Wstęp

Thermarest wprowadził pierwsze materace Xlite już w 2008 roku. Miały wtedy izolacyjność na poziomie mat samopompujących o R Value 2,5. Ewolucja, która trwała od tego czasu doprowadziła do powstania lekkiego, super komfortowego, kompaktowego po złożeniu materaca do zastosowania przez cały rok włącznie z zimą. Przez lata producent konsekwentnie eliminował z produktu wszystko, co mogło się użytkownikom nie podobać. Dzisiejsze materace NXT to czysta doskonałość i uniwersalny całoroczny materac, na którym wygodnie wyśpią się nawet najbardziej wybredni użytkownicy.

Choroby wieku dziecięcego

Mój pierwszy materac Therm-a-rest XLite miał tradycyjny zawór, izolacyjność R- Value na poziomie 3,2 i grubość 6,3 cm. Miałem go od około 2016 roku. Nigdy się nie zepsuł i nigdy nie zawiódł. Jego izolacyjność pozwalała spać nie odczuwając chłodu do małych przymrozków.

Tak do – 5 C przy gruncie śpiąc na materacu jeszcze nie czuło się że od gruntu wieje chłodem. Dla mnie było idealnie, choć część użytkowników skarżyła się na dwie rzeczy. Po pierwsze, materac mocno szeleścił przy przewracaniu się z boku na bok.

Drugim mankamentem był stary zawór. Prosty, okrągły i nie zwrotny. Kiedy przestawaliśmy dmuchać i wyjmowaliśmy zawór z ust, czy odłączaliśmy worek do pompowania – wdmuchane powietrze zaczynało uciekać.

Te dwa mankamenty to były tak zwane “choroby wieku dziecięcego”, bo rzadko który produkt jest idealny już w swojej wersji podstawowej. Jednak inżynierowie Therm-a-resta nigdy nie dali za wygraną i wciąż ulepszali ten produkt.

Stan na rok 2024 i materace z generacji NXT – to materace do których nie ma się o co przyczepić. Co bardzo ważne, inżynierowie poprawili wszystkie osiągi starego XLita nie zwiększając wagi i nie pogarszając termiki. Wręcz przeciwnie!

Osiągi nowego NXT

Materac XLite NXT jest ulepszony pod każdym względem. Ma izolacyjność na poziomie R Value 4,5 podczas gdy starszy model miał zaledwie 3,2. To sprawia, że nowa odsłona to nie jest materac od wiosny do jesieni z przymrozkami, tylko materac na okrągły rok pod namiotem, włącznie z zimą.

Do tego nowy materac jest grubszy o ponad 1 cm od starego! Jego grubość to aż 7,6 cm podczas gdy poprzednik miał 6,3 cm. A jak wiadomo materac grubszy jest cieplejszy i bardziej wygodny. Co ważne – NXT nie jest cięższy niż poprzednik.

W starym materacu wewnętrzne komory tworzyła metalizowana folia, podobna do tej którą znamy z koców termicznych. Przy zmianie pozycji folia ta mocno szeleściła. Generacja NXT jest niemal bezgłośna, a poziom szelestu materaca jest na poziomie szeleszczenia śpiwora w którym śpimy.

Wszystko mieści się do mocnego nylonowego worka. Waga materaca z zestawem naprawczym i workiem do dmuchania to zaledwie 370 gramów (rozmiar R) plus 60 gramów wagi worka do pompowania. Pokrowiec ma 20 cm długości i 10 cm średnicy.

W praktyce jest ciut większy niż aluminiowa puszka z napojem o objętości 0,5 l. I na koniec – oszczędny zawór. Zawór WingLock ma blokadę zwrotną co oznacza, że nic, co wpompujemy do środka nie ucieknie, bo zostaje zatrzymane przez zawór zwrotny (taki jak w oponie).

Chyba że chcemy się pozbyć powietrza z materaca to  możemy ten zawór sami otworzyć przez odkręcenie skrzydełek (wing) – stąd zresztą nazwa zaworu. Daje nam to pełen wachlarz możliwości. Cały zawór jest na tyle duży, że można go otwierać i zamykać w rękawiczkach, co na mrozie ma niebagatelne znaczenie. 

