Test namiotu MSR Hubba Hubba™ NX

utworzone przez | Namioty, Testy

Dzielę się z Wami testem namiotu Hubba Hubba NX amerykańskiej firmy MSR. Obsypany nagrodami w USA, jest dowodem na to że MSR ulepszył jeszcze bardziej swój najbardziej popularny namiot dwuosobowy.

W mojej opinii jest to w tej chwili jeden z najlepszych na świecie namiotów 2 osobowych przeznaczony na 3 sezony ( wiosna, lato, jesień ).

I zdecydowanie najbardziej wszechstronny. NX jest zmodyfikowaną i odchudzoną wersją swojego poprzednika Hubba Hubba HP, a więc siłą rzeczy będę go porównywał do HP.

Rozstawianie NX to sama przyjemność, a frajda jak z zabawy miniaturową kolejką. Komora ma aż 100 cm wysokości , W NXie spokojnie można siedzieć wyprostowanym nawet w drzwiach komory. Poza tym NX jest wysoki na całej powierzchni komory, a nie tylko w samym środku jak większość konstrukcji igloo.

Rafał Król w trakcie rozstawiania namiotu

Konstrukcja Namiotu MSR Hubba Hubba NX

Namiot jest konstrukcją typu „igloo”, ale nie do końca. Ma co prawda prostokątną podłogę o wymiarach 213 cm x 127 cm oraz 100 cm wysokości, ale nie ma dwóch krzyżujących się masztów. Ma JEDEN maszt o przedziwnym kształcie dwóch połączonych liter Y z dodatkowa poprzeczką na samej górze.

Co daje ten maszt?

Same plusy! Nie dość, że jest lżejszy niż klasyczne rozwiązanie dwumasztowe to na dodatek oferuje więcej miejsca.

Jak to możliwe? W tej niezwykłej konstrukcji maszty nie są pochylone, ale pną się pionowo do góry. Eliminuje to doskonale największy problem wszystkich igloo – pochyłe ściany i powierzchnie podłogi której nie da się w pełni wykorzystać.

konstrukcja namiotu nx

W klasycznym namiocie komora o długości 210 cm byłaby zbyt krótka dla osoby o wzroście 190 cm. Tymczasem w Hubba Hubba NX nawet 200 cm osoba będzie się czuła wygodnie i komfortowo.

hubba-hubba-nx-wymiary

Maszt napina komorę i jest konstrukcją samonośną. Czyli da się w nim spać bez używania jakichkolwiek śledzi. To bardzo się przydaje w trudnym skalistym terenie, na bagnach oraz wszędzie tam gdzie musimy spać w sytuacjach awaryjnych (np. w pokoju hotelowym gdzieś na końcu świata nękają nas komary i skorpiony.amiot da się rozłożyć na łóżku hotelowym i bezpiecznie schować się przed zagrożeniami z zewnątrz).

Namiot jest bardzo wysoki, nawet bardzo duże osoby mogą wygodnie siedzieć i nie muszą się garbić. Hubba Hubba NX oferuje wyjątkowy komfort i dużo przestrzeni, a w porównania do swojego poprzednika czyli HP konstruktorzy „wycisnęli” jeszcze większą objętość (!) i to przy redukcji wagi o 280 gram!!!

Wejścia i przedsionki namiotu

wejścia do namiotu hubba hubba nx

Wejścia są umieszczone ” na jedną stronę”, trochę jak drzwi w samochodach. Dzięki temu da się postawić namiot tak, aby obaj mieszkańcy mogli wchodzić i wychodzić stroną osłonięta od wiatru i deszczu.

Po nałożeniu tropiku powstaje coś na kształt połówki diamentu, z dwoma przedsionkami po przeciwnych stronach namiotu.

Z obu stron są niezależne wejścia dla każdego z dwóch mieszkańców, lub – przy silnym wietrze – możliwość wychodzenia tylko stroną osłoniętą od wiatru.

