2-osobowy Namiot Turystyczny MSR Flylite™ – Test Rafała Króla

utworzone przez | Namioty, Testy

Namiot turystyczny MSR FlyLite ™ nie jest płachtą biwakową, ponieważ płachty nie mają podłogi. Namiot FlyLite ma nie tylko szczelną podłogę ale tworzy zwartą, zamkniętą konstrukcję, z której producenci odjęli wszystko co nadmiarowe i zostawili tylko to co niezbędne.

Zatem mamy do czynienia z jednopowłokowym, ultralekkim namiotem dla dwóch wędrowców.

Zobacz również nasz poradnik – jaki namiot turystyczny wybrać do turystyki “plecakowej”.

Dane techniczne

Cała konstrukcja wraz ze wszystkim co trzeba waży 930 g. Ze wszystkim oznacza 9 śledzi z utwardzonego aluminium ( każdy o wadze 9 g), linki odciągowe o średnicy 2 mmm z napinaczami oraz maszt.

Maszt składa się z dwóch segmentów po 32 cm. Po złożeniu daje słupek o wysokości 61 cm który podnosi niższą część namiotu ( w stopach). Maszt (dwa segmenty) waży 37 g.

Resztę waży komora z linkami. Jakieś 840 g. Komora ma wymiary 140 cm szerokości przy wejściu i 107 cm na końcu. Długość komory to 208 cm.

Dodatkowo nad wejściem i z boków namiot MSR FlyLite ™ ma okap. który ma 37 cm długości. Okap chroni wentylację przed zalewaniem deszczem oraz tworzy daszek pod który możemy schować rzeczy które nie zmieszczą nam się do komory lub nabrudzą ( np. buty).

Wszystko mieści się do worka 12 x 12 x 35 cm.

Namiot turystyczny Flylite w worku

Wrażenia użytkowe

Ściany są pionowe a nie pochyłe tak jak w niektórych namiotach typu igloo i wykorzystuje się całą powierzchnię schronienia, więc to w zupełności wystarczy nawet dla bardzo wysokich osób.

Cały namiot wykonany jest z bardzo cienkiego nylonu 10D tkanego w kratkę z grubszymi włóknami mającymi na celu wzmocnienie konstrukcji na rozdzieranie, ale bez zbędnego zwiększania wagi.

Sam z siebie nylon jest kilkukrotnie mocniejszy mechanicznie niż poliester, a dodatkowo znacznie cieńszy a więc mniejszy po spakowaniu.

Tkanina namiotu MSR FlyLite™ przypomina najlepsze i najmocniejsze spadochrony. WSZYSTKIE szwy są zalaminowane i w pełni wodoodporne. Podłoga jest wykonana z grubszego nylonu 20D.

Całość jest pokryta silikonem i poliuretanem co dodatkowo wzmacnia tkaninę. W środku u góry znajdują się dwie kieszonki o wymiarach około 17 x 20 cm w które można włożyć jakieś drobne przedmioty.

Producent zadbał też o tasiemki którą można zwinąć drzwi. Składany maszcik bardzo skutecznie podnosi cały tył namiotu i stabilizuje konstrukcję.

Namiot turystyczny Flylite w worku

Wentylacja

W konstrukcjach jednopowłokowych wentylacja zawsze jest ogromnym problemem. Nie tylko wilgoć z powietrza osiada na ścianach, ale dodatkowo nasze ciało oddaje nocą między 100 g do nawet 1000g wody.

W namiocie turystycznym FlyLite™ wentylacja jest przeprowadzona wzorowo. Praktycznie cały namiot wysoko, w górnej części dookoła jest wykonany z siatki która doskonale oddaje wilgoć. Dodatkowo w szczycie namiotu znajduje się spory, trójkątny wentylator.

Zatem – wentylacja jest na każdej z 4 ścian namiotu. I na każdej ścianie jest przykryta okapem który zabezpiecza ją przed opadem deszczu.

Dodatkowo, tkanina z której wykonany jest namiot – jest jasna i przepuszcza bardzo dużo światła słonecznego. Dzięki temu namiot bardzo szybko nagrzewa się, wysycha i transportuje na zewnątrz wilgoć powstałą w środku.

Namiot turystyczny Flylite wśród drzew

Rozstawianie i odciągi

Namiot ma kolor niebieski z szarą podłogą. Wszystkie linki i taśmy odciągowe oraz śledzie i maszt są czerwone. To bardzo ułatwia rozstawianie namiotu.

