U nas w Therm-a-Rest, mamy obsesję na punkcie tworzenia komfortowego zestawu do spania w terenie, to on jest głównym tematem naszych rozmów w siedzibie. Nazwałbym to dążeniem do zaprojektowania idealnego zestawu do spania, ale jest to coś więcej, to nasza misja.

Nie chcemy brzmieć dramatycznie, ale doskonale zdajemy sobie sprawę, że sen na dworze może przysporzyć dużo radości, ale także cierpień. Przeprowadzimy Cię przez proces kompletowania odpowiedniego zestawu do spania w terenie, pokazując jak dopasować potrzebne wyposażenie do indywidualnych preferencji, a także do warunków pogodowych.

Jeśli jesteś wzrokowcem, kliknij tutaj, aby przejść do infografiki znajdującej się poniżej!

Co to jest Zestaw do spania w terenie?

Zestaw do spania w terenie to wszelkie potrzebne rzeczy do tego, by smacznie przespać noc pod gołym niebem. Można go podzielić na trzy kategorie: śpiwory, materace i poduszki.

Kołdra turystyczna

1. Śpiwór lub kołdra turystyczna:

Jedną z pierwszych rzeczy, która przychodzi na myśl podczas rozmyślań o śnie na świeżym powietrzu, jest zanurzenie się w ciepłym śpiworze i rozkoszowanie komfortem, jaki zapewnia miły w dotyku materiał. Chodzi o zapewnienie satysfakcjonującego poziomu co stanowi najważniejszy czynnik decydujący podczas kompletowania zestawu do spania na zewnątrz.

W przeszłości śpiwory były jedynym wyborem poszukiwaczy przygód, jeśli chodzi o utrzymanie ciepła, ale w ciągu ostatnich kilku lat kołdry turystyczne zyskały na popularności ze względu na ich niższą wagę i odpowiedni design.

Zarówno śpiwory, jak i kołdry turystyczne używają wypełnienia puchowego lub syntetycznego w celu osiągnięcia swoich temperatur zgodnych z normami EN/ISO. Wybór właściwego rodzaju wypełnienia, prawidłowa ocena temperatury i odpowiedni rozmiar przyczyniły się do tego, że prezentujemy przed Tobą solidny komponent nr 1 naszego zestawu do spania.

2. Materac turystyczny lub mata samopompująca:

Wyprodukowanie maty samopompującej w 1972 r. przez Therm-a-Rest znacznie przyczyniło się do poprawy komfortu “systemu do spania” na długo zanim go opracowaliśmy. Materace samopompujące znacznie podniosły jakość spania pod gołym niebem, tworząc miękką, ale stabilną powierzchnię i zapewniając znacznie lepsze docieplenie niż karimaty.

Minęło prawie pół wieku od czasu, gdy powstał ThermaRest i nic dziwnego, że oferta materacy turystycznych się rozszerzyła. Nadal możesz spać na karimacie, w tym przypadku choćby nasza bestsellerowa karimata Z Lite ™ SOL, który będzie idealnym wyborem.

Możesz także odkryć niezliczoną liczbę samopompujących mat czy materacy, które oferujemy.

Specjalnie dla tych, którzy chcą ograniczyć rozmiar i wagę plecaka, stworzyliśmy serię NeoAir® (materace dmuchane) oferującą rewelacyjny stosunek izolacji cieplnej względem wagi.

Ważne jest, aby uważnie przyjrzeć się współczynnikowi izolacji R (R-VALUE) każdego materaca turystycznego, ponieważ wskazuje on na poziom izolacji cieplnej; im wyższa liczba, tym więcej ciepła zapewnia. Jeśli uważasz, że znalezienie idealnego materaca do spania jest uciążliwe, przygotowaliśmy prostą w obsłudze wyszukiwarkę, która pomoże Ci w tym procesie.

3. Poduszka podróżna:

Niewiele tu do wyjaśniania. Nawet jeśli nie masz już miejsca w plecaku, bez problemu możesz włożyć poduszkę podróżą Air Head ™ Lite do kieszeni. Czasy, w których budziłeś się w środku nocy z suwakiem kurtki odciśniętym na twarzy, dawno minęły. Therm-a-Rest proponuje Ci ofertę poduszek podróżnych wręcz wyczekujących przygody z Tobą 😉

4. Kategoria bonusowa: Odzież!

Podczas badań temperatur śpiworów zgodnych z normami EN / ISO, testujący śpiwory manekin z wbudowanym czujnikiem, ma na sobie odzież termiczną. Dzięki temu, testy temperatur śpiworów zakładają, że prawdziwy użytkownik ma również na sobie ubrania.

Ciepła czapka i świeże skarpetki chronią przed chłodnymi temperamentami, natomiast sucha odzież termiczna zapewnia, że pot nie jest powodem nieprzyjemnego uczucia chłodu.

Jak działa System Spania w terenie?

Ciepło lub po prostu odpowiednia temperatura nazywane są wydajnością termiczną. Jest ona osiągana przez system, który zapewnia odpowiednią ilość docieplenia i oddychalności tkanin, ale to nie jedyna zaleta.

Odpowiedni zestaw do spania pozwala zaoszczędzić również na wadze dzięki większej efektywności sprzętu. Oszczędza on energię, chroniąc Cię przed trudnymi warunkami, wszystko po to, aby zmaksymalizować ciepło Twojego ciała.

