Jak zapewnić szybki zastrzyk energii podczas wyczerpującego wysiłku fizycznego? Gdzie szukać bomby energetycznej bez licznych dodatków, substancji konserwujących oraz niezdrowego cukru? Czy trzeba spędzić dodatkowe godziny na przygotowaniu zdrowych słodkości, które dodadzą energii podczas wakacyjnych wyzwań?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na odkrywanie jezior pod żaglami lub w kajaku, na piesze, bądź rowerowe przemierzanie górskich szlaków, czy inne aktywności na świeżym powietrzu, będziesz potrzebował profesjonalnego sprzętu turystycznego oraz pożywienia, które dostarczy niezbędnej, do osiągnięcia obranego celu, energii. Im bliżej przyrody pozostaniesz, tym bardziej oddalisz się od cywilizacji, a co za tym idzie sklepów, barów i schronisk. Stąd też istotne jest takie spakowanie ekwipunku, by plecak zawierał niezbędne przedmioty i produkty spożywcze, nie zwiększając drastycznie swojego ciężaru. Dlatego jednym z rekomendowanych przez nas rozwiązań jest żywność liofilizowana (zobacz również testy i recenzje liofów). Natomiast w tym tekście skupimy się na błyskawicznym uzupełnieniu brakujących zapasów energii „na słodko”.

Na turystycznym szlaku

Zanim wyruszysz ku wielkiej przygodzie, pamiętaj o zjedzeniu porządnego śniadania, które zapewni Twojemu organizmowi niezbędne paliwo. Natomiast do plecaka oprócz wody, schowaj kaloryczne, drugie śniadanie, które doda energii do pokonania zaplanowanych kilometrów. Jeśli istnieje taka możliwość, zabierz ze sobą kanapki przygotowane z chleba razowego lub żytniego, wzbogacone warzywami oraz zdrowe przekąski, takie jak: suszone banany, morele, daktyle czy orzechy. Innym zbilansowanym rodzajem posiłku są liofy marki Summit to eat – różne smaki, potrawy bez laktozy, glutenu czy mięsa lub vege znajdziesz tutaj.

Jednak czasem potrzebujesz energii niemal natychmiast, bez możliwości przygotowania posiłku (zagotowania wody, użycia naczyń etc) i wtedy idealnym wyborem jest baton energetyczny lub proteinowy THIS-1. Batony This-1 charakteryzują się tym, że oprócz potrzebnej energii zawierają same naturalne składniki, a przy tym są bardzo smaczne. 😊

Świadome odżywianie

Rekomendujemy dokładne czytanie składu spożywanych produktów, gdyż mamy świadomość, że na utrzymanie zdrowia wpływa zarówno aktywność fizyczna, jak i sposób odżywiania. Dlatego przypominamy, że istotna jest ilość (im skromniejsza, tym zdrowsza) i jakość składników zawartych w przetworzonym pożywieniu. Omijajmy produkty zawierające syrop glukozowo-fruktozowy, biały i brązowy cukier, czy utwardzony olej palmowy. Uważajmy na sztuczne słodziki, które mogą zaburzyć prawidłową pracę jelit.

Zawsze zależy nam, by w naszym sklepie klient mógł kupić tylko najlepsze i sprawdzone produkty, dlatego przed wprowadzeniem nowej marki staramy się ją sami przetestować. Wybierając markę batonów, którą zarekomendujemy w naszym sklepie staraliśmy się znaleźć na rynku przysmaki, których skład był jak najprostszy, bez zbędnych dodatków konserwujących, czy wzmacniaczy smaku. Zwróciliśmy uwagę na wysoką zawartość orzechów ziemnych, nerkowca, laskowych, pistacjowych i migdałów, a także cukier trzcinowy, pozyskiwany z trzciny cukrowej, który nie jest rafinowany, a obok sacharozy zawiera magnez, żelazo, potas i wapń. Sprzedawane przez nas batony dostarczają energii pochodzącej z prostych cukrów, węglowodanów i tłuszczów, co pozwala na uzyskanie zbilansowanej energii na długi czas.

