Co musisz wiedzieć przy wyborze filtra turystycznego?

Ekologia, oszczędność pieniędzy i praktyczne rozwiązania – to cechy, za które filtry do wody pokochali turyści na całym świecie. Są idealne na długą i krótką wyprawę. Korzystają z nich rodziny, a także ci, którzy zdecydowali się na samotną podróż. Jaki filtr do wody sprawdzi się najlepiej podczas wakacyjnej wycieczki? Oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć.

Czy potrzebujesz filtra turystycznego do wody?

Lubisz samotne wędrówki? A może nie wyobrażasz sobie wypraw na łono przyrody bez rodziny czy znajomych? Bez względu na to, czy podróżujesz samotnie, czy w grupie, jedną z podstawowych potrzeb, jaką powinieneś zaspokoić jest dostęp do wody. Możesz oczywiście zdecydować się na tę butelkowaną, jednak zajmuje ona dużo miejsca w plecaku i musisz szukać sklepu lub schroniska, w którym uzupełnisz zapasy. Dlatego coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są filtry turystyczne do wody. Dzięki nim możesz korzystać z każdego napotkanego źródła, a niewielkie urządzenie uzdatni wodę do picia, czyniąc ja smaczną i zdrową.

Ultralekki niewielki filtr do wody, który sprawdzi się na trasie

Filtry firmy MSR, to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla turystów, ale także dla sportowców, uczestników spływów kajakowych, czy biegaczy ultra. Kieszonkowy filtr do wody TrailShot, czy HyperFlow umożliwia szybkie uzdatnianie wody w trasie. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi zmieści się do kieszeni spodni albo plecaka. Możesz korzystać z niego na kilka sposobów. Dzięki niemu możesz pić wodę bezpośrednio ze źródła. Mijasz rzekę lub strumyk? Wystarczy, że zatrzymasz się, przy ujęciu, zanurzysz końcówkę filtra, a dzięki łatwości pompowania, możesz zacząć zaspokajać pragnienie.
Jeżeli masz czas na trochę dłuższą przerwę, przefiltruj wodę bezpośrednio do czystej butelki lub bukłaka. TrailShot Microfilter uzdatnia 1 litr wody w 1 minutę, a HyperFlow jest jeszcze szybszy (3 l/min.), dlatego zapasy uzupełnisz błyskawicznie. Oba filtry doskonale sprawdzą się w bagażu podręcznym na krótkie i trochę dłuższe wyprawy.

Jaki wkład do filtra: HollowFiber, ceramiczny, czy węglowy?

Przy wyborze filtra weź pod uwagę, jaki ma wkład. Najpopularniejsze rodzaje to: HollowFiber, węglowy i ceramiczny. Wkład ceramiczny poradzi sobie z zanieczyszczeniami o wielkości 0,2 mikrometrów, a więc: pasożytami, glonami, pierwotniakami i bakteriami.

Filtr węglowy pomoże natomiast poprawić smak i zapach wody. Wychwytuje także mikrocząsteczki, których nie przefiltruje filtr ceramiczny, czyli: pestycydy, związki chemiczne, herbicydy oraz niektóre metale ciężkie. Z drugiej strony, przy bardzo zanieczyszczonej wodzie, filtr węglowy może nie poradzić sobie ze wszystkimi drobnoustrojami, które się w niej znajdują.

Ciekawą propozycją jest filtr MSR MiniWorks, który posiada dwa wkłady: ceramiczny i węglowy. Dzięki temu oczyścisz wodę z bakterii, pasożytów, czy pestycydów, a dodatkowo poprawisz jej smak i zapach.
Filtr HollowFiber to najpopularniejsze włókno, którego używa się w filtrowaniu wody. Małe otworki o wielkości 2 nanometrów mechanicznie zatrzymują bakterie, pierwotniaki, mikroplastik i zanieczyszczenia organiczne. Włóknie HollowFiber często towarzyszy węglowa kapsułka, która dodatkowo oczyszcza wodę z toksyn i pestycydów oraz poprawia smak i zapach wody. Filtry z włóknem HollowFiber posiadają zazwyczaj możliwość wymiany wkładu, co przedłuża życie filtra.

Co z wirusami? Tutaj przydadzą Ci się specjalne tabletki, które oczyszczą wodę, odpowiednio ją zdezynfekują i w ten sposób pozbędą się z niej wirusów. Lub filtr do wody Guardian, który także oczyszcza wodę z wirusów.

Filtr grawitacyjny, czy warto?

Filtr grawitacyjny to doskonałe rozwiązanie, jeżeli potrzebujesz dużą ilość wody, wybierasz się na kilkumiesięczną wyprawę albo podróżujesz z rodziną lub kilkuosobową grupą. Filtr MSR AutoFlow Gravity sprawdzi się w każdych warunkach. Jest to zestaw składający się z dwóch przezroczystych worków (jeden na wodę czystą, drugi na brudną) oraz filtra i rurek łączących worki. Do jednego pojemnika nabierasz płyn i łączysz go z drugim. Następnie możesz zawiesić zestaw na drzewie, namiocie, czy położyć na ziemi. Woda dzięki wykorzystaniu siły grawitacji zaczyna się oczyszczać, a Ty w tym czasie możesz odpocząć albo zająć się innymi rzeczami.

Jaki filtr sprawdzi się w ekstremalnych warunkach?

Podczas wędrówki trzeba regularnie uzupełniać zapasy wody. Co zrobić, gdy w miejscach, w które się wybierasz woda jest bardzo zanieczyszczona, a na jej powierzchni pływają małe kawałki roślin? W taką podróż zabierz ze sobą filtr MSR Guardian. To prawdziwy numer jeden w świecie filtrów. Składa się on z pompki, pojemnika i dwóch rurek. Wystarczy, że włożysz rurki do wody, a dolną część pojemnika przykręcisz do czystej butelki lub bukłaka (końcówka filtra pasuje do wielu różnych modeli), następnie zacznij naciskać pompkę. MSR Guardian usuwa bakterie, wirusy oraz pierwotniaki. Zapobiegnie także przedostaniu się do pojemnika z czystą wodą mułu, czy szlamu. Dodatkowo jest niezwykle wydajny: filtruje 2,5l/min, a jego żywotność to, aż 10000 litrów.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz do nas. Nasi eksperci chętnie doradzą Ci i podpowiedzą, który filtr wybrać.