Komfort

NXT oferuje niezrównany komfort porównywalny jedynie z materacem medycznym czy wygodnym domowym łóżkiem. Co ważne, nie należy tego materaca pompować maksymalnie. Najlepiej tak na 3/4 aby lekko się uginał. Wtedy idealnie umościmy się w powstałym wgłębieniu.

Na tym materacu wyśpią się nawet osoby, które często zmieniają pozycję i śpią na boku. Nawet osoby z wydatnymi biodrami śpiąc na boku (który wciska się w materac) nie doznają zimna ani dyskomfortu. To wręcz idealny materac dla kobiet i osób, które mają problemy z kręgosłupem czy miednicą.

Zdecydowanie żaden inny materac na rynku nie jest tak kompaktowy, tak ciepły, ani tak wygodny jak ten. Poszycie materaca jest stworzone z gęstej tkaniny nylonowej, na której wygodnie się leży. Na szczęście nie jest to bardzo śliska tkanina i nie zsuniemy się z materaca mimowolnie podczas snu. 

Trochę fizyki

Therm-a-rest osiągnął niezwykłe parametry termiczne dzięki oddzieleniu ciepłego powietrza od ciała i zimnego powietrza od gruntu (ograniczenie konwekcji). Ale nie tylko. Ten materac odbija także promieniowanie podczerwone emitowane przez nasze ciało (odbijanie fal podczerwonych). Na podobnej zasadzie działają koce termicznie. 

Uwagi użytkowe

Jeżeli chcemy żeby ten materac posłużył nam przez długie lata, powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

  1. Zawsze pompuj materac za pomocą pompki lub worka. Nie pompuj go “z płuca”. Dmuchanie ustami powoduje wpompowanie do skomplikowanej konstrukcji materaca wilgoci z naszego oddechu której trudno się będzie pozbyć. Wnętrze materaca pokryte jest środkiem antygrzybiczym ograniczającym rozwój niepożądanego życia. 
  2. To materac dmuchany, a więc można go przebić. Sprawdzaj grunt na którym go kładziesz, usuwaj z niego ostre przedmioty i zawsze zabieraj ze sobą zestaw naprawczy.
  3. Składaj go zawsze tak samo, w sposób jaki wymyślił producent. Czyli składaj szerokość na 3 i wtedy roluj z otwartym zaworem.
  4. Nie pierz materaca w pralce. Jeżeli się zabrudzi, to wystarczy gąbka, trochę mydła czy detergentu i przetarcie brudnych plam.
  5. Jeżeli chcesz się pozbyć wilgoci z wnętrza materaca zostaw go rozłożonego z otwartym zaworem i co jakiś czas wyciskaj z niego powietrze tak jakbyś go zwijał do zapakowania w worku. 

Dla kogo Thermarest XLite NXT?

To materac dla osób ceniących wygodę podczas snu oraz tych dla których waga ekwipunku jest ważna. Ten materac zajmuje mało miejsca w bagażu. Nadaje się do sakw rowerzystów i motocyklistów oraz plecaków turystycznych. To także idealne awaryjne łóżko w domu w razie odwiedzin gości. Jednak dla użytkowników, którzy dbają o swój sprzęt.

Dla kogo nie nadaje się ten materac

Ten materac to nie jest dobry produkt dla osób bardzo ciężkich (powyżej 120 kg) oraz tych którzy rozkładają się na gołej ziemi bez wybrania terenu ze szkieł, cierni i ostrych kamieni. 

Podsumowanie

Therm-a-rest NeoAir XLite NXT to jest czysta doskonałość. Lekki, wygodny, mały po spakowaniu i cichy. Ten materac ma wiele „supermocy” i gwarantuje nam ciepły sen przez okrągły rok. Oferuje znacznie więcej niż konkurencja, ale ma też swoją cenę. Jeżeli lubisz spać wygodnie, nosić mało i pakować się w niewielki bagaż oraz jeżeli szukasz rozwiązania na wiele biwaków przez długie lata to NXT jest dokładnie tym, czego potrzebujesz.

Rafał Król
Maj 2024