Przedsionki są duże, powiększone poprzez dodatkową belkę masztu która znajduje się w najwyższym punkcie konstrukcji ( w „rzucie” na glebę dwa trójkąty o podstawie 213 cm i wysokości 76 cm) – dla każdego z dwóch mieszkańców po jednym takim przedsionku NXa – to absolutnie wystarcza aby pomieścić się ze wszystkimi gratami.

duży przedsionek w namiocie

Dwa duże, wysokie przedsionki. Szerokość 213 cm odległość od komory do maksymalnie wysuniętego miejsca gdzie jest wbity śledź – 76 cm.

Zmiany w stosunku do HP

Ale jest też kilka zmian w stosunku do HP. Zamki w tropiku nie są wodoszczelne, ale za to przykryte specjalną patką wyposażoną w opatentowany (a jakże) rowek po którym ścieka wilgoć (StayDry system – system rowków na krawędzi, zbierający wodę i odprowadzający ją do krawędzi namiotu, nie pozwala jej spływać po wejściu).

W poprzednim modelu Hubba Hubba HP zamki wejściowe w tropiku były umieszczone w samym środku ściany bocznej, co pozwalało odchylić prawą lub lewą połę trójkąta tworzącego przedsionek. Zamek wejściowy otwierał obie strony przedsionka po równo.

W NX – jest inaczej. Zamki otwiera się „do boku” i to w tym samym kierunku z obu stron namiotu.

Taki patent daje nam kilka zalet: można postawić namiot tyłem do wiatru w ten sposób że obaj mieszkańcy NXa mogą otworzyć przedsionki i być osłoniętymi od wiatru, oraz to że obie ściany boczne łatwiej odciągnąć na wietrze i są konstrukcyjnie mocniejsze – bo nie ma tam już zamków wejściowych!

widok na namiot z góry

Oto bryła namiotu NX z boku. Usunięcie zamka ze ściany ,która ma się opierać wiatrowi to bardzo dobry pomysł konstruktorów.

Ale… istnieje zagrożenie, że założymy tropik na komorę „odwrotnie” czyli tak, że drzwi od komory będą nam się otwierać na lewo, a drzwi od tropiku na prawo.

Producent o tym pomyślał, i tropik oraz komora mają z jednej strony taśmy czerwone a z drugiej szare – to pozwoli uniknąć pomyłek i bardzo ułatwi rozstawianie.

taśmy szare i czerwone

Ponieważ zamki tropiku odpinają się na jedną stronę, można je omyłkowo założyć odwrotnie na komorę namiotu i wtedy będzie trudno wyjść. Aby tego uniknąć MSR oznaczył taśmy montażowe różnymi kolorami ( szare i czerwone). Ale jak to jest wykonane!

Waga namiotu Hubba Hubba NX

W Hubba Hubba HP powalała waga. W NX waga jest jeszcze niższa i to aż o 280 g!

Wszystko jest tak wymyślone żeby było jak najbardziej funkcjonalne i lekkie, a rzeczy zbędnych po prostu nie ma.

Do spania w bezdeszczowe noce wystarczy komora (582 g) + maszt ( 450 g) = 1032 g. Jeżeli potrzebujemy tropiku, z uwagi na deszcz czy wiatr dochodzi nam 582 g i waga rośnie do 1614 g.

Śledzie? Tylko podczas dużego wiatru dodatkowe 95 g. W sumie 1709 g. Jeżeli śpimy na ostrych skałach i zachodzi obawa o podłogę – możemy dołożyć podkład pod namiot 210 g co daje nam 1919 g. Maksymalnie!

Waga poszczególnych komponentów:

 • Maszt 450 g
 • Tropik 582 g
 • Komora (sypialnia) 582 g
 • Śledzie ( 8 sztuk!) wraz z zestawem naprawczym masztu 95 g .
 • Podkład pod namiot ( dodatkowa podłoga ) 210 g

Wiatr

Hubba Hubba NX gorzej niż HP sprawuje się na wietrze. Dzieje się tak dlatego, że tropik namiotu nie sięga do samej ziemi, ale pozostawia sporą szczelinę. Konstruktorzy zadecydowali świadomie, że wolą zwiększyć w ten sposób wentylację (z którą problem jest zawsze), niż walczyć z wiatrem (który występuje czasami).