Spełnia on podstawową zasadę użyteczności bez względu na warunki w terenie i zapewniając pełne przygotowanie. Właściwy sprzęt zapewni Ci komfort w najtrudniejszych warunkach pogodowych.

Jaki zestaw do spania w terenie na każdą porę roku?

Pytasz o moją idealną technikę rozłożenia legowiska? To zależy od Twoich osobistych preferencji i charakteru przygód, których jesteś uczestnikiem. Elementy zestawu powinny spełniać wymagania nocującego turysty i przezwyciężać wyzwania środowiska naturalnego.

Warto spojrzeć na zestaw do spania w terenie przez pryzmat funkcji dostosowywania się do pór roku. Zwróć uwagę na to, co konkretny zestaw powinien Ci zagwarantować.

Zachowaj ciepło w zimie. Ciesz się przewiewem i chłodem podczas lata. Zapewne już wiesz o co chodzi.

Poniżej zestawiliśmy przykłady zestawów do spania w terenie stworzonych dla typowych warunków w poszczególnych porach roku.

Uwaga: Na końcu wpisu prezentujemy za pomocą infografiki jak skompletować odpowiedni zestaw do spania w terenie dla wszystkich czterech pór roku, posiadając tylko cztery odpowiednie elementy wyposażenia: matę, materac, śpiwór i kołdrę.

1. Zestaw letni:

Łagodne noce letnie umożliwiają zmniejszenie ekwipunku i pozbycie się zbędnej wagi. Kołdra zapewnia indywidualną oddychalność materiału, a materac turystyczny NeoAir® Topo™ gwarantuje izolację od chłodnego gruntu.

2. Zestaw jesienny:

Spadające temperatury oznaczają większe zapotrzebowanie na ciepło, nadszedł czas, więc aby wzbogacić Twój zestaw. Rozważ dodanie maty pod materac, tak aby zwiększyć izolację od gruntu.

System zimowy:

Zimowe biwakowanie oznacza, że waga ekwipunku wzrośnie, a utrzymanie ciepła stanie się nieco trudniejsze. Rozłożenie materaca oraz dodatkowe zarzucenie kołdry na śpiwór sprawi, że rano trudno będzie Ci opuścić przytulny namiot.

System wiosenny:

Pomimo obietnicy ociepleń i budzącego się do życia otoczenia, deszcz, śnieg i surowa pogoda nie ustępują. Będziesz odpowiednio przygotowany i zmniejszysz obciążenie bagażu, zostawiając dodatkowy materac w domu.

Materac: NeoAir® XLite®
Śpiwór: Parsec 20F / 0C
Kołdra: Vesper ™ 32F / 0C
Poduszka: Air Head ™ Lite

Znalezienie odpowiedniego zestawu do spania w terenie dla siebie

Bez względu na porę roku elementy zestawu powinny spełniać wymagania klienta i sprostać wyzwaniom rzucanym przez środowisko naturalne.

Wyobraź sobie, że nocujesz na północno-zachodnim Pacyfiku, który znany jest ze sporych opadów deszczu. Dobrze byłoby zaopatrzyć się w bardziej pojemny śpiwór, aby uwzględnić spanie na boku.

Ponadto, istotne będzie wypełnienie syntetyczne, które w przeciwieństwie do puchu, zachowuje swoje właściwości docieplające, nawet gdy jest przemoczone. Z myślą o wygodzie, dopasowanie W.A.R.M. i wodoodporne wypełnienie syntetyczne eraLoft ™, Saros 20F / -6C sprawdzą się tu rewelacyjnie.

Uwaga: Jeśli prognoza zapowiada opady, a Ty masz tylko puchowy śpiwór, nie martw się. Po prostu zastosuj dodatkowe środki ostrożności, aby zachować suchość. Dzięki niewiarygodnemu stosunkowi ciepła do wagi docieplanie puchowe często jest najlepszym rozwiązaniem.

Zrozumienie własnych wymagań dotyczących komfortowego snu jest kluczowe. Jeśli śpisz w cieple, być może możesz zaoszczędzić na wadze, wykorzystując kołdrę. Jeśli śpisz na boku, poszukaj materacy o grubości co najmniej 5 cm i śpiworów, które umożliwiają szeroki zakres ruchu.

Ci, którzy minimalizują wagę pakunku podczas kilkudniowej wycieczki, mogą wybrać zupełnie inny zestaw niż ci, którzy decydują się na wygodny nocleg jedno-nocny w podobnych warunkach pogodowych.

Spędziłem dużo czasu na dużych wysokościach w Kolorado, gdzie przed zachodem słońca spokojny sierpniowy dzień mógł przekształcić się w zimową zamieć. Wczesnym popołudniem bezchmurne niebo przekształcało się w szaloną burzę. Posiadając zestaw odpowiedni dla przejściowej pory roku, jestem pewien, że mogę odpocząć pod koniec dnia, Jest to istotne, aby mieć siłę na kolejne przygody.

Zdajemy sobie sprawę, że nie ma dwóch osób o identycznych upodobaniach, podobnie jak nie ma dwóch podróży, które rzucają te same wyzwania. Linia materacy turystycznych i śpiworów ThermaRest została opracowana w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb na całym świecie. Niezależnie od tego, czy wspinasz się po Alpach, czy rozbijasz obóz na podwórku razem z dziećmi, na stronie thermarest.pl znajdziesz idealny zestaw do spania.

Autor: Drew Parrish
Artykuł pierwotnie opublikowany na blogu thermarest.com

Infografika