Czy płachta biwakowa typu Bivy może być lepsza niż namiot?

To prawda… Płachta biwakowa Bivy to po prostu „wodoodporny pokrowiec na śpiwór z otworem do oddychania” – ale jest to także idealne rozwiązanie dla Twoich ultralekkich wypraw.

Niektórzy nazywają płachtę bivy „ciasną”. Inni mówią o niej, że jest to „ratunek na nieprzewidziane nocowanie” spędzone w surowej dziczy, kiedy cywilizacja lub auto jest daleko. Dla innych jest to po prostu zabezpieczenie, którego najlepiej, by nigdy nie chcieli mieć okazji używać. Ale bivy ma też swoich „wyznawców”, którzy twierdzą, że jest to kwintesencja elegancji i wyrafinowanej prostoty.


Faktem jest, że zastosowanie bivy sprawdza się głównie przy szybkich i ultralekkich wypadach w teren.

Po pierwsze, czym jest płachta typu Bivy?

Płachty bivy to jednoosobowe, minimalistyczne schronienia, które zapewniają dodatkowe zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi chroniąc Ciebie i śpiwór.

Są większe niż śpiwór i materac. Zwykle wykonane są z wodoodpornych materiałów, które chronią zarówno przed wiatrem, jak i opadami atmosferycznymi.

Pierwotnie bivy powstało jako schronienie awaryjne, dziś worki bivy i bardziej rozbudowane schronienia bivy występują w różnych stylach. Tradycyjne, bardzo proste worki bivy— takie jak Pro Bivy i E-Bivy firmy MSR — ważą znacznie mniej niż namiot jednoosobowy i gwarantują podróżowanie tak lekkie, jak to tylko możliwe.

Na drugim końcu od lekkiego bivy znajdziemy w pełni funkcjonalne schronienia bivy, które ważą nieco więcej, ale zawierają wewnętrzny drążek zwiększający przestrzeń nad głową i zamki błyskawiczne na całej długości, oferując komfort zbliżony do małego namiotu.

Kim jest miłośnik Bivy?

Wybór bivy jest jednym z priorytetów i celów.

Poszukiwacze przygód poruszający się szybko z jak najlżejszymi plecakami wybierają to niezwykle schronienie, aby móc swobodnie podróżować. Ci poszukiwacze przygód muszą zamienić wygodę namiotu na luksus lżejszego, mniejszego ładunku na plecach lub w torbach transportowych. Ich cel to zdobycie szczytu czy przejście trasy, a nie na wylegiwaniu się na obozie.

W przeszłości alpiniści i wspinacze używali worków bivy, aby przespać się podczas wielu nocy w terenie, gdzie ukształtowanie podłoża nie naddawało się do rozstawienia namiotu.

Ale w dzisiejszych czasach rowerzyści, podróżnicy ulta lite i minimalistyczni samotni poszukiwacze przygód wybierają bivy, aby pozbyć się każdego możliwego grama, zachowując jednocześnie element ochrony przed warunkami pogodowymi.

Kiedy wybrać płachtę biwakową Bivy kosztem namiotu?

W odpowiednich warunkach BIVY oznacza wolność. Wzmacniają Twoje doświadczenie kontaktu z naturą i wymagają prawdziwego przywiązania do minimalistycznego sposobu myślenia, co jest osiągnięciem samym w sobie. Oto dlaczego bivy może być Twoim sprzymierzeńcem w wielkich górskich wyprawach.

Lekkość

Najbardziej oszczędne bivy ważą zaledwie kilka gramów. Pro Bivy firmy MSR, zaprojektowany z myślą o potrzebach profesjonalnych alpinistów i poważnych poszukiwaczy przygód, waży zaledwie 283 g (10 uncji). Jeszcze lżejszy, MSR E-Bivy waży zaledwie 170 gramów (6 uncji), idealny do dorzucenia do plecaka jako schronienie awaryjne na każdy rodzaj wyprawy: od całodniowych wędrówek po wycieczki na nartach dzikimi szlakami.

Pakowność

Ultrakompaktowy charakter bivy sprawia, że ​​są cennym elementem ekwipunku podczas redukcji wagi. Da się go wcisnąć w torby rowerowe, czy plecak osiągając wielkość porównywalny do wielkości burrito (rodzaj jedzenia). Dzięki lżejszemu plecakowi możesz pokonać więcej kilometrów i łatwiej przemierzać trudniejszy teren.

Miejsca do spania

Teren techniczny to miejsce, w którym bivy błyszczy. Wystarczy tylko długości i szerokości Twojego śpiwora – płachty bivy otwierają nowe możliwości kempingowe. Skalne półki, zakamarki wspinaczy na urwistych zboczach, jaskinie śnieżne i wąskie przestrzenie w dziczy, zbyt ciasne, by rozstawić namiot – każde z tych miejsc jest idealnym terenem na noc pod gwiazdami.

Ciepło

Podobnie jak lekka kurtka przeciwdeszczowa, bivy zatrzymują kilka stopni ciepła i utrzymują to ciepło lepiej niż namiot; pozwalając spędzić noc na ziemi w dowolnym miejscu, co pozwala uzyskać potrzebny odpoczynek w momencie w którym tego potrzebujesz. MSR bivy posiadają warstwę wierzchnią z wodoodpornego, oddychającego nylonu typu ripstop, który ogranicza kondensację i zapewnia suchość i wygodę w środku. Ze swojej natury bivy są o wiele przyjemniejsze w użytkowaniu, gdy pogoda jest ładna. Ale podczas wyżu lub w sezonach przejściowych lub na letnich wypadach bivy dodaje dodatkową warstwę ciepła w minimalistyczne noce pod szczytami.