Na tropiku są dwie linki odciągowe umieszczone na szczytach tropiku w linii głowa – wszyte do skrzydełek wentylatorów. Oraz dwa odciągi boczne w ścianach przedsionków – tam gdzie w HP były zamki. Namiot jest właściwie dosyć regularną kopułą, którą wiatr będzie opływał z każdej strony odkąd by nie wiało.

Wentylacja w namiocie

Dobra wentylacja jest bolączka wielu namiotów. Hubba Hubba NX ma wentylację wzorcową. Świeże powietrze wpada do komory namiotu pod obrębem tropiku. Tropik ma dodatkowo dwa wentylatory osłonięte od wiatru na szczytach ścian (głowa – nogi), które można na stałe otworzyć lub zamknąć za pomocą zmyślnych sztywników.

widok przez wentylator w tropiku

Widok z zewnątrz na komorę namiotu (sypialnię) przez otwarty wentylator w tropiku. Duża wentylacja, którą dzięki zmyślnym „patykom” możemy złożyć i zamknąć

Wentylacja komory

Komora natomiast jest uszyta z ażurowej siatki wszytej do podłogi. Dodatkowo są dwa otwory wentylacyjne umieszczone na przedłużeniu tych w tropiku na lini głowa/nogi. Cała górna część komory namiotu jest właściwie jednym wielkim wentylatorem.

Mało który namiot pozostaje rano tak suchy jak ten. Wszyscy producenci odradzają gotowanie w namiocie, ale czasami to nieuniknione. W tym namiocie wystarczy uchylić poły przedsionków i nie ma szans abyśmy się zaczadzili.

komora namiotu

Szczytowe ściany oraz cała góra komory są wykonane z gęstej ażurowej siatki. To zapewnia znakomita wentylację i transport wilgoci na zewnątrz.

Udogodnienia i bajery

Warto też wspomnieć że komora posiada dodatkowe „kieszenie” ułatwiające organizację porządku w namiocie wszyte w ściany szczytowe ( głowa/nogi). W NX można dokupić podczepianą półeczkę namiotową. Jest to spora siatka o kształcie rombu, mocowana tuż pod kopułą, jest bardzo solidna i duża. Pod sufitem znajdziemy za to dodatkowe pętelki przez które możemy sobie przeciągnąć linkę do suszenia odzieży.

widok na sufit namiotu

Widok na „sufit”. Są odciągowe oczka i można sobie powiesić linkę do suszenia rzeczy lub kupić półkę gdzie powiesimy latarkę itp. Widać czerwone wzmocnienie tropiku.

komora namiotu

Kolejny fajny wynalazek. Na dalszym planie widać jak podwinięta jest poła tropiku. To nowy bajer którego nie było w HP – na pewno znakomicie poprawi to wentylacje i obniży temperaturę w czasie upałów.

Maszty mocuje się do aluminiowych płytek które idealnie „wchodzą” a tropik napina się przy pomocy tasiemek które da się złapać nawet w rękawiczkach. Bardzo pomysłowe są niezwykłe aluminiowe klamerki którymi naciąga się komorę aby zaczepić ją o śledzie.

W porównaniu z HP wszystkie taśmy dociągające, oraz elementy w których mocowało się maszt zostały jeszcze bardziej uproszczone, poprawione, zminimalizowane i niezniszczalne. Liczne elementy odblaskowe poprawiają widoczność namiotu i komfort pracy przy niedostatecznej ilości światła.

element montażowy hubba hubba hp

To jest element montażowy ze starego Hubba Hubba HP. Maszt mocuje się w stalowe oczka a potem odciąga plastikową klamerką która ma regulację naciągnięcia żółtej linki którą blokujemy śledziem. System działał świetnie, ale istniało ryzyko że ktoś rozdepcze butem klamerkę.

