Z pewnością największym atutem (co nie będzie zaskoczeniem) jest waga i wielkość filtra. Małe gabaryty pozwalają go wziąć ze sobą nawet wtedy, gdy liczy się każdy gram w naszym bagażu. Wygodny pokrowiec ułatwia przechowywanie oraz znalezienie filtra w plecaku. Jedynym minusem jeśli chodzi budowę i transport jest brak możliwości odczepienia rączki. Należy zwrócić uwagę aby ją odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Nie jest to jednak zbyt kłopotliwe.

Filtrowana woda zawsze miała dobry smak i była bezzapachowa, bez względu na miejsce z którego była pobierana (jezioro, rzeki, strumienie).

Składanie, rozkładanie, czyszczenie filtra

Filtr w użytkowaniu jest niezwykle prosty. Przygotowanie go do pompowania zajmuje chwilę, co w terenie jest ogromnym ułatwieniem i oszczędnością czasu. Poszczególne elementy są bardzo łatwe w złożeniu (wystarczy dołączyć rurkę i ściągnąć osłonkę co zajmuje mniej niż 20s), jak i rozłożeniu w celu wyczyszczenia.

W zestawie znajduje się specjalna gąbka, która zawsze jest pod ręką, aby umyć filtr. Zdecydowanym plusem jest łatwość czyszczenia, nie ma problemu aby dotrzeć do każdego zakamarka, dzięki czemu osad się nie zbiera.

Pompowanie

Po złożeniu poszczególnych elementów możemy zacząć pompować. I wcale nie musimy się martwić o to, że zaczerpniemy wodę z dna wraz z mułem. Producent o to zadbał. Rurka została wyposażona w specjalny „spławik”, dzięki któremu nie ma kontaktu z dnem, nawet w stosunkowo płytkiej wodzie.

Prędkość pompowania jest stosunkowo szybka, jednak pod jednym warunkiem – trzeba mieć odrobinę siły 😉 po przefiltrowaniu 3 litrów można odczuć to w rękach, ale skoro nogi dzielnie maszerują, to niech i ręce nie zostają w tyle! 🙂

Z pewnością pompowanie usprawniłoby posiadanie pojemnika z gwintem pasującym do filtra, jednak da się przyłożyć zwykła butelkę i pompować bezpośrednio do niej.

Autor recenzji: Wioletta Chudek, 2018 r.
Ocena: 4,5 / 5 (mały minus za brak możliwości zdemontowania rączki)

Usuwanie zanieczyszczeń

Turystyczny filtr MSR MiniWorks usuwa zanieczyszczenia mechaniczne i biologiczne o średnicy większej niż 0.2µm,

  • bakterie – tak,
  • pierwotniaki – tak,
  • wirusy – nie,
  • zanieczyszczenia drobnocząsteczkowe – tak,
  • zapachy, smaki i zanieczyszczenia organiczne – tak,
  • zanieczyszczenia chemiczne i toksyny – tak,
  • pestycydy – tak.

Dowiedz się więcej o filtrze do wody MSR MiniWorks.