Baton energetyczny czy proteinowy

Batony energetyczne stanowią świetne rozwiązanie w trakcie każdej sportowej aktywności, kiedy nie ma czasu na posiłek, a istnieje potrzeba szybkiego zastrzyku energii – i to nie tylko w trakcie długich, wyczerpujących biegowych maratonów lub wyścigów rowerowych.

Batony Energetyczne THIS-1 dostępne są w kilku smakach, o różnej wartości energetycznej. Baton o smaku orzechowym oraz konopii zawiera 225 kcal w 40 gramach porcji, o smaku czekoladowym 220 kcal, podobnie jak baton o smaku czekoladowym z dodatkiem guarany (z wysoką zawartością kofeiny – 100 mg), natomiast baton o smaku porzeczkowym liczy 213 kcal w 40 gramach.

Sklep turystyczny Paker.pl oferuje również najwyższej jakości batony proteinowe THIS-1, zawierające koncentrat białka serwatki, którego zaletą jest średni czas wchłaniania przez organizm, dzięki czemu wydłużony zostaje proces uwalniania energii. Batony proteinowe mają wysoką zawartość białka (30% protein) a zdecydowanie niższą węglowodanów. W naszym sklepie dostępne są w trzech smakach, 40 gramach wagi i różnej wartości energetycznej: baton proteinowy kokosowy posiada 230 kcal, waniliowy 226 kcal, a czekoladowy 220 kcal.

Batony proteinowe powinny być spożywane po treningu, kiedy organizm potrzebuje zwiększonego budulca mięśni. Po intensywnym wysiłku fizycznym dochodzi do katabolizmu, czyli do rozkładu białek. Posiłek proteinowy, najlepiej zjeść do 30 minut od momentu zakończenia treningu, a najpóźniej do 2 godzin po nim, ponieważ w tym czasie występuje okno anaboliczne, czyli czas, w którym organizm najlepiej przyswaja wytracone minerały. Po te batony najczęściej sięgają sportowcy wyczynowi, których dyscyplina oparta jest na wysiłku siłowym.

Zarówno batony energetyczne, jak i proteinowe THIS-1 są zamknięte w solidnych opakowaniach próżniowych, które gwarantują długi okres świeżości produktu oraz odporność na warunki atmosferyczne, bo co to za przyjemność spożywać pokruszony baton w roztopionej czekoladzie?

Energia potrzebna na dłużej

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne ma związek zarówno z płcią, wiekiem, wagą a także uprawianą dyscypliną sportu. W celu świadomego, dostosowanego do naszych indywidualnych potrzeb, odżywiania, uwględniającego aktualnie wykonywane aktywności fizyczne, możemy obliczać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, zwane innaczej całkowitą przemianą materii (CPM).

Na całkowitą przemianę materii składa się podstawowa przemiana materii (PPM) pomnożona przez współczynnik aktywności fizycznej (PAL). A ten jest różny, w zależności od formy uprawianej aktywności. W przypadku siedzącego trybu życia będzie on wynosił od 1,0 do 1,2 PAL, natomiast w sytuacji bardzo aktywnego trybu życia, pracy fizycznej czy treningów siłowych będzie to od 2,0 do 2,4 PAL.

Przy zróżnicowanym trybie życia warto znać na bieżąco swoje indywidualne dzienne zapotrzebowanie na kalorie, by dostarczać organizmowi właściwą ich dawkę. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora kalorii, który można znaleźć w sieci.

Dbajmy o zdrowy tryb życia oparty zarówno na rozsądnej aktywności fizycznej, jak i zdrowej diecie. Pamiętajmy, że zadaniem batonów energetycznych, czy proteinowych nie jest pełne zastąpienie pełnowartościowych, zbilansowanych posiłków, a jedynie dostarczenie organizmowi energii w szybki i poręczny sposób. Smacznego!