element montażowy hubba hubba nx

W NX system odciągania jest absolutnie na nowo wymyślony. Maszt trafia w sztabkę z aluminium lotniczego która jednocześnie jest elementem naciągającym. Dużo prostsze, dużo bardziej niezawodne rozwiązanie. Mocniejsze i lżejsze niż w HP. Ciężką stal i możliwy do złamania plastik zamieniamy na jeden niezniszczalny element z lotniczego aluminium.

mocowanie poprzecznego pałąka hubba hubba hp

Podobnie jest w przypadku mocowania poprzecznego pałąka który dodaje „objętości” w komorze i jest łączony z tropikiem. Tak to wyglądało w HP.

mocowanie poprzecznego pałąka hubba hubba NX

A tak to wygląda w NX. Lżej i prościej.

Wersje kolorystyczne namiotu Hubba Hubba NX

Stary HP miał zielony tropik i buro-brązową podłogę oraz zielony maszt. Natomiast tropik namiotu Hubba Hubba NX produkowany jest w dwóch wersjach kolorystycznych – białym i zielonym. NX w wersji „białej” ma jasnokremowy tropik, czerwony maszt i czerwoną podłogę.

Dzięki temu w namiocie „białym” dłużej jest jasno, łatwiej jest w słoneczne dni podnieść temperaturę wewnątrz, a przez to wysuszyć np odzież, a na czerwonej podłodze widać wszystko wyraźnie nawet w półmroku.

hubba hubba NX w środku

NX w środku. Przez mleczny tropik wpada dużo światła, co pozwala łatwo funkcjonować i szybko wysuszyć rzeczy gdy tylko wyjdzie słońce. Łatwo jest znaleźć zamki, regulacje, półki.

NX a Bezpieczeństwo

Namiot posiada apreturę ognioodporną, mocny maszt, łatwo się go rozkłada nawet w trudnych warunkach i po ciemku. Jest bardzo stabilny nawet na dużym wietrze.

Uniwersalność Namiotu

Hubba Hubba NX to namiot którego możemy używać na kilka sposobów w zależności od klimatu. Takiej wszechstronności nie oferuje żadna inna seria namiotów na rynku!

W gorące noce, w tropikach, albo po prostu kiedy chcemy odpocząć a namiot stoi w pełnym słońcu wystarczy postawić samą komorę rozpiętą na maszcie. Kiedy pada lub wieje dokładamy tropik i mamy pełna ochronę przed deszczem i śniegiem. Ale to nie wszystko.

Możemy na maszcie rozłożyć sam tropik bez komory, a jako podłogi użyć podkładu pod namiot. W ten sposób mamy wygodne wodoodporne schronienie nawet dla 3 osób z bagażami.

hubba hubba NX wersja Fast & Light

Ogromna uniwersalność – da się rozstawić namiot na samym tropiku, bez komory (wersja Fast & Light). Dzięki temu spakowany namiot bez komory jest o wiele lżejszy

Maszt Namiotu

MSR nie oszczędza i zamawia maszty legendarnej marki DAC w systemie PressFit (chodzi o unikatową technologię mocowania końcówek masztów). To gwarancja najwyższej jakości i pewność, że maszt nie pęknie nawet pod dużym naporem wiatru czy śniegu.

Maszty DAC to wyjątkowa elastyczność pałąków oraz niska waga. W NX maszt jest czerwony, i odnoszę wrażenie, że jest jeszcze mocniejszy niż w HP.

maszt

Oto magiczny maszt NX. Kształt który rozpina maksymalnie dużą objętość komory, samemu ważąc jak najmniej. A do tego jest wykonany przez firmę DAC najbardziej zaawansowanego technologicznie producenta masztów. Kto nie sprawdził w terenie jakie męczarnie wytrzymują te maszty nie uwierzy jak wielkie dają bezpieczeństwo.

