Przegląd Filmów Alpinistycznych 2018

utworzone przez | Aktualności

Uzdatnianie wody 101: Przegląd filtrów do wody cz. 1

Minął ponad miesiąc od jednego z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych w górskim świecie, a jednak wciąż nie daje ono o sobie zapomnieć, dlatego chcemy o nim napisać. Od 8 do 10 maja uczestniczyliśmy w XXV Przeglądzie Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkowskiej. Sztuka filmowa to inspiracja sama w sobie, nic więc dziwnego, że przyciąga wielu inspirujących ludzi, a spotkania na długo pozostają w pamięci!

Dlaczego się spotykamy?

Tegoroczny Przegląd był wyjątkowy nie tylko przez wydarzenia je współtworzące, ale także dzięki jubileuszowi dwudziestopięciolecia jego istnienia. Powodów do świętowania było więcej. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie organizując tegoroczny PFA, uczciło także 40 rocznicę zdobycia przez Wandę Rutkiewicz, patronkę spotkania, szczytu Mount Everest. Dokonała tego jako pierwsza wśród Polaków, pierwsza wśród Europejczyków i trzecia wśród kobiet świata.

40 lat temu także wyprawa Polskiego Klubu Górskiego pod kierownictwem Piotra Młoteckiego osiągnęła swój cel i jej uczestnicy zdobyli Kanczendzongę Południową (8494 m) i Kanczendzongę Środkową (8482 m). A poza wszelkimi rocznicami, w centrum Przeglądu jak zawsze pozostają góry, które łączą wszystkich uczestników, aby na te trzy dni mogli przenieść się do świata prawdziwej pasji.

„Wielkie rzeczy się dzieją, gdy człowiek z górami się spotka”

Takie hasło przyświecało tegorocznemu spotkaniu. Wielkie rzeczy działy się 40 lat temu i dzieją się dziś. O tegorocznej Zimowej Wyprawie na K2 (i dwóch poprzednich) opowiedział Krzysztof Wielicki. Ola Dzik zdradziła szczegóły dotyczące zdobycia tytułu Śnieżnej Pantery, a Marcin Wernik przekonał nas o tym, że ,,marzenia spełniają się nie tylko w górach”.

I na tym nie koniec. Aleksander Kwiatkowski przekazał prawdziwe świadectwo o ,,Wandzie, jaką znał”, Leszek Cichy zaczarował wszystkich opowieścią o wielkich rzeczach na zimowym Mount Evereście, a Aleksander Lwow próbował odpowiedzieć na pytanie: ,,Czy każdy himalaista musi zabić się w górach?”.

Paker na PFA

PFA to nie tylko filmy. To także prelekcje, wystawy, konkursy i rozdanie wyjątkowych nagród. Na tegorocznym Przeglądzie zostały wręczone statuetki Wandy Rutkiewicz dla osób, które wzbogacają idee Przeglądu swoimi darami i życzliwością. Wśród uhonorowanych znakomitości, takich jak Leszek Cichy, Anna Teresa Pietraszek, Krzysztof Wielicki, znalazł się także Prezes Pakera Krzysztof Skrocki.

Firma Paker od 18 lat wspiera Przegląd Filmów Alpinistycznych, więc osiągnęliśmy w tym roku sponsorską pełnoletniość. W wydarzenia włącza się również kampania społeczna Aktywny Bakcyl, bo gdzie szukać zabakcylowanych, jeśli nie w takich okolicznościach.

Od 18 lat współpracujemy przy tym z Panią Wiesławą Wiśniewską z Muzeum Sportu i Turystyki, która całym sercem zaangażowana jest w dzieło i dzięki której możliwa jest również nasza obecność tam.

Przegląd Filmów Alpinistycznych to przestrzeń niezwykłych spotkań. W tym roku na przykład udało nam się poznać Panią Elżbietę Miszczak-Piekarczyk oraz Pana Andrzeja Piekarczyka.

Pani Elżbieta była pierwszą partnerką górską Wandy Rutkiewicz! Sami od lat zaskakiwani jesteśmy wyjątkową życzliwością, jaką zostajemy obdarzeni podczas Przeglądów. Od zadziwienia: Paker? Tyle lat!, po przywoływanie wspomnień o tym, jak np. ktoś kupił u nas śpiwór, jeszcze na Twardej – a sprzęt cały czas się świetnie spisuje.

Wielką radością są dla nas widzieć nasz sprzęt podczas niezwykłych górskich dokonań i fakt, że możemy cieszyć się nimi wspólnie na takich wydarzeniach, jak coroczny Przegląd Filmów Alpinistycznych! Czekamy na kolejną edycję. 🙂

Zobacz Inne Wpisy na blogu

Buty Trekkingowe Garmont Misurina – Test Rafała Króla

  Mniej więcej każdy, kto szuka porządnych butów trekkingowych wie, że: najlepsze podeszwy to Vibram, niezawodna wodoodporność to Gore-Tex, a stabilizacja w kostce to gwarancja na to, że nie skręcimy nogi. Tylko, że buty które posiadają te elementy, kosztują obecnie...

Test materaca turystycznego NeoAir All Season SV

  Od czasów gdy wraz z mężem dostaliśmy w prezencie ślubnym maty samopompujące Thermarest, jesteśmy nieustającymi zwolennikami spania pod namiotem z wykorzystaniem tego typu sprzętu. Było to już ładnych kilkanaście lat temu (lepiej się nie przyznawać, jak dawno...). Z...

Recenzja Żywności Liofilizowanej Summit to Eat

  Nowa marka żywności liofilizowanej Summit to Eat Zwróćcie uwagę na nową markę żywności liofilizowanej na naszym rynku - Summit to Eat. Od pierwszej zjedzonej paczki mogę powiedzieć, że ta firma wie o co chodzi. Przede wszystkim - jedzenie jest smaczne i syte. Można...

0 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

R
RABAT 15%
Wpisz proszę swoje dane oraz zaznacz zgody poniżej, abyś mógł otrzymać wiadomość z kodem rabatowym natychmiast!
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną na mój adres e-mail pochodzących od PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867 moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*