Test maty ekspedycyjnej ThermaRest Ridgerest Solar

utworzone przez | Materace & Karimaty, Testy

Ridgerest SOLAR – dla mnie to stary przyjaciel. Spałem na tej macie, i na jej pierwszej wersji która nazywała się Ridgerest Deluxe na wielu ekspedycjach, na lodzie, śniegu w temperaturach poniżej – 40C. Bez wątpienia to najdłużej produkowana zimowa mata na świecie, i bez wątpienia to jeden z najlepszych patentów jakie Ridgerest opracował w swojej długiej historii.

Obecnie coraz więcej ekspedycji używa zimą dmuchanych lub samopompujących materacy. Ale materace, chociaż niezwykle wygodne i ciepłe mają, jak każde produkty swoje wady. Zawsze chodzi o to, żeby znać ograniczenia sprzętu którego używamy. A Ridgerest SOLAR ma ich naprawdę niewiele.

Dane techniczne i uwagi

Mata jest wykonana z bardzo gęstej i trwałej pianki o zamkniętych komórkach. Dzięki temu jest bardzo sprężysta i nie zgniata się nawet pod działaniem dużych sił. Czyli zapewnia izolacyjność w każdych warunkach i nie traci tych własności z wiekiem. Mój Ridgerest SOLAR w rozmiarze R -regular ma szerokość 50 cm, grubość 2 cm i długość 179 cm.

Piszę o tym, bo dane producenta są nieco inne (183 x 51 x 2 cm). Zapewne jest tak dlatego, że mierzyłem swoją matę po wyciągnięciu z worka. Maty są też w rozmiarze S – krótsza dla większości dziewczyn, i L dłuższa i szersza dla wielkoludów. – Po zwinięciu w rulon i wsadzeniu do worka robi nam się z niej walec o średnicy 21-22 cm i wysokości 50 cm.

Uwaga! Większość plecaków ma zbyt krótkie troki boczne aby przytroczyć tę matę z boku. Warto je przedłużyć, tak aby SOLARa nosić jednak z boku plecaka a nie pod spodem. W ten sposób unikniemy uszkodzenia maty o skały czy kamienie. Dlatego też warto sobie uszyć pokrowiec. Piszę uszyć, bo raczej trudno będzie znaleźć standardowy pokrowiec w który SOLAR się zmieści.

To ważne z dwóch powodów. Pokrowiec chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed przylepianiem się śniegu do maty. A zimą jest istotne aby nie nanosić śniegu do komory namiotu, bo kiedy się stopi wszystko w środku będziemy mieli mokre. Mata w rozmiarze R waży 540 gram. Oferuje nam izolacyjność w skali R -o wartości 3,5. To bardzo dobra izolacyjność jak na maty.

W zasadzie każda mata do spania o współczynniku 3 i powyżej, nadaje się do użytkowania zimą. SOLAR ma również dwie różniące się od siebie strony. Jedną w kolorze srebrnym która dodatkowo odbija promieniowanie podczerwone od ciała a drugą sinoniebieską. Strona srebrna powinna być skierowana do góry. Ale przed wszystkim SOLARa różnią od zwykłych  karimat “ridges”.

Ridge, czyli grzbiet

Ridgerest SOLAR i jego cieńsza odmiana SOLITE mają na prawie całej długości  garby i rowki. Garb z jednej strony odpowiada rowkowi ze strony przeciwnej. Daje nam to dodatkową przestrzeń czyli powietrze, a więc i izolację. Garby pewniej leżą na podłodze namiotu i mata nie zsuwa się i nie przemieszcza podczas spania. Ale największą zaletą garbów i dołków jest to, że idealnie zapobiegają namakaniu śpiworów.

Kiedy jest bardzo zimno, wydychana przez śpiącego wilgoć osiada na ściankach namiotu i śpiwora. Następnie spada na śpiwór i zsuwa się po nim matę. Na płaskiej macie czy na dmuchanym materacu które są płaskie wcieramy ten opadły szron w śpiwór. Dzięki czemu ocieplina lub co gorsza puch namaka i traci swoje własności izolacyjne.

W matach Ridgerest wilgoć spływa do rowków, a śpiwór opiera się na garbach, dzięki czemu śpiący pozostaje suchy. Dlatego właśnie Ridgerest SOLAR nadaje się na ekspedycje zimowe lepiej niż najcieplejsze nawet maty dmuchane.

Do czego i dla kogo mata ekspedycyjna SOLAR

To jest mata na zimowe ekspedycje. Garby zapobiegają namakaniu śpiworów i SOLARA nie da się zepsuć. Można w nim zrobić dziurę, ale to w żaden sposób nie pogarsza jego właściwości izolacyjnych. Maty dmuchane i samopompujące można przebić. Ich dmuchanie w górach wysokich może być problematyczne. Cześć z zimowych mat dmuchanych może się uszkodzić od dmuchania “z płuca”.

Wdmuchiwania do wnętrza wilgoci może zamarzać i rozsadzić wewnętrzną strukturę. Z SOLAREM nie ma tych problemów. SOLAR to idealny wybór na długie ekspedycje zimowe i polarne oraz na ataki szczytowe w górach wysokich gdzie spodziewamy się biwaku. Ta mata działa zawsze i w każdych warunkach. Ma sporą objętość, ale posłuży nam przez długie lata, bo nie ma się w niej co zepsuć.

Cena: 220 zł dla rozmiaru Regular

Rafał Król

 

Zobacz Inne Wpisy na blogu

Buty Trekkingowe Garmont Misurina – Test Rafała Króla

  Mniej więcej każdy, kto szuka porządnych butów trekkingowych wie, że: najlepsze podeszwy to Vibram, niezawodna wodoodporność to Gore-Tex, a stabilizacja w kostce to gwarancja na to, że nie skręcimy nogi. Tylko, że buty które posiadają te elementy, kosztują obecnie...

Test materaca turystycznego NeoAir All Season SV

  Od czasów gdy wraz z mężem dostaliśmy w prezencie ślubnym maty samopompujące Thermarest, jesteśmy nieustającymi zwolennikami spania pod namiotem z wykorzystaniem tego typu sprzętu. Było to już ładnych kilkanaście lat temu (lepiej się nie przyznawać, jak dawno...). Z...

Recenzja Żywności Liofilizowanej Summit to Eat

  Nowa marka żywności liofilizowanej Summit to Eat Zwróćcie uwagę na nową markę żywności liofilizowanej na naszym rynku - Summit to Eat. Od pierwszej zjedzonej paczki mogę powiedzieć, że ta firma wie o co chodzi. Przede wszystkim - jedzenie jest smaczne i syte. Można...

0 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

R
RABAT 15%
Wpisz proszę swoje dane oraz zaznacz zgody poniżej, abyś mógł otrzymać wiadomość z kodem rabatowym natychmiast!
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną na mój adres e-mail pochodzących od PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867 moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*