Tropik

Wszystkie namioty mają tropiki z poliestru lub z nylonu (poliamidu). Poliestrowe tropiki są tańsze i łatwiejsze do laminowania. Poliamidowe to wysoka półka, bo są o wiele, wiele mocniejsze ale bardzo trudno je laminować i są droższe w produkcji.

Hubba Hubba NX nie dość że ma tropik z nylonu to dodatkowo w pełni laminowany.

Szkoda, że w NX nie naniesiono dodatkowej laminacji na wszystkie punkty, które podlegają szczególnie dużym siłom tak jak to było w HP. Ale w NX tropik jest wykonany z dwukrotnie cieńszej tkaniny niż w HP, ale tak samo jak HP mocnej!

tropik

Tropik. Widać jak zamek jest przykryty patką chroniącą przed deszczem. Wszystkie „pociągawki” zamków są dobrze oznaczone i łatwe do złapania nawet w rękawiczkach.

szycie

Wszystko jest znakomicie odszyte przy pomocy najnowocześniejszych maszyn. Na zdjęciu widać jak jest wszyta w tropik taśma naciągająca. Piękny, szeroki szew, dobrze przenoszący naprężenia. Newralgiczne miejsca tropiku są podszyte ta samą tkaniną z której jest wykonany worek namiotu i podłoga. To dodatkowe wzmocnienie.

Komora namiotu (sypialnia)

Boki komory są wykonane z cieniutkiej tkaniny poliestrowej w mlecznym odcieniu, ale szczyty ścian i cała „góra” jest wykonana z bardzo gęsto tkanej siatki. Żaden, nawet najmniejszy robal nie dostanie się do środka, za to wentylacja jest rewelacyjna.

Podłoga komory jest czerwona ma wysoką „burtę” dzięki czemu nawet gdyby namiot stał po dużym opadzie w 10 cm głębokości kałuży – mieszkańcy zostaną susi. Materiał podłogi to czerwony ripstop o wodoodporności 3000 mm.

Z tego samego materiału są wykonane wszystkie worki do tego namiotu. Co ważne – drzwi w komorze są jeszcze większe i wygodniejsze niż w HP. To bardzo ułatwia wchodzenie i wychodzenie.

komora

Ogromne otwory wejściowe ułatwiają życie, a wysoka burta komory gwarantuje wodoszczelność komory nawet w bardzo nasiąkniętym wodą gruncie.

Worek na namiot

Namiot ma kompletnie przeprojektowany worek, przypominający worek na linę. Można dzięki temu cały namiot upchnąć błyskawicznie w worku, np w czasie zwijania obozu w deszczu, zaciągnąć i skompresować za pomocą systemu taśm wszytych w worek.

worek

Oto NX złożony byle jak. Gdyby się ktoś postarał, można zmniejszyć jeszcze ten worek o połowę. Oczywiście – bez masztów.

Objętość

Hubba Hubba NX da się spakować do bardzo małych rozmiarów. Maszt mieści się w woreczku o obwodzie 22 cm i długości 43 cm, natomiast komora, tropik, podkład pod namiot, śledzie zmieszczą się do woreczka o wymiarach 18×13 x 35 cm. Czyli niewielkiego bochenka chleba.

Co więcej, worek NXa zaopatrzono w ściągacze umożliwiające maksymalną kompresję pakunku.

komponenty namiotu

Oto NX złożony byle jak. Gdyby się ktoś postarał, można zmniejszyć jeszcze ten worek o połowę. Oczywiście – bez masztów.

Akcesoria

Do całej serii namiotów MSR są dostępne części zamiennie, zestawy naprawcze, akcesoria, podkłady pod namiot i czego dusza zapragnie.

Dla kogo Namiot Hubba Hubba NX?

