Przegląd Filmów Alpinistycznych 2018

utworzone przez | Aktualności

Uzdatnianie wody 101: Przegląd filtrów do wody cz. 1

Minął ponad miesiąc od jednego z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych w górskim świecie, a jednak wciąż nie daje ono o sobie zapomnieć, dlatego chcemy o nim napisać. Od 8 do 10 maja uczestniczyliśmy w XXV Przeglądzie Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkowskiej. Sztuka filmowa to inspiracja sama w sobie, nic więc dziwnego, że przyciąga wielu inspirujących ludzi, a spotkania na długo pozostają w pamięci!

Dlaczego się spotykamy?

Tegoroczny Przegląd był wyjątkowy nie tylko przez wydarzenia je współtworzące, ale także dzięki jubileuszowi dwudziestopięciolecia jego istnienia. Powodów do świętowania było więcej. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie organizując tegoroczny PFA, uczciło także 40 rocznicę zdobycia przez Wandę Rutkiewicz, patronkę spotkania, szczytu Mount Everest. Dokonała tego jako pierwsza wśród Polaków, pierwsza wśród Europejczyków i trzecia wśród kobiet świata.

40 lat temu także wyprawa Polskiego Klubu Górskiego pod kierownictwem Piotra Młoteckiego osiągnęła swój cel i jej uczestnicy zdobyli Kanczendzongę Południową (8494 m) i Kanczendzongę Środkową (8482 m). A poza wszelkimi rocznicami, w centrum Przeglądu jak zawsze pozostają góry, które łączą wszystkich uczestników, aby na te trzy dni mogli przenieść się do świata prawdziwej pasji.

„Wielkie rzeczy się dzieją, gdy człowiek z górami się spotka”

Takie hasło przyświecało tegorocznemu spotkaniu. Wielkie rzeczy działy się 40 lat temu i dzieją się dziś. O tegorocznej Zimowej Wyprawie na K2 (i dwóch poprzednich) opowiedział Krzysztof Wielicki. Ola Dzik zdradziła szczegóły dotyczące zdobycia tytułu Śnieżnej Pantery, a Marcin Wernik przekonał nas o tym, że ,,marzenia spełniają się nie tylko w górach”.

I na tym nie koniec. Aleksander Kwiatkowski przekazał prawdziwe świadectwo o ,,Wandzie, jaką znał”, Leszek Cichy zaczarował wszystkich opowieścią o wielkich rzeczach na zimowym Mount Evereście, a Aleksander Lwow próbował odpowiedzieć na pytanie: ,,Czy każdy himalaista musi zabić się w górach?”.

Paker na PFA

PFA to nie tylko filmy. To także prelekcje, wystawy, konkursy i rozdanie wyjątkowych nagród. Na tegorocznym Przeglądzie zostały wręczone statuetki Wandy Rutkiewicz dla osób, które wzbogacają idee Przeglądu swoimi darami i życzliwością. Wśród uhonorowanych znakomitości, takich jak Leszek Cichy, Anna Teresa Pietraszek, Krzysztof Wielicki, znalazł się także Prezes Pakera Krzysztof Skrocki.

Firma Paker od 18 lat wspiera Przegląd Filmów Alpinistycznych, więc osiągnęliśmy w tym roku sponsorską pełnoletniość. W wydarzenia włącza się również kampania społeczna Aktywny Bakcyl, bo gdzie szukać zabakcylowanych, jeśli nie w takich okolicznościach.

Od 18 lat współpracujemy przy tym z Panią Wiesławą Wiśniewską z Muzeum Sportu i Turystyki, która całym sercem zaangażowana jest w dzieło i dzięki której możliwa jest również nasza obecność tam.

Przegląd Filmów Alpinistycznych to przestrzeń niezwykłych spotkań. W tym roku na przykład udało nam się poznać Panią Elżbietę Miszczak-Piekarczyk oraz Pana Andrzeja Piekarczyka.

Pani Elżbieta była pierwszą partnerką górską Wandy Rutkiewicz! Sami od lat zaskakiwani jesteśmy wyjątkową życzliwością, jaką zostajemy obdarzeni podczas Przeglądów. Od zadziwienia: Paker? Tyle lat!, po przywoływanie wspomnień o tym, jak np. ktoś kupił u nas śpiwór, jeszcze na Twardej – a sprzęt cały czas się świetnie spisuje.

Wielką radością są dla nas widzieć nasz sprzęt podczas niezwykłych górskich dokonań i fakt, że możemy cieszyć się nimi wspólnie na takich wydarzeniach, jak coroczny Przegląd Filmów Alpinistycznych! Czekamy na kolejną edycję. 🙂

Zobacz Inne Wpisy na blogu

Woda na wyprawie 101: Niebezpieczne Strefy

  Po długim dniu na trasie bardzo kusząco może wyglądać chłodny strumyk, ale zawsze warto wtedy zastanowić się nad niebezpieczeństwem związanym z ewentualnym zanieczyszczeniem wody. Najlepszym sposobem zminimalizowania ryzyka jest stosowanie systemów filtracji i...

Uzdatnianie wody 101: Wirusy

  Wirusy są najmniejszymi z organizmów chorobotwórczych zamieszkujących środowisko wodne – mniejsze od pierwotniaków i bakterii. Te zjadliwe organizmy są również najmniej zbadane przez naukowców, jak również powodują największą ilość zachorowań wśród ludzi. Należy...

Uzdatnianie wody 101: Bakterie

  Bakterie obecne są wszędzie. Znajdują się w ciele człowieka i na jego skórze, glebie, w pozornie czystych i chłodnych naturalnych zbiornikach wodnych. W większości nieszkodliwe, te jednokomórkowe mikroorganizmy występują powszechnie w rzekach i jeziorach. Ludzie i...

0 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

R
RABAT 15%
Wpisz proszę swoje dane oraz zaznacz zgody poniżej, abyś mógł otrzymać wiadomość z kodem rabatowym natychmiast!
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną na mój adres e-mail pochodzących od PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867 moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
Odbierz Rabat Teraz
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaakceptuj obydwie zgody, abyśmy mogli wysłać Ci rabat.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych,produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną na mój e-mail.