Żyjemy w niepewnych czasach. Ostatnie dni pokazały, jak szybko wydarzenia na Ukrainie mogą wpłynąć na nasze codzienne życie. W naszych głowach rodzi się pytanie, jak przetrwać w trudnych okolicznościach i jak zapewnić sobie oraz swoim najbliższym bezpieczeństwo? Niektórzy widzą w obecnej sytuacji czasy ostateczne, inni bagatelizują problem, lub starają się spojrzeć na zaistniałą sytuację nieco bardziej optymistycznie.

Warto jednak być czasem przezornym, bo jak mówi mądrość ludowa „strzeżonego Pan Bóg strzeże”. Nie chcę straszyć wizjami z apokalipsy, ale zdroworozsądkowo potraktować przygotowanie na kryzysową sytuację.

Zabezpieczenia mogą się przydać także w sytuacjach bardziej codziennych jak odcięcie prądu, czy brak jedzenia, kiedy wracamy z urlopu lub popsuje się nam lodówka, a nie ma możliwości zrobienia szybko zakupów.

Mając dzieci, czy mieszkając z osobami starszymi i chorymi, które nie mogą jeść wszystkiego, może zawsze pojawić się taki problem. I już wtedy może uratować nas od niepotrzebnego stresu właśnie takie przezorne postępowanie. Jak się przygotować do trudnych czasów – skupmy się na podstawowych potrzebach człowieka…

I. Woda

Dostęp do świeżej niezanieczyszczonej wody to podstawa. Człowiek bez jedzenia może przetrwać jakiś czas, ale wodę musimy stale uzupełniać.

Obecnie znajdziemy na rynku bogatą ofertę filtrów. Część z nich jest dostosowana do użytkowania dla całej rodziny, inne dedykowane są dla pojedynczej osoby. Filtry chronią przed zanieczyszczeniami chemicznymi, bakteriami, a niektóre nawet przed wirusami czy pierwotniakami.

Filtry pozwalają wydobyć wodę zdatną do picia z każdego zbiornika wodnego, kałuży czy nawet wodnistego błota. Warto zapoznać się z naszą ofertą filtrów marek MSR, Platypus czy Lifestraw.

II. Jedzenie

Dobrze zawsze mieć rezerwę żywieniową wystarczającą na przeżycie dwóch tygodni dla całej rodziny. Taki czas pozwoli przetrwać pierwszy i często najtrudniejszy okres związany zarówno z trudną sytuacją, jak i epidemią. Taki zapas przyda się także, kiedy np. jesteśmy przeziębieni, a na zewnątrz okropna pogoda.

Możemy też cieszyć się z naszej przezorności, gdy nagle pojawiają się nietypowe sytuacje np. tracimy pracę. Dzięki temu nie musimy się wtedy martwić o to, jak przeżyć, ale całą energię skierować na szukanie nowego źródła dochodu. Czego potrzebujemy? Zdrowego, pełnowartościowego jedzenia, zapakowanego hermetycznie i z długą datą ważności.

Powinny to być produkty nadające się do łatwego przechowania w każdym miejscu, niezajmujące dużo przestrzeni i łatwe w transporcie (lekkie i pakowne). Takim jedzeniem są posiłki liofilizowane, popularnie zwane liofami. Ich zalety znają wszyscy wspinacze wysokogórscy, czy miłośnicy ultra lekkich wypraw. Coraz częściej kupują je także osoby, które cenią sobie czas, zdrowie i wygodę (wystarczy zalać je gorącą wodą).

Co ważne, posiłki te są pełnowartościowe, a przy okazji także smaczne. Dzieje się tak dlatego, że podczas przygotowania jedzenie jest najpierw zamrożone, a potem pozbawiane wody, przez co traci swoją wagę i wydłuża okres przydatności, a po zalaniu wrzątkiem powraca do dawnych właściwości.

W ofertach znajdziemy produkty dostosowane do różnych gustów smakowych, a także posiłki dla alergików, osób niejedzących glutenu, dla wegan i wegetarian. Każdy znajdzie w ofercie coś dla siebie, zaczynając od śniadań, obiadów do deserów i smacznych przekąsek.

Śniadania liofilizowane

Obiady liofilizowane

Desery liofilizowane

III. Bez prądu

W czasach, kiedy coraz więcej ludzi ma kuchenki elektryczne, sytuacją kryzysową może być już odcięcie prądu w budynku, choćby z powodu prac remontowych. Jak wtedy zagotować wodę na herbatę, odgrzać dziecku posiłek, czy wyparzyć smoczek?

W takich wypadkach przydaje się posiadanie kuchenki turystycznej gazowej, benzynowej czy wielopaliwowej. Niektórym może się to kojarzyć z dużą i niebezpieczną butlą gazową i groźnie wyglądającą kuchenką turystyczną. Jednak współczesny sprzęt ma niewielkie rozmiary i jest bezpieczny (niektóre modele spokojnie zmieszczą się w pudełku wielkości puszki coli).

Na rynku jest szeroki wybór kuchenek gazowych lub na paliwa płynne, a także łączących te dwie funkcjonalności. Sprzęt nie zajmuje dużo miejsca, a użycie jest banalnie proste i nie wymaga skomplikowanej konserwacji.

Warto zapoznać się z produktami niezawodnej amerykańskiej marki MSR (sprawdzającej się w najtrudniejszych warunkach, jak choćby na wyprawie K2).

Jak zastąpić sobie światło eklektyczne?

Świeczkami? Jest to jakiś sposób, ale bardziej ekologicznie i na dłużej starczą lampki świecące dzięki energii słonecznej. Dodatkowo sprzęt ten pozwoli nam naładować telefon czy laptop. Takim sprzętem można cieszyć się na co dzień. Polecamy lampki używane przez amerykańskich żołnierzy, zajmujące mało miejsca, wodoodporne i w nowoczesnym stylu.

Inną amerykańską firmą jest Biolite, produkującą lampki, praktyczne czołówki, a także kuchenki i grille na energię odnawialną. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy dbają o środowisko, a także dla tych, którzy cenią sobie możliwość naładowania sprzętów elektrycznych.

IV. Schronienie i Dobry Sen

Kiedy mamy już zapewnione podstawowe potrzeby, można także zadbać o dobry sen, na przykład poprzez wybranie odpowiedniego materaca, a także dostosowanego do naszych potrzeb odpowiedniego namiotu.

Taki sprzęt przyda nam się na wakacyjne wyprawy czy zabawę z dzieckiem w ogrodzie, ale także w sytuacjach wyjątkowych i trudnych. Może on być gwarancją, że przetrwamy spokojnie przez jakiś czas, bez potrzeby wynajmowania lokalu zastępczego, gdy na przykład coś nieprzewidzianego stanie się z naszym mieszkaniem.

Zachęcamy do przemyślenia, czy jesteśmy przygotowani na trudne, nietypowe sytuacje.

Często niewielkim kosztem i nakładem czasu możemy zapewnić sobie spokój i przygotować się na nieprzewidziane sytuacje.