 1. Przede wszystkim dla tych którzy noszą bagaż na plecach,
 2. Dla tych wszystkich którzy chcą mieć niezawodny namiot na wiele lat,
 3. Dla tych którzy jeżdżą w różne warunki klimatyczne oprócz zimy,
 4. Dla tych którzy lubią wygodę i nie chcą mieć klaustrofobicznego namiotu,
 5. Dla tych którzy zamierzają w namiocie gotować,
 6. Dla tych którzy są minimalistami i potrzebują mieć niezwykle lekki i mały po spakowaniu namiot,
 7. Dla osób wysokich i dużych,
 8. Dla tych którzy chcą czuć się bezpiecznie w rozmaitych strefach klimatycznych.
Miejsce w środku namiotu NX

w NX jest wysoko nie tylko w samym środku. W tym namiocie nie dostanie się klaustrofobii nawet przy najdłuższym załamaniu pogody.

RODZINKA MSR Hubba: MSR oferuje całą rodzinę Hubba, w wersjach od 1 do 4 osób z masztami aluminiowymi jak i jeszcze lżejsze z włókna węglowego. Każdy znajdzie coś dla siebie, jednakże wszystkie namioty z tej serii posiadają niezwykle niską wagę i objętość, wygodę, i uniwersalność.

Seria NX:

Jeśli zastanawiasz się, jaki namiot turystyczny wybrać, przygotowaliśmy dla Ciebie obszerny poradnik, na co dokładnie zwrócić uwagę przy wyborze namiotu. Zobacz teraz, jaki namiot turystyczny kupić.

Hubba Hubba NX a Hubba Hubba HP

NX versus HP

 • Lżejszy o 280 g od poprzednika
 • Zwiększona objętość bryły namiotu
 • Większe drzwi w komorze
 • Lepsza wentylacja komory
 • Lżejsza o połowę, ale równie mocna tkanina tropiku
 • Lepsza wentylacja poprzez możliwość podniesienia ścian bocznych tropiku
 • Przesunięcie zamków tropiku ze ściany oporowej dla wiatru na ścianę boczną
 • Więcej światła w środku (w wersji z białym tropikiem)
 • System odprowadzania wody przy zamkach tropiku
 • Ulepszone klamerki i taśmy
 • Poprawiony worek na namiot

HP versus NX

 • Nadaje się na łagodną zimę (jest cieplejszy)
 • Tropik ma wzmocnienia w newralgicznych miejscach
 • Bardziej stabilny na wietrze

Rafał Król

Gdzie kupić namiot MSR Hubba Hubba™ NX?

Aby przejść do sklepu oficjalnego dystrybutora MSR na Polskę i nabyć namiot turystyczny MSR Hubba Hubba™ NX, kliknij poniższy przycisk. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, poniżej znajdziesz również odnośnik do innych opinii na temat tego produktu.

Inne opinie o namiocie

Galeria Zdjęć Namiotu

9 komentarzy

 1. MIłosz

  Fajne porównanie i test. Choć dla mnie NX byłby idealny w kolorze zielonym właśnie.

  Odpowiedz
  • Administrator

   Witaj, Namiot MSR Hubba Hubba NX jest dostępny w kolorze zielonym w Polskim sklepie tutaj

   Odpowiedz
 2. Eratres

  Hi

  Przeczytalem twoj review i stwierdzilem ze skusze sie dorzucic kilka slow. Zgadam sie z Twoim opisem namiotu jednak jest kilka rzeczy, ktore sa w tym namiocie „niefajne”. Szczerze sie sam zastanawiam nad sprzedaza mojego. Wszystko jest kwestia do czego go uzywamy I kiedy. Wagowo faktycznie rewela. Jeden z tych najwazniejszych czynnikow odtikowany !
  Wybralem sie z nim ostatnio gdzies w Lake District UK spedzic noc obok Sprinkle Tarn. Pogoda podla. Co prawda nie padalo jakos szczegolnie ale generalnie szarowa, wietrzysko, ciapa i chlapa.

  Rozstawilem sobie mojego NX obok jeziorka starajac sie nie wystawiac go na jakas wietrzna ekspozycje. Idealnie sie schowac nie da. No i teraz tak. Zgodze sie ze ten namiot na ladna pogode gdy jest fajnie i cieplo jest boski. Na to w czym ja sie znalazlem juz taki fajny nie jest. Jest to typowy amerykaniec. Caly w siatce mesh. Co to powoduje. A to ze w namiocie nie jest wogole przytulnie. Wieje strasznie przez te siatki i z gory i przez te dwa trojkaty na koncach. Moza je przymknac na tropiku ale jak zauwazyliscie stamtad wychodza odciagi namiotu. Wiec i tak zle i tak niedobrze.

  Namiot ma strasznie krotki tropik (flysheet z ang) – siedzi wysoko nad ziemia. Poprawia wentylacje ale gdy wieje I jest mokro dodaje do ogolnego uczucia ze siedziesz nie w namiocie tylko na zewnatrz.
  Mam kilka namiotow Terra Nova – Voyager, Quasar I Solar Comp – tam tropik siedzi na ziemi i wiatr nie podwiewa od spodu tak bardzo jak tu.

  Generalnie NX to namiot strasznie “zimny” . Dla mnie max to wiosna, lato i ciepla jesien.

  Druga okrutna rzecza w tym namiocie to kolor tropiku. Tu zalatwilem sie sam. Kupilem ten bialy (tzn on bialy nie jest to taki szaro srebrny troche). Mialem wybor kupujac I trzeba bylo brac zielony.

  W namiocie jest cholernie jasno. Jedno to “zimno” + jeszcze ten jasny zimny kolor w srodku, ktory poteguje to odczucie. Czujesz sie jak w jakims iglo.

  Ta jasnosc nie pomaga w spaniu. Przy jasnych ksiezycowych nocach – masakra.

  Cala reszta jak wykonanie, funcjonalnosc sama w sobie – bez zarzutu.

  Jesli interesuje kogos ten namiot to kupowac zielony I nie bawic sie w ta jasna wersje. MSR chyba sie kapnal ze im to nie wyszlo bo aktualnie na rynku mozna dokupic nowy tropik w kolorze zielonym. Rzadko sie zdarza zeby sprzedawali same tropiki do konkretnego modelu.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Zosia

   Dzięki za ten komentarz! Już byłam zdecydowana na NX ale informacja, że w namiocie „wieje” przy złej pogodzie mnie bardzo zmartwiła, bo jestem raczej zmarzluchem. Czy poleciłbyś jakiś namiot, który byłby podobnie skonstruowany jak NX ale jednak cieplejszy?

   Odpowiedz
   • Eratres

    Zosiu

    Sprawa jest prosta – jesli bylas blisko NX i chcesz cos bardzo podobnego (a wlasciwie taka sama konstrukcje) – polecam MSR Hubba Hubba HP – namiot wlasciwie ten sam tylko zdecydowanie mniej meshu (siatek) – co oczywiscie przelozy sie na gorsza wentylacje ale z kolei namiot bedzie cieplejszy. HP jest troszke ciezszy. Wydaje mi sie ze na PAKERZE znajdziesz jego recenzje. Z doswiadczenia co jeszcze moglbym zaproponowac … Terra Nova Voyager Superlite. Co prawda jeden przedsionek… ale … w srodku przyjemny zolty kolor. Siatek w sam raz na dobra wentylacje. Cieplutko. Tropik zielony, siedzacy nisko nad ziemia. Namiot stabilny (testowalem go w okrutna pogode). Nosze go w Brytyjskiej pogodzie juz z 4 lata i nigdy mi nie nawalil. Waga to cos 1.65kg calosc. Rzuc okiem na necie. Kiedys mialem tez Hilleberga Nallo GT2 (okrutnie drogi namiot) – 2.5kg – tunelowka – miejsca tam jak w tramwaju. Jakosc kosmiczna. Jak wage rozbilismy na dwoje ludzi to po 1.25kg bylo cudnie. Przeszlismy z nim coast to coast 350km i kazdego wieczora czulem sie jak w domowym salonie. I tak reasumujac – sprawdz sobie tego MSR HP – ja osobiscie wrzucam swojego NX na ebay i kupuje HP. Decyzja zapadla. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Rafał Król

   Witam,

   bardzo dziękujemy za „treściwy” i wartościowy komentarz. Poniżej odpowiedź od Autora opublikowanego testu:

   Z tego co napisano, zarzutów jest kilka i oto moja odpowiedź.

   Wszystkie namioty produkowane w USA lub dla USA mają krótki tropik, który nie sięga do ziemi. Również te zimowe. Fartuchy śnieżne to jest
   wynalazek europejski. Zrobione jest to specjalnie – zimne powietrze dookoła całego namiotu wpada do komory, tam się ogrzewa od ciała mieszkańca i wędruje do góry skąd uchodzi przez siatkę i wentylatory. W ten sposób producent zapewnia doskonałą wentylację jak i unika ewentualnych pozwów od osób które zaczadziły się podczas gotowania w namiocie. Poza tym – to zapewnia doskonały transport wilgoci ze środka na zewnątrz namiotu. Dzięki sporej ilości siatki i nie sięgającemu do ziemi tropikowi w NX jest znacznie mniejsza niż w innych namiotach kondensacja pary wodnej. Innymi słowy – odzież, ani śpiwory nie nabierają wilgoci.

   Co do odciągów w wentylatorach. Taka konstrukcja gdzie wyloty powietrza są zarazem punktami odciągowymi znacząco obniża wagę. Natomiast można je zamknąć a namiot odciągnąć za pomocą linek które znajdują się z boku tropiku.

   Jasny tropik – to wielka zaleta, a nie wada. Wystarczy godzina słonecznej pogody i namiot pięknie się nagrzeje a wszystkie wilgotne rzeczy wyschną. Przy okazji – ciemny zielony również się nagrzewa i przepuszcza sporo światła. Dla osób wrażliwych na światło – trzeba zabierać opaskę na oczy do spania. Waży zaledwie kilkanaście gram.

   Co do odporności na wiatr. Ten namiot nie jest przeznaczony na duży wiatr. Konstruktorom chodziło o to, żeby na jednym maszcie, przy jak najmniejszej wadze dać jak największy komfort i przestrzeń. I to się udało. Maszt w NX oferuje największą przestrzeń do życia przy minimalnej wadze. Ale bryła którą tworzy jest obła, więc nie jest odporna na wiatr. NX to nie jest namiot 4 sezonowy, ale produkt dla backpackerów wiosna, lato , jesień. Bez zimy i bez huraganów.

   Zatem – lekki, przestronny, odporny na wiatr. Możliwe są dowolne dwa parametry z trzech.

   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
  • Administrator

   Informujemy, że w naszym sklepie posiadamy namiot z tropikiem w kolorze zielonym. Szczegóły tutaj.

   Odpowiedz
 3. Marcin

  Pytanie – wytrzymałość podłogi

  Podłoga: ripstop, wytrzymałość 3000 mm słupa wody – to to co mam w swoim Marabucie ale w tropiku. (podłoga to 10 000 mm słupa, tkanina PE – oczywiście znacznie cięższa)
  Jak z wytrzymałością mechaniczną ? – kamienie, etc. ?

  Odpowiedz
  • Paker Team

   Witaj,

   Z naszych doświadczeń i wiedzy wynika, że z wytrzymałością jest dobrze 🙂

   Ale oczywiście na szyszkach i kamieniach itp. lepiej nie rozbijać namiotu, choć z relacji kilku osób wiemy, że nawet na szyszkach było OK. Zawsze – by wzmocnić oraz chronić przed błotem – można stosować podkład – przydaje się on też, gdy rozbijamy sam tropik (bez sypialni). Jest kompaktowy, waży 200g, wodoodporność 2000 mm.
   http://sklep.paker.pl/podklad-pod-namiot-msr-hubba-hubba-nx-footprint

   Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Recencja Rafała Króla
4.8 Autor
Ocena
R
RABAT 15%
Wpisz proszę swoje dane oraz zaznacz zgody poniżej, abyś mógł otrzymać wiadomość z kodem rabatowym natychmiast!
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną na mój adres e-mail pochodzących od PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867 moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*