miejsce na nocleg.

Minusem jest najwyższy punkt tropiku – jest płaski nawet przy odpowiednim naciągnięciu, przez co podczas opadów zbiera się w tym (centralnym) miejscu woda.

Wodoodporność przed zakupem budziła nasze obawy. Okazały się one niesłuszne, co mieliśmy okazję sprawdzić już 2 dnia (wieczorem przyszła burza, całą noc padał deszcz, a następnego dnia do godzin popołudniowych padał na przemian deszcz, grad, śnieg).

Namiot spisał się na medal. Nawet w miejscu gdzie zbierała się wody, nie przeciekał. Co ważne, bardzo szybko schnie. Namiot nie jest przeznaczony na zimę, jednak awaryjnie musieliśmy go rozbić na grani (na wysokości 3800), gdzie było sporo śniegu. Pomimo silnego wiatru, mrozu dał radę!

Stosunkowo wysokie kołnierze w sypialni, zdecydowanie redukują odczuwanie wiatru. Nigdy też nie mieliśmy problemu z zamkami, bardzo łatwo się rozpinają i zamykają, a podwójne suwaki ułatwiają otwieranie sypialni.

Namiot turystyczny 2-osobowy Elixir przy ognisku
Nie ma to jak ogrzać się przy ognisku z dala od zgiełku 🙂

Jak oceniamy namiot, gdzie kupić?

Namiot oceniamy na 4,5/5. Ogólnie namiot zdecydowanie do polecenia! 🙂 W 2018 roku namiot jeszcze został zmodyfikowany, co czyni go jeszcze bardziej wygodnym i wytrzymałym. Zobacz więcej na temat zmian tutaj. Zobacz porównanie najlepszych namiotów oraz poradnik naszych ekspertów jaki namiot turystyczny wybrać.