Namiot MSR FlyLite™ nie jest konstrukcją samonośną. Aby go postawić, trzeba użyć kijów trekkingowych, które należy rozłożyć na długość około 115 cm oraz odciągnąć linki od okapu.

Jeżeli nie mamy kijków trekkingowych to możemy je zawsze zastąpić np kijkami wyciętymi z leszczyny.

Od czego zacząć?

Jednak zacząć należy od rozpostarcia podłogi i odciągnięcia jej śledziami.

Ja dosyć szybko dowiązałem dwie linki do uszu na ścianach bocznych i w ten sposób poprawiłem stabilność na wietrze. Rozstawienie tego namiotu zajmuje jednej osobie około 10 minut (przy założeniu, że korzystamy z kijków trekkingowych). Jest z tym trochę zabawy, ale przecież ten namiot nie ma w zasadzie konstrukcji nośnej!

FlyLite™ posiada bardzo mocne linki odciągowe oraz bardzo lekkie plastikowe acz sprawnie działające napinacze.

Podłoga z nylonu 20D jest jednak dosyć delikatna i nie chcąc jej uszkodzić na kamieniach czy korzeniach warto jest podłożyć pod nią jakąś folię lub włożyć karimatę POD podłogę namiotu.

Deszcz

Dobrze odciągnięty FlyLite nie boi się deszczu. Całą konstrukcja może nawet stać we wodzie na wysokość kilku centymetrów i w środku będzie sucho. Jedyną sytuacją gdzie deszcz zagraża FlyLitowi jest silny deszcz połączony z mocnym wiatrem wiejącym wprost na wejście do namiotu. Wtedy to możliwe jest przenikanie wody przez zamki wejściowe.

Wiatr

Duża, skrzynkowa konstrukcja bez opływowych kształtów źle radzi sobie z wiatrem. Tak też jest z FlyLite™. Namiot, co prawda, posiada dużo punktów odciągowych, ale mimo tego z wiatrem powyżej 40 kmh nie radzi sobie dobrze i ulega deformacjom.

Podczas wiatru aż prosi się aby ustawić Fly Lita rufą, czyli tyłem do wiatru. Wtedy podmuchy idealnie rozkładają się po konstrukcji. Ale niestety, przez wentylator w stopach bardzo mocno wieje do środka.

Robale

Namiot – dzięki zamkom, laminacji oraz niezwykle gęstej siatce jest w 100% odporny na robale. Nawet najmniejsze, zjadliwe meszki nie są w stanie dostać się do środka przez oczka siatki.

Namiot nie tylko na lato

MSR FlyLite™ nie jest konstrukcją wyłącznie na lato. Śmiało można go używać również podczas innych pór roku, byle nie na wietrze.

Rafał Król przed namiotem MSR Flylite

Dla kogo Namiot MSR FlyLite?

To jest namiot dla leśnych wędrowców, survivalowców, bushcrafterów.

Idealny dla tych wszystkich którym ciąży każdy gram, i tych którzy wolą spać w osłoniętym od wiatru lesie przy ognisku niż wysoko w górach, na halach i skalnych półkach.

Dla trekkingowców którzy używają kijków, FlyLite™ jest wprost wymarzonym namiotem. A kijki są wykorzystane zarówno w dzień jak i w nocy. Sądzę że dla osób wędrujących przez Beskidy i Bieszczady FlyLite może być znakomitym namiotem.

Również dla mobilnych wędkarzy, osób prowadzących badania w terenie, birdwatcherów i wszystkich którzy potrzebują bardzo lekkich, minimalistycznych, awaryjnych i przenośnych schronień.

Rafał Król

Jeśli zastanawiasz się, jaki namiot turystyczny wybrać, przygotowaliśmy dla Ciebie obszerny poradnik, na co dokładnie zwrócić uwagę. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jaki namiot turystyczny wybrać.

Gdzie kupić namiot MSR FlyLite™?

Aby przejść do sklepu oficjalnego dystrybutora MSR na Polskę i nabyć namiot turystyczny MSR FlyLite™, kliknij poniższy przycisk. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, poniżej znajdziesz również odnośnik do innych opinii na temat tego produktu.

Inne opinie namiotu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

R
RABAT 15%
Wpisz proszę swoje dane oraz zaznacz zgody poniżej, abyś mógł otrzymać wiadomość z kodem rabatowym natychmiast!
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną na mój adres e-mail pochodzących od PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867 moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*