Test materaca Thermarest NeoAir Xtherm podczas wyprawy na Gasherbrum II

utworzone przez | Materace & Karimaty, Testy, XTherm

W tym roku podczas wyprawy do Pakistanu na Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) miałem okazję testować nowy materac dmuchany marki Thermarest, model NeoAir Xtherm – flagowy produkt irlandzkiego producenta (Główna siedziba firmy znajduje się w USA, natomiast europejska siedziba znajduje się właśnie w Irlandii).

Kilka słów o produktach firmy Thermarest

Korzystałem już wcześniej z oferty tej firmy, użytkując przez kilka lat model maty samopompującej z serii Prolite Plus. Był ze mną na wyprawach w Pamirze, Tien Szanie, Himalajach i towarzyszem wielu noclegów w górach, skalach czy… lotniskach na całym świecie.

Firma Thermarest nigdy mnie nie zawiodła. Tym razem z uwagi na cel wyprawy dążyliśmy do jeszcze większej redukcji masy i objętości bagażu. Na rynku pojawiły się materace NeoAir Xtherm, postanowiłem wiec zmienić stary wysłużony model na coś lepszego.

Materac dmuchany Xtherm a mroźne noce powyżej 7 tys. metrów

wyprawa na gasherbrum II

Sam materac spisał się doskonale. Początkowo bałem się, że delikatny materiał może przebić się na ostrych kamieniach na morenie lodowca, czy nie wytrzymać ciągłego stawania i siadania podczas namiotowego życia podczas wyprawy.

Materiały użyte do produkcji są doskonałej jakości, fantastyczna izolacja, nawet podczas mroźnych nocy powyżej 7000 metrów.

Pompowanie

Należy pamiętać, ze nie jest to mata samopompująca. Do materaca trzeba wtłoczyć powietrze, jednak producent zaopatrzył nas w worek do łatwego pompowania, bez konieczności dmuchania ciepłym i wilgotnym powietrzem z płuc. Tym samym rozwiązuje to kwestie ew. zamarzania pary wodnej w środku.

Rozkładanie

Samo rozkładanie zajmuje nieco więcej czasu niż w macie prolite, natomiast składanie i pakowanie przebiega sprawniej. Przy tym nowy produkt Thermaresta jest lżejszy i bardziej kompaktowy niż poprzednicy. Nie odczuwa się go w plecaku i zawsze gdzieś się go wepchnie.

Grubość materaca

Nie bez znaczenia jest fakt, że materac Thermarest NeoAir Xtherm jest grubszy i dużo bardziej wygodny od maty. Spanie na boku nie powoduje już uciążliwego drętwienia ramion – co do tej pory mi dość dokuczało. Nie jest to oczywiście szczyt wygody, ale w końcu mówimy o noclegach w najcięższych warunkach dostępnych na naszej planecie.

materac dmuchany neoair xtherm w namiocie

Czy polecam testowany materac dmuchany?

Z czystym sumieniem mogę polecić najnowsza serię Thermaresta – materace NeoAir XTherm. Z pewnością producent posunął się krok naprzód. Oczywiście nadal, zgodnie z tradycją otrzymujemy dożywotnią gwarancję, jednak jest duża szansa, ze nigdy nie będziecie tego potrzebować. ?

Michał Ruszkowski
(więcej o autorze niżej)

Gdzie kupić materac XTherm?

Aby przejść do sklepu oficjalnego dystrybutora Therm-a-Rest na Polskę i nabyć testowany materac NeoAir Xtherm, kliknij poniższy przycisk. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, poniżej znajdziesz również odnośnik do innych opinii na temat tego produktu.

Inne opinie o materacu

O Autorze

Michał Ruszkowski – „mam 27 lat i 3 pasje. Podróże, medycynę i wspinanie.

Wspinam się od 10 lat, zacząłem od polskiej jury, skałki szybko pozwoliły mi spróbować wspinania w Tatrach – latem i zimą, potem przyszła kolej na Alpy i Kaukaz. Zawsze marzyłem o połączeniu wspinania i podróżowania, udało się i od kilku lat uczestniczę i organizuję wyprawy w różne rejony górskie całego świata. Himalaje, Karakorum, Tien Shan i Pamir.

Mam za sobą wejścia na Pik Lenina 7134 i Chan Tengri 7010, wyprawy na Numbur (6995) i Gasherbrum II 8035. Każdą wolną od pracy w szpitalu chwilę staram się spędzać w górach, skałach lub po prostu na świeżym powietrzu. Regularnie wyjeżdżałem z plecakiem do wielu krajów na kilku kontynentach.

Podróżowałem między innymi do państw takich jak Burkina Faso, Somalia, Paragwaj, wielokrotnie Kirgistan, Indie i kraje Azji południowo-wschodniej. Jednak moje ukochane miejsca są trochę bliżej domu – nasze Tatry i niemiecka Frankenjura”.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

R
RABAT 15%
Wpisz proszę swoje dane oraz zaznacz zgody poniżej, abyś mógł otrzymać wiadomość z kodem rabatowym natychmiast!
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną na mój adres e-mail pochodzących od PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867 moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*