Niezbędnik Wspinacza (z przymrużeniem oka) – TOP 10 Terminów

utworzone przez | Aktualności, K2dlaPolaków, Porady

Jak każde niemal środowisko, również wspinacze mają swój własny, charakterystyczny slang, którym się posługują. Dla postronnego słuchacza niektóre zwroty mogą brzmieć bardzo egzotycznie, ale wszyscy zaprawieni w bojach alpiniści z pewnością rozpoznają poniższe terminy.
Nie wystarczyłoby czasu i miejsca, aby przedstawić wszystkie zwroty z górskiego slangu, dlatego prezentujemy subiektywny wybór dziesięciu najbardziej przydatnych, ale też i kuriozalnych określeń, z którymi możecie się spotkać na szlaku.

Auto – nie ma nic wspólnego z samochodem. To skrótowe określenie autoasekuracji, czyli patentów eliminujących rolę partnera przy wspinaczce.

Bandzioch – brzuch, kocioł górski, zwany przez ludzi naukowo zajmujących się górami „cyrkiem”.

Ceprostrada – nazwa żółtego, wygodnego, łatwego szlaku z Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz. Znane przypadki sprowadzania grup (por. stonka) przez służby ratownicze, potwierdzają jedynie złą sławę tej trasy w niektórych kręgach.

Grzęda – niemająca nic wspólnego z hodowlą kur wypukłość stoku góry oddzielająca od siebie dwa występujące w nim zagłębienia biegnące stromo ku górze. Pionowa grzęda nazywa się filarem

Kibel – taternicki, nieplanowany nocleg poza schroniskiem lub taborem (np. w ścianie podczas wspinaczki). Oczywiście z kiblowaniem nieodłącznie związany jest brak odpowiedniego sprzętu (np. namiotu) i konieczność umoszczenia sobie przytulnego legowiska wśród skał.

Lampa – dobra, słoneczna pogoda, wymarzona do łapania opalenizny, która stanie się żywym świadectwem naszej bytności w górach.

Paker – Wbrew rozpowszechnionemu znaczeniu, nie jest to ktoś, kto dużo bułuje (wyrabia „buły” tj. mięśnie). Pierwotnie paker oznaczał osobę pakującą pod górę (z plecakiem, analogicznie do backpackera).

Pierze żabami – zjawiska pogodowe składające się na obraz nędzy i rozpaczy oraz sugestywnie zachęcające do pozostania w schronie lub taborze; przeciwieństwo lampy.

Stonka – trochę pogardliwe, choć niestety nieraz zasłużone określenie masowych turystów, których wszędzie pełno (stąd nazwa), ale w górach bywają okazjonalnie. Można ich łatwo poznać po śladach ze śmieci, klapkach na nogach i reklamówce z dyskontu (por. ceprostrada).

Śmigło – śmigłowiec służb ratunkowych, przez niektórych zwany pieszczotliwie „ważką śmierci”; ostatnia szansa na sprawny powrót ze szlaku w jednym kawałku.

Zobacz Inne Wpisy na blogu

Jak konserwować skórzane buty (ze skóry licowej)

Pasta Granger's Paste Wax na bazie wosku przeznaczona jest do konserwacji każdego rodzaju obuwia turystycznego, wykonanego ze skóry licowej. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej. ===== TRANSKRYPT FILMU ===== 1. Nanieś pastę bezpośrednio na czystą i suchą skórę, 2....

Jak Impregnować skórzane buty przy pomocy pasty woskowej Paste Wax

Pasta Granger's Paste Wax na bazie wosku przeznaczona jest do konserwacji każdego rodzaju obuwia turystycznego, wykonanego ze skóry licowej. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej. ===== TRANSKRYPT FILMU ===== 1. Przy pomocy czystej szmatki nanieś cienką warstwę...

0 komentarzy