Minął ponad miesiąc od jednego z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych w górskim świecie, a jednak wciąż nie daje ono o sobie zapomnieć, dlatego chcemy o nim napisać. Od 8 do 10 maja uczestniczyliśmy w XXV Przeglądzie Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkowskiej. Sztuka filmowa to inspiracja sama w sobie, nic więc dziwnego, że przyciąga wielu inspirujących ludzi, a spotkania na długo pozostają w pamięci!

Dlaczego się spotykamy?

Tegoroczny Przegląd był wyjątkowy nie tylko przez wydarzenia je współtworzące, ale także dzięki jubileuszowi dwudziestopięciolecia jego istnienia. Powodów do świętowania było więcej. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie organizując tegoroczny PFA, uczciło także 40 rocznicę zdobycia przez Wandę Rutkiewicz, patronkę spotkania, szczytu Mount Everest. Dokonała tego jako pierwsza wśród Polaków, pierwsza wśród Europejczyków i trzecia wśród kobiet świata.

40 lat temu także wyprawa Polskiego Klubu Górskiego pod kierownictwem Piotra Młoteckiego osiągnęła swój cel i jej uczestnicy zdobyli Kanczendzongę Południową (8494 m) i Kanczendzongę Środkową (8482 m). A poza wszelkimi rocznicami, w centrum Przeglądu jak zawsze pozostają góry, które łączą wszystkich uczestników, aby na te trzy dni mogli przenieść się do świata prawdziwej pasji.

„Wielkie rzeczy się dzieją, gdy człowiek z górami się spotka”

Takie hasło przyświecało tegorocznemu spotkaniu. Wielkie rzeczy działy się 40 lat temu i dzieją się dziś. O tegorocznej Zimowej Wyprawie na K2 (i dwóch poprzednich) opowiedział Krzysztof Wielicki. Ola Dzik zdradziła szczegóły dotyczące zdobycia tytułu Śnieżnej Pantery, a Marcin Wernik przekonał nas o tym, że ,,marzenia spełniają się nie tylko w górach”.

I na tym nie koniec. Aleksander Kwiatkowski przekazał prawdziwe świadectwo o ,,Wandzie, jaką znał”, Leszek Cichy zaczarował wszystkich opowieścią o wielkich rzeczach na zimowym Mount Evereście, a Aleksander Lwow próbował odpowiedzieć na pytanie: ,,Czy każdy himalaista musi zabić się w górach?”.

Paker na PFA

PFA to nie tylko filmy. To także prelekcje, wystawy, konkursy i rozdanie wyjątkowych nagród. Na tegorocznym Przeglądzie zostały wręczone statuetki Wandy Rutkiewicz dla osób, które wzbogacają idee Przeglądu swoimi darami i życzliwością. Wśród uhonorowanych znakomitości, takich jak Leszek Cichy, Anna Teresa Pietraszek, Krzysztof Wielicki, znalazł się także Prezes Pakera Krzysztof Skrocki.

Firma Paker od 18 lat wspiera Przegląd Filmów Alpinistycznych, więc osiągnęliśmy w tym roku sponsorską pełnoletniość. W wydarzenia włącza się również kampania społeczna Aktywny Bakcyl, bo gdzie szukać zabakcylowanych, jeśli nie w takich okolicznościach.

Od 18 lat współpracujemy przy tym z Panią Wiesławą Wiśniewską z Muzeum Sportu i Turystyki, która całym sercem zaangażowana jest w dzieło i dzięki której możliwa jest również nasza obecność tam.

Przegląd Filmów Alpinistycznych to przestrzeń niezwykłych spotkań. W tym roku na przykład udało nam się poznać Panią Elżbietę Miszczak-Piekarczyk oraz Pana Andrzeja Piekarczyka.

Pani Elżbieta była pierwszą partnerką górską Wandy Rutkiewicz! Sami od lat zaskakiwani jesteśmy wyjątkową życzliwością, jaką zostajemy obdarzeni podczas Przeglądów. Od zadziwienia: Paker? Tyle lat!, po przywoływanie wspomnień o tym, jak np. ktoś kupił u nas śpiwór, jeszcze na Twardej – a sprzęt cały czas się świetnie spisuje.

Wielką radością są dla nas widzieć nasz sprzęt podczas niezwykłych górskich dokonań i fakt, że możemy cieszyć się nimi wspólnie na takich wydarzeniach, jak coroczny Przegląd Filmów Alpinistycznych! Czekamy na kolejną edycję. :)