Kwestią prawie tak samo istotną jak parametry temperatury (EN) Twojego śpiwora jest jego właściwe dopasowanie. Aby udoskonalić jakość dopasowania naszych śpiworów, wykorzystujemy do testowania komorę chłodniczą, znajdując doskonałe proporcje między przestrzennością oraz lekkością i wysokiej wydajności własnościami termicznymi, które to wyglądają nieco inaczej w zależności od modelu. Skoro już wiesz, jak kluczowe jest dopasowanie Twojego śpiwora, w jaki sposób możesz wybrać najodpowiedniejszy dla Ciebie krój? Przyjrzyjmy się nieco bliżej rozmiarom, kształtom i dopasowaniom naszych śpiworów, tak, aby było Ci łatwiej zdecydować, który model będzie dla Ciebie najlepszy.

Długość śpiwora

Rozmiary śpiworów określamy w zależności od ich długości i, choć może się to wydawać oczywiste, właściwa długość Twojego śpiwora powinna być dopasowana bezpośrednio do Twojego wzrostu. Na przykład, jeśli masz około 183 centymetry wzrostu, powinieneś spać w śpiworze o tak zdefiniowanej długości.

Nie myśl jednak, że śpiwór dla osoby o 183 cm wzrostu powinien pasować jak ulał. Taki śpiwór będzie w rzeczywistości miał ok. 2 metry długości, co da osobie o 183 cm wzrostu dodatkową przestrzeń gwarantującą prawidłowe dopasowanie. Po co ta dodatkowa przestrzeń? Kiedy leżymy płasko, nasze kręgosłupy odciążają się, stopy opadają do przodu, a ciało rozciąga się. Dlatego projektanci śpiworów biorą ten fakt pod uwagę i dodają kilka centymetrów do ich długości.

W celu wyeliminowania wszystkich niepotrzebnych przestrzeni, wybierz taki rozmiar śpiwora, którego długość będzie dla Ciebie odpowiednia. Śpiwory Therm-A-Rest są dostępne w trzech rozmiarach: Small (pasuje na wzrost 156 – 168 cm), Regular (170 – 183 cm) i Long (185 – 198 cm). Wybierz rozmiar najbardziej zbliżony do Twojego wzrostu.

Kształt śpiwora

Kształt Twojego śpiwora powinien odzwierciedlać typ wyprawy, na jaką się wybierasz. Istnieją trzy podstawowe kształty śpiworów: Mumia, Prostokątny i Pół-prostokątny. Spójrzmy teraz krótko na każdy z nich, aby pomóc Ci zdecydować, który z nich będzie najodpowiedniejszy na Twoją wyprawę.

  1. Mumia – czyli najbardziej popularny kształt. Model ten jest bardzo dopasowany i zwęża się w kierunku stóp, tworząc stożek, co czyni go najcieplejszą opcją. Dzięki temu, ilość powietrza pomiędzy Tobą a izolującą ścianą śpiwora jest minimalna, jest go więc mniej do ogrzania. Ze względu na swój kształt, śpiwór jest również lekki i łatwy do spakowania, co czyni go idealnym wyborem na wyprawy z plecakiem lub takie przygody, na których liczy się zarówno niewielka przestrzeń zajmowana w bagażu, jak i wysoki stopień ciepła. Minusy? Przestrzeń. „Mumia”, w porównaniu z innymi typami śpiworów, może ograniczać ruchy.
  2. Prostokątny – Jak sama nazwa wskazuje, ten typ nie jest zwężany, co czyni go mniej wydajnym przy ogrzewaniu, ale również mniej ograniczającym ruchy podczas snu. Osoby, które udają się na wyprawy samochodem w ciepłą pogodę, często wybierają śpiwory o prostokątnym kształcie ze względu na swobodę ruchów, jaką zapewniają. Jeśli to komfort, a nie ciepło, jest Twoim głównym priorytetem, weź pod uwagę ten typ śpiwora.
  3. Pół-prostokątny – hybryda między „mumią” a prostokątnym kształtem. Jest to pośrednie rozwiązanie dla tych biwakowiczów, którzy potrzebują ciepła, ale także chcieliby, by śpiwór zapewniał im więcej miejsca, gwarantując wyższy poziomu komfortu. Chociaż nie jest tak ciepły jak „mumia”, która może być wykorzystywana na biwakach przez cały rok, pół-prostokątny śpiwór to dobry wybór na wyprawy w sprzyjającej pogodzie, a przy tym jest wystarczająco wydajny pod względem cieplnym na krótsze wycieczki z plecakiem.

Dopasowanie śpiwora

Krój naszych śpiworów jest starannie dopasowywany do potrzeb Twojej wyprawy. Dla tych klientów, którzy zdecydowali się na model Fast & Light, krój śpiwora jest zwężany, aby zmaksymalizować wydajność termiczną i minimalizować ilość miejsca zajmowanego przy pakowaniu. Nasz ultralekki śpiwór jest nawet bardziej zwężany dla tych, dla których w pakowaniu liczy się każdym gram. Dla tych, którzy cenią sobie wygodę, nasze śpiwory Trek & Travel są testowane w komorze chłodniczej, tak, by zapewniały idealną równowagę między przestronnością a termiczną wydajnością, umożliwiając spędzanie najbardziej komfortowych nocy pod gwiazdami.

Zdajemy sobie również sprawę, że dla niektórych biwakowiczów zbyt ciasne śpiwory powodują dyskomfort, więc aby zminimalizować to poczucie, zwiększyliśmy obwód naszych śpiworów typu „mumia” między biodrami a ramionami, aby pozwolić użytkownikom na swobodę ruchów i spanie w kurtce w wyjątkowo zimnych warunkach. Najważniejsze jest jednak to, że podczas gdy ilość miejsca jest kwestią osobistych preferencji, odpowiednia równowaga zwiększy wydajność Twojego śpiwora.

Jak wybrać śpiwór odpowiedni dla Ciebie

Podobnie jak w przypadku kurtki, najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy śpiwór pasuje, jest przymierzenie go – jeśli masz taką możliwość. Ważne, by zdawać sobie sprawę, że każda marka śpiwora, jak również każdy model, będzie nieco inny. Znalezienie odpowiedniego śpiwora jest więc kwestią cierpliwości i poszukiwań, ale mamy nadzieję, że dzięki powyższym informacjom uda Ci się wybrać taki śpiwór, który będzie pasował idealnie.