Połączenie bivy z tarpem rozszerza dostępne opcje pogodowe, jednocześnie utrzymując wagę często poniżej lub zbliżoną do namiotu jednoosobowego, a także zapewnia elastyczność, aby wziąć oba lub tylko jeden element, w zależności od podróży.

Wydajność

Żadnego rozstawiania. Bez pośpiechu. Nie mając nic do rozłożenia po długim dniu, ani do złożenia następnego ranka, bivy przyspieszą ponowne wejście na szlak. Cały zaoszczędzony czas i energię można przeznaczyć na nadchodzący dzień. Dodatkowo te ultralekkie schrony oferują wyjątkowy stosunek wagi do ochrony i wydajność.

W sercu natury

Podczas gdy namioty odcinają Ciebie od otoczenia, gdy jesteś w środku, biwakowanie z bivy daje możliwość bycia cały czas na zewnątrz, z ogromem otaczających Cię gór – to niesamowite doświadczeniem. Szczyty lub skały wydają się bliższe, większe i bardziej chropowate, gdy masz rozciągający się widok przed sobą.

Magia Bivy: 14 wskazówek dotyczących wygodnego biwakowania

Zainteresowany biwakowaniem z bivy podczas następnej przygody? Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby uzyskać optymalne wrażenia.

  1. Znajdź osłoniętą strefę lub zakątek; często popularne jest nocowanie wśród ścian skalnych.
  2. Upewnij się, że nie rozkładasz się w małym kanale wodnym (zwróć uwagę na kontury wokół Ciebie).
  3. Umieść sprzęt, którego potrzebujesz, aby był ciepły w nogach śpiwora.
  4. Zdejmij mokre ubranie przed snem.
  5. W zimne noce umieść butelkę gorącej wody przy ciele — w kroczu lub pod pachami — aby uzyskać natychmiastowe ciepło.
  6. Podobnie jak na kempingu z namiotem, gotuj w dużej odległości od miejsca do spania.
  7. Zaciśnij kaptur bivy wokół twarzy, ale unikaj oddychania wewnątrz bivy, ponieważ może to spowodować kondensację pary.
  8. Chusta buff lub kominiarka to świetna lekka maska ​​​​na twarz.
  9. Jeśli to możliwe, w ciągu dnia wywróć bivy na lewą stronę i przewietrz ją.
  10. Na śniegu rozważ użycie ultralekkiego tarpu pod spód i dwóch karimat do spania – karimaty o zamkniętych komórkach (płaskiej) i karimaty pofałdowanej (z przestrzenią na gromadzenie się ciepłego powietrza) – dla lepszej izolacji od podłoża.
  11. Ponieważ większość Twojego sprzętu nie będzie chroniona, rozważ przykrycie plecaka, aby zabezpieczyć go przed opadami.
  12. Rozważ wybór wodoodpornego śpiwora jako dodatkowego zabezpieczenia.
  13. Skorzystaj z tych wskazówek, aby wymienić survivalowe wrażenia z użycia bivy na te z odrobiną luksusu.
  14. Sprawdź prognozę! I ciesz się lżejszym plecakiem.

Inne czynniki do rozważenia

Podobnie jak inne rodzaje szybkiego i lekkiego sprzętu, bivy to specjalistyczne elementy wyposażenia. Musimy dbać o priorytety – wszelkie udogodnienia dodane do bivy w celu zwiększenia liczby chętnych użytkowników również zwiększają wagę. Wybierając, czy bivy jest odpowiednie dla Ciebie, weź pod uwagę wpływ takich czynników, jak kondensacja, owady, ograniczona przestrzeń i prognoza. Określanie rodzajów przygód, z którymi chcesz się zmierzyć np. szybkie noclegi, aby zdobyć szczyt czy może miesięczna wędrówka po lesie; jak również Twoja tolerancja na brak luksusu pomoże Ci wybrać odpowiednią równowagę między funkcjonalnościami i wydajnością.

Płachty Bivy w ofercie MSR

MSR oferuje dwa wysokowydajne bivy dla minimalistycznych podróżników.

Całoroczna płachta biwakowa MSR Pro Bivy

Nasz Pro Bivy został zaprojektowany, aby zaspokoić zarówno potrzeby profesjonalnych alpinistów poszukujących ultra prostego schronienia, jak i dla wymagających podróżników. Posiada wytrzymałą nylonową podłogę ripstop pokrytą naszą zaawansowaną wodoodporną powłoką Xtreme Shield, która zapewnia długotrwałą trwałość. Co więcej, dwuwarstwowy, oddychający nylon ripstop pomaga kontrolować kondensację, zapewniając wygodniejszą noc w technicznym terenie.

Płachta Biwakowa MSR E-Bivy

Nasz E-Bivy jest od dawna ulubieńcem narciarzy przełajowych. Ważąc zaledwie 170 gramów (6 uncji), stanowi świetne schronienie wielokrotnego użytku do zestawu pierwszej pomocy. Jest również wyposażony w naszą powłokę Xtreme Shield na podłodze, a jego wierzch z silikonowej tkaniny blokuje wiatr, rosę i opady — jest to zabezpieczenie na jednodniowy wypad, który może zakończyć się niespodziewanym noclegiem.