Od tego roku, a dokładnie od 1 maja 2021 będzie można biwakować w wielu miejscach w Polsce, a wszystko dzięki nowemu programowi Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie”.

Na czym polega program „Zanocuj w lesie”? Jakie zmiany niesie?

Lasy Państwowe wyznaczyły nowe tereny na których będzie można biwakować bez odrębnej zgody leśników. Do tej pory, (czyli do 1 maja 2021) można było biwakować na terenie 46 obszarów dozwolonych (pełna lista poniżej), natomiast od maja br. każde nadleśnictwo ma wyznaczyć na swoim terenie miejsce dedykowane do biwakowania.

Zyskamy zatem aż 429 nowych obszarów plus 46 już istniejących. Dzięki czemu praktycznie z każdego miejsca w naszym kraju będziemy mogli mieć dostęp do terenów przeznaczonych na biwak.

Kolejna znacząca zmiana to zrezygnowanie z wymogu zgłaszania naszej obecności w celach biwakowych – będzie ona dotyczyła każdego z wyznaczonych miejsc (46 obszarów z programu pilotażowego oraz 429 nowych miejsc).

Zasada ta dotyczy biwakowania do 9 osób i nie dłużej niż 2 dni pod rząd. Natomiast jeśli planujemy zostać na więcej dni lub biwakować w większej liczbie osób, to należy to zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa. Zgłoszenia należy dokonać nie później niż na 2 dni robocze przed planowanym noclegiem.

Warto pamiętać, że samo zgłoszenie nie wystarczy, musimy bowiem otrzymać potwierdzenie zwrotne wraz ze zgodą na nasz pobyt. W zgłoszeniu należy zawrzeć:

  • imię i nazwisko zgłaszającego,
  • telefon kontaktowy,
  • mail kontaktowy,
  • liczbę nocy (daty),
  • liczbę osób,
  • planowane miejsce biwakowania (nazwa obszaru),
  • zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Gdzie mogę używać kuchenek gazowych?

W myśl nowego programu, kuchenek gazowych można używać na terenie 46 miejsc z programu pilotażowego. A są to:

  1. Antonin RDLP w Poznaniu: Lasy Rychtalskie
  2. Baligród RDLP w Krośnie: Lasy Bieszczadzkie
  3. Brzeziny RDLP w Łodzi: Lasy Spalsko-Rogowskie
  4. Celestynów RDLP w Warszawie: Lasy Warszawskie
  5. Chojnów RDLP w Warszawie: Lasy Warszawskie
  6. Cisna RDLP w Krośnie: Lasy Bieszczadzkie
  7. Czarna Białostocka RDLP w Białymstoku: Puszcza Knyszyńska
  8. Dąbrowa RDLP w Toruniu: Bory Tucholskie
  9. Dojlidy RDLP w Białymstoku: Puszcza Knyszyńska
  10. Drewnica RDLP w Warszawie: Lasy Warszawskie
  11. Elbląg RDLP w Gdańsku: Lasy Elbląsko-Żuławskie
  12. Gdańsk RDLP w Gdańsku: Lasy Oliwsko-Darżlubskie
  13. Gryfino RDLP w Szczecinie: Puszcze Szczecińskie
  14. Jabłonna RDLP w Warszawie: Lasy Warszawskie
  15. Janów Lubelski RDLP w Lublinie: Lasy Janowskie
  16. Karnieszewice RDLP w Szczecinku: Lasy Środkowopomorskie
  17. Karwin RDLP w Szczecinie: Puszcza Notecka
  18. Kliniska RDLP w Szczecinie: Puszcze Szczecińskie
  19. Lubsko RDLP w Zielonej Górze: Bory Lubuskie
  20. Łagów RDLP w Radomiu: Puszcza Świętokrzyska
  21. Międzychód RDLP w Szczecinie: Puszcza Notecka
  22. Milicz RDLP we Wrocławiu: Lasy Doliny Baryczy
  23. Mrągowo RDLP w Olsztynie: LKP Lasy Mazurskie
  24. Oborniki RDLP w Poznaniu: Puszcza Notecka
  25. Olsztyn RDLP w Olsztynie: Lasy Olsztyńskie
  26. Osie RDLP w Toruniu: Bory Tucholskie
  27. Pisz RDLP w Białymstoku: Lasy Mazurskie
  28. Polanów RDLP w Szczecinku: Lasy Środkowopomorskie
  29. Sieraków RDLP w Poznaniu: Puszcza Notecka
  30. Skwierzyna RDLP w Szczecinie: Puszcza Notecka
  31. Syców RDLP w Poznaniu: Lasy Rychtalskie
  32. Szklarska Poręba RDLP we Wrocławiu: Sudety Zachodnie
  33. Świeradów RDLP we Wrocławiu: Sudety Zachodnie
  34. Trzebciny RDLP w Toruniu: Bory Tucholskie
  35. Tuchola RDLP w Toruniu: Bory Tucholskie
  36. Warcino RDLP w Szczecinku: Lasy Środkowopomorskie
  37. Wejherowo RDLP w Gdańsku: Lasy Oliwsko-Darżlubskie
  38. Włocławek RDLP w Toruniu: Lasy Gostynińsko-Włocławskie
  39. Woziwoda RDLP w Toruniu: Bory Tucholskie
  40. Wronki RDLP w Pile: Puszcza Notecka
  41. Żmigród RDLP we Wrocławiu: Lasy Doliny Baryczy
  42. Niepołomice RDLP w Krakowie: Puszcza Niepołomicka
  43. Piwniczna RDLP w Krakowie: Lasy Beskidu Sądeckiego
  44. Nawojowa RDLP w Krakowie: Lasy Beskidu Sądeckiego
  45. Bielsko RDLP w Katowicach: Lasy Beskidu Śląskiego
  46. Wisła RDLP w Katowicach: Lasy Beskidu Śląskiego

Regulamin korzystania z obszarów objętych Programem “Zanocuj w lesie” znajdziesz tutaj.

We wszystkich innych miejscach (poza wymienionymi powyżej) nie można rozpalać ognia i używać otwartego płomienia, co oznacza, że nie można używać kuchenek gazowych. Jest także zakaz pozyskiwania z lasu drewna do rozniecania ognia.

Pamiętajmy także o fakcie, że zasada dotyczy również niszczenia krzewów oraz runa leśnego, czy to przy rozpalaniu ognia czy przy rozkładaniu namiotów, hamaków lub płacht biwakowych etc. Namioty można stawiać na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej. Należy także stosować się do zasad: leave no trace.

Co oznacza zasada zasada „leave no trace” (LNT)?

To zbiór 7 zasad przypominających o dbaniu o nasze dziedzictwo, szczególnie o środowisko naturalne, tak by działalność/ obecność człowieka nie niszczy natury i jej piękna. W dosłownym tłumaczeniu zasada ta brzmi: „nie pozostawiaj śladu”.

Zasady LNT – leave no trace:

1. Planuj i przygotuj się odpowiednio

Odpowiedni sprzęt, a także przemyślanym biwak, czy dobrze opracowana trasa wycieczki przekłada się nie tylko na zaoszczędzenie sobie i towarzyszom niepotrzebnych nerwów, ale i szkód wyrządzonych środowisku. Dlatego pamiętajmy, aby przygotować się na zmiany pogody i nieprzewidziane warunki jakie możemy zastać, czy nawet sytuacje awaryjne.

Warto zadbać także o dobranie odpowiedniego ekwipunku np. jeśli wybieramy się w tereny z nierówną powierzchnią może warto kupić hamak, by następnego dnia nie cierpieć z powodu źle przespanej nocy na nierównym podłożu, a także nie niszczyć ściółki leśnej (co jest zabronione – nawet w miejscami wyznaczonych do biwakowania). Warto też pomyśleć o zabraniu eko sprzętu np. butelek wieloktotnego użytku czy eko kuchenek np. znanej marki Biolite.

2. Podróżuj i obozuj na wytrzymałych powierzchniach

W skrócie oznacza to, by dbać o miejsca dzikie i chodzić lub obozować w przestrzeniach do tego przeznaczonych.

3. Pozbywaj się swoich odpadów w odpowiedni sposób

Dbamy o to, by miejsce jakie zastaliśmy wyglądało tak samo (lub lepiej) po naszej wizytacji – w tym celu nie zapominajmy o zabraniu ze sobą worków na śmieci. Weźmy je potem ze sobą i wyrzućmy w miejscu do tego przeznaczonym. Zabierajmy ze sobą także „eko śmieci”, a także odpady higieniczne.

Nie nadwyrężajmy natury twierdząc, że te śmieci się rozłożą (np. skórka od banana rozkłada się około 2 lat, ogryzek od jabłka około 6 miesięcy, kubek styropianowy – 50 lat, a niedopalony papieros, czy guma do żucia – 5 lat). Używamy butelek wielokrotnego użytku lub filitów do wody, by całkowicie zmniejszyć liczbę plastikowych odpadów.

4. Zostaw to, co znajdziesz

Każdy z nas chce zostać miejsce na obozowisko w nienaruszonym stanie. Dlatego zostawmy je tak, jakbyśmy chcieli je zastać. Nie zabierajmy też ze sobą „na pamiątkę” kamieni, kwiatów, liści i gałęzi – niech natura pozostanie nienaruszona dla kolejnego gościa.

5. Minimalizuj wpływ ognisk

Warto zminimalizować liczbę wypalanych ognisk, które można zastąpić kuchenką gazową lub kuchenką na eko opał. Jeśli chcemy skosztować pieczonej kiełbaski – użyjmy do tego grilla połączonego z kuchenką – smak ten sam, a dodatkowo łatwiejsza obsługa (nie musimy cały czas trzymać patyka w ręku), a ponadto „ulga” dla natury.

6. Respektuj dzikie życie

Respektujmy mieszkańców miejsc, które odwiedzamy. W końcu to my jesteśmy gośćmi, a nie oni. Nie dokarmiajmy zwierząt i zabezpieczajmy na noc nasze odpady, które mogłyby przyciągnąć ich uwagę. Starajmy się zachować ciszę, a także nie używajmy detergentów, które mogą zanieczyszczać naturalną wodę.

7. Pamiętaj o innych

Zadbajmy także o innych turystów zachowując ciszę i dając im możliwość swobodnego cieszenia się naturą.

Jak widać zasady te nie są niczym innym jak po prostu zachowaniem kultury osobistej, ale na pewno warto o nich przypominać, bo nie dla wszystkich są one oczywiste.

Jak było do tej pory – czyli biwakowanie do maja 2021?

Ustawa o lasach (artykuł 30) wyjaśniał, że w Lasach Państwowych zabrania się biwakowania poza miejscami do tego wyznaczonymi, a także zakazuje się rozniecania ognia lub stosowania otwartego płomienia. Trzeba było też za każdym razem zgłaszać swoją chęć biwakowania, co powodowało problemu w przypadku spontanicznych wyjazdów. Mała liczba miejsc dozwolonych w programie pilotażowym skutkowała tym, że tylko nieliczni mieli w zasięgu ręki takie tereny.

Dlatego cieszmy się tym bardziej zmianami jakie wprowadzają Lasy Państwowe.

Podsumowując, dbajmy o naturę oraz bezpieczeństwo nasze i innych. Pamiętajmy o sprawdzeniu prognozy pogody, a w razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, zrezygnujmy z pobytu w lesie dla własnego bezpieczeństwa.

No i na koniec korzystajmy z naszego dziedzictwa, czyli Lasów Państwowych, a więc ogromnego terenu naszego kraju (łączna powierzchnia to 9 259 tys ha). Spędzajmy jak najwięcej czasu aktywnie na świeżym powietrzu, do czego zachęca także akcja społeczna – Aktywny Bakcyl, którą wspiera każdy dokonując zakupów w naszym sklepie turystycznym.

Udanego biwakowania 🙂