Wygodny materac do spania dla każdego podróżnika i globtrotera jest na wagę złota. Jak ważny jest to temat, wie każdy… kto się wyspał po całym dniu łażenia z plecakiem. Dzisiejsza oferta firm produkujących sprzęt do spania jest bardzo bogata i w ciągu kilku lat rozwinęła się niesamowicie, osiągając nieprawdopodobne efekty w tym temacie. Różnica miedzy tym co było do zaoferowania przed 20 laty a dziś jest ogromna. Idea „packlight” rządzi i znajduje coraz więcej zwolenników wśród podróżników.

Niekwestionowanym liderem w dziedzinie produkcji i wdrożenia innowacyjnych rozwiązania jest amerykańska firma Therm-a-Rest. Dzięki uprzejmości jej dystrybutora w Polsce – firmy Paker mieliśmy okazję przetestować dwa materace do spania z najnowszej i najbardziej prestiżowej serii NeoAir. Znając jakość produktów marki Thermarest mogliśmy spodziewać się tylko samych dobrych wrażeń.

Od początku czułem sporą ekscytację testem tego produktu. Rozwiązania technologiczne i waga były dla mnie magnesem, któremu trudno się było oprzeć. Jak pokazał test Thermarest rozwija się cały czas i ponownie nie zawiódł mnie w żadnym elemencie. A więc po kolei…:

Komfort materaca turystycznego

To jeden z najwygodniejszych materacy turystycznych, na którym spałem. Przede wszystkim, bardzo duży – ja z racji wzrostu otrzymałem wersję Long. Jest to chyba największy materac turystyczny na jakim udało mi się spać dotychczas, po raz pierwszy nie brakowało mi nic na długość.

Widać to doskonale na zdjęciu kiedy rozłożony nienapompowany materac leży na tradycyjnej karimacie Thermarestu – różnica jest wyraźna.

Materac został wyposażony w specjalny zawór w górnej części, w którym, w zależności od naszych upodobań i przyzwyczajeń możemy regulować sobie ciśnienie w materacu, a co za tym idzie zadbać w 100% o komfort spania.

Wystarczy go albo delikatnie dopompować albo minimalnie spuścić powietrze nie wstając nawet z materaca.

Waga i rozmiar

To absolutnie najlżejszy materac jaki używałem i nie wydaje mi się, aby aktualnie na rynku outdorowym było coś lepszego do zaoferowania w tej kategorii wagowej i wielkościowej.

Spakowany materac Thermarest NeoAir XTherm MAX SV jest najmniejszym z używanych przeze mnie. Jego waga to tylko 570 g w klasycznym rozmiarze! Po złożeniu zajmuje 50% mniej miejsca niż inny używany przeze mnie model Thermarestu – Trail Pro.

To bardzo dużo, przy czym jest po rozłożeniu większy i wygodniejszy! Na zdjęciach (galeria wyżej) przedstawiona jest wersja Long – dla większych, a więc wasza skala może być dużo mniejsza. Napomnę tu tylko, że model damski waży TYLKO 340 gram i zajmuje tyle miejsca co nieduża parasolka.

Ciepło, izolacyjność

Materac ma bardzo wysoki komfort izolacyjności, który nie zależy tylko od grubości (ta jest spora 6,3cm). Zastosowano w nim technologię ThermaCapture, która zwiększa komfort cieplny.

Polega ona na wbudowaniu w materac specjalnych warstw refleksyjnych, które mają za zadanie odbijania ciepła generowanego przez śpiącą osobę. Jak działa w praktyce w zimowych trudnych warunkach ta technologia nie miałem okazję jeszcze sprawdzić. Czeka nas tu test uzupełniający podczas zimowych wypraw pod namiot.

Przygotowanie materaca do spania

Materac wbrew mylnemu być może pierwszemu wrażeniu (ale duży otwór 😉 bardzo łatwo się pompuje i nie sprawia to absolutnie żadnego problemu. Fachowcy z Thermarestu zadbali o to, by każdy bez problemu zrozumiał jak to robić na każdym etapie.

Prostą instrukcję rysunkową znajdziemy zarówno oddzielnie w złożonym materacu jak i… na klapie przez którą go pompujemy. Najlepiej jednak obejrzeć sobie świetnie przygotowane filmy przez producenta. Ja w każdym razie tak zrobiłem.

Playlista SpeedValve
1/3 filmy instruktażowe
1
Jak użytkować materace SpeedValve
Jak użytkować materace SpeedValve
2
SpeedValve - Porady i Wskazówki
SpeedValve - Porady i Wskazówki
3
SpeedValve - Prawo Bernoulliego w Działaniu
SpeedValve - Prawo Bernoulliego w Działaniu

Materac powinien być rozłożonym w poziomie i pompujemy go poprzez dmuchanie w wielki otwór wlotowy, którym wbrew obawom nie ucieka powietrze. Specjalny wewnętrzny kaptur utrzymuje odpowiednio kierunek wlotu powietrza i „przytrzymuje” go przed uciekaniem.

Musi być dokładnie włożony do środka. Pamiętać należy także o zakręceniu w momencie pompowania bocznego zaworku regulacji powietrza, którym dopompowujemy powietrze bądź zmniejszamy jego ilość w materacu w zależności od naszych indywidualnych potrzeb.

Po dopompowaniu materaca zawijamy zawór 7 razy i zamykamy na zatrzask. Bez obawy – spałem kilka nocy, powietrze nie uciekało. Zawór ten nosi nazwę SpeedValve. Jest to patent Thermarestu, który dla mnie jest absolutnym mistrzostwem świata.

Materac równie prosto się składa jak rozkłada – wystarczy otworzyć zawór, wyciągnąć wewnętrzny kaptur i składając spuścić powietrze.

Mam jedną wątpliwość jak będzie z dmuchaniem powietrza w arktycznych i trudnych namiotowych warunkach powyżej -15 stopni Celsjusza. Czy wtedy pompowanie nie będzie utrudnione. To temat także do sprawdzenia jeszcze.

Trwałość i wytrzymałość

Materac wydaje się solidny i mocny, choć materiał jest bardzo delikatny na pierwszy rzut oka. Nie odważyłbym się jednak spać na nim bezpośrednio na kamieniach czy ostrych skałach. Mam obawy, że mógłbym zostać łatwo przecięty.

Nie ma produktów idealnych, wybierając ultra lekką wagę tracimy coś innego. Tu w grę wchodzi spanie na dodatkowej tradycyjnej karimacie, która ochroni materac przed uszkodzeniem. Takie rozwiązanie widziałem na zdjęciach różnych użytkowników tego produktu, jeśli oczