Test materaca dmuchanego Thermarest NeoAir XLite

utworzone przez | Materace & Karimaty, Testy

Wyprawa do Patagonii - test maty trail pro

Od wielu lat konsekwentnie dążę do minimalizowania mojego sprzętu outdoorowego. Poszukuję możliwie lekkich i kompaktowych produktów, które przy tych walorach pozostają w pełni funkcjonalne.

Zwykłą karimatę wiele lat temu zastąpiłem o ponad połowę mniejszą, ale niestety niewiele lżejszą matą samopompującą, a kiedy ThermaRest wypuścił na rynek materace dmuchane NeoAir, zniecierpliwiony czekałem na debiut odchudzonego modelu.

ThermaRest NeoAir Xlite

Opis i budowa materaca NeoAir Xlite

Materac NeoAir Xlite w rozmiarze regular (183x51cm) waży jedyne 350g, a po spakowaniu zajmuje 9x18cm (według producenta 21x10cm).

Po napompowaniu, które zajmuje półtorej do dwóch minut, mamy do dyspozycji gruby na ponad 6cm materac, który izoluje od podłoża tylko nieznacznie gorzej niż najcieplejsze karimaty. Producent rekomenduje Neoair do użytku od wiosny do jesieni (R value na poziomie 3,2).

NeoAir Xlite Technologia Thermacapture

W Materacach NeoAir zastosowano unikatową technologię Thermaresta – THERMACAPTURE™

Gdzie testowałem NeoAir Xlite?

Swój materac testowałem podczas trzech dwutygodniowych wyjazdów: spływu kajakowego wokół archipelagu chorwackich wysp Kornati, spływu szlakiem Rospudy, Blizny, Czarnej Hańczy oraz Kanału Augustowskiego, a także ekspedycji na opuszczony przylądek Islandii Hornstrandir.

Już pierwszy kontakt wypadł bardzo pozytywnie. Materac zajmuje zajmuje mniej więcej tyle miejsca co litrowa butelka z wodą.

Spakowany materac neoair xlite

Spakowany NeoAir Xlite ma rozmiary butelki na wodę…

Pompowanie materaca dmuchanego

Pompowanie, które według niektórych użytkowników nastręcza pewnych trudności mi szło sprawnie. Jeszcze łatwiej wypełnić NeoAir jeśli po częściowym nadmuchaniu zroluję się jego koniec bliższy wentylowi tak, aby przepchać powietrze w kierunku nóg.

Po wykonaniu tego manewru dalsze pompowanie odbywa się o wiele łatwiej w efekcie skracając czas napełniania poniżej dwóch minut.

Pompowanie materaca Xlite

Materac NeoAir Xlite można nadmuchać ustami, są też dostępne akcesoria – minimalistyczne pompki na baterie oraz pokrowiec – pompka do pompowania ręcznego.

Plusy, minusy…

Pierwsze noce na NeoAir XLite spędziłem na kamienistym Chorwackim wybrzeżu, gdzie z trudem udawało nam się znaleźć dogodne miejsce pod namiot. Xlite sprawiał, że kompletnie nie odczuwałem nierówności terenu.

Materac jest tak gruby, że kamienie i korzenie nie są w stanie przeszkodzić nam w trakcie wypoczynku. NeoAir wpasowuje się w nierówności zapewniając użytkownikowi wygodny sen nawet na wybojach.

Po blisko 40 noclegach jedyną niedogodnością na jaką zwróciłem uwagę jest fakt, że Xlite jest głośniejszy niż karimaty, albo maty samopompujące. Zachowuje się identycznie jak inne materace, tzn. trzeszczy kiedy osoba przebywająca na nim intensywnie się wierci.

Właściwości izolacyjne materaca

Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie natomiast właściwości izolacyjne mojego Neoair. Podczas trawersowania lodowca Draganjokull na Islandii dwukrotnie byłem zmuszony biwakować na śniegu.

Śpiąc w bardzo lekkim śpiworze puchowym (200g puchu 800 cui) obawiałem się, że mogę zmarznąć, tymczasem Xlite okazał się bardzo ciepłym materacem! Przy temperaturze powietrza st. C i dużej wilgotności przymusowe biwaki na śniegu spędziłem w pełnym komforcie termicznym!

Część materaca dmuchanego NeoAir Xlite

Podsumowanie

Co mnie osobiście cieszy najbardziej, to fakt, że od kiedy wszedłem w posiadanie materaca dmuchanego NeAir Xlite, mój zestaw do spania (śpiwór, wkładka bawełniana do śpiwora oraz materac) mieści się w 5 litrowym wodoodpornym worku Sealline Nimbus Dry Sack.

Nietypowe zastosowanie…

Warto także zauważyć, że Xlite świetnie sprawdza się w roli materaca dla gości – jeśli szkoda nam miejsca na przetrzymywania zapasowego materaca w mieszkaniu, to na pewno docenimy fakt, że po złożeniu Neoair zajmuje bardzo mało miejsca, a w pełni napompowany jest równie komfortowy co o wiele cięższe materace.

Aby przejść do sklepu oficjalnego dystrybutora Therm-a-Rest na Polskę i nabyć testowany materac NeoAir Xtherm, kliknij poniższy przycisk. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, poniżej znajdziesz również odnośnik do innych opinii na temat tego produktu.

Gdzie kupić testowany materac?

Inne opinie o materacu

Materac dmuchany NeoAir Xlite

0 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

R
RABAT 15%
Wpisz proszę swoje dane oraz zaznacz zgody poniżej, abyś mógł otrzymać wiadomość z kodem rabatowym natychmiast!
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną na mój adres e-mail pochodzących od PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867 moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*