Rześkie jesienne powietrze w nozdrzach, miękki szelest opadłych liści, złoty blask wczesnego zachodu słońca, mniej ludzi, mniej insektów… biwakowanie jesienią jest najlepsze. Niezależnie od tego, czy wybierzesz się na późną wycieczkę z plecakiem, czy zabierzesz rodzinę w góry, aby pooglądać trochę liści, spędzanie czasu na świeżym powietrzu tej jesieni to świetny sposób na wykorzystanie sezonu w pełni. Podczas gdy większość standardowych technik biwakowania powinna okazać się wystarczająca na jesiennych wyprawach, poniżej znajdziesz kilka dodatkowych wskazówek, które zapewnią Ci nawet lepsze doświadczenie.

1. Zapewnij sobie zajęcia

Czy to całodzienna wycieczka z rodziną, wspinaczka czy też porywająca gra w kalambury, wyznaczanie sobie celów sprawi, że będzie Ci ciepło i będziesz się dobrze bawić, a nie skupiać się na pogodzie. Pozostanie aktywnym przez cały dzień nie tylko pomoże ci spać w nocy jak dziecko, ale także usprawiedliwi zjedzenie dużego posiłku.

2. Zabezpiecz się przed przed wiatrem i deszczem

Spróbuj rozstawić namiot w miejscu chronionym przed deszczem i wiatrem, a zauważysz wyraźną różnicę w tym, jak długo będziesz spać w nocy. Upewnij się, że prawidłowo ustawiłeś namiot i tropik. Pomoże Ci to zarówno z wiatrem, jak i, co najważniejsze, z odprowadzaniem wody, bo dzięki temu deszcz nie przesiąknie całego Twojego obozowiska.

3. Warstwy są kluczowe

Warstwy odzieży z mieszanki wełny, polaru i materiałów syntetycznych pomogą odprowadzić pot i ochronić Cię przed deszczem. Długa bielizna, dzianinowa czapka, rękawiczki, kurtka izolacyjna z warstwą zewnętrzną odporną na wiatr i wodę sprawią, że tej jesieni będzie Ci ciepło, sucho i wygodnie.

4. Jedz jak król

Zjedzenie obfitego, ciepłego posiłku może mieć ogromny wpływ na Twój stan fizyczny i psychiczny. Nie tylko możesz usprawiedliwić łakomstwo po całej swojej aktywności fizycznej, ale przyjemny, duży posiłek zasili Twoje ciało, uzupełni siłę Twoich mięśni i zapewni Ci ciepło na długą, zimną noc.

Dobra rada/starożytne przysłowie: Jednogarnkowe posiłki są nie tylko pyszne, ale także pozostawiają tylko jeden garnek do wyczyszczenia.

5. Udoskonal swój system spania

Budzenie się z zimna o 3 nad ranem to okropny sposób na rozpoczęcie dnia. Dodanie kołdry lub koca do zestawu i użycie materaca o wyższej wartości R-Value może spowodować, że spędzisz więcej czasu na spaniu niż na wpatrywaniu się w sufit namiotu.

Dobra rada: Podziel się ciepłem z kumplem poprzez spięcie jednego śpiwora z drugim.

6. Zadbaj o ognisko

Ogniska są konieczną częścią biwakowania, a kiedy w powietrzu czuć mróz, mogą być czynnikiem, który zadecyduje o tym, czy zaśniemy o 19, czy o 23. Kiedy zbierzesz dobrą grupę wokół ogniska, łatwo będzie zapomnieć, jak zimno jest poza zasięgiem pomarańczowego blasku płomieni.

Fot. Drew Keegan

7. Alkohol

Choć mitem jest, że picie alkoholu rozgrzewa ciało – w rzeczywistości działa wręcz odwrotnie – to z pewnością rozgrzewa duszę. Pamiętaj, że alkohol rozrzedza krew, przez co Twoja temperatura ciała spada, więc im więcej pijesz, tym zimniej Ci będzie podczas snu.

Poprzez wprowadzenie kilku modyfikacji do swojej standardowej rutyny letniego biwakowania, będziesz mieć pewność, że będzie Ci ciepło, sucho i komfortowo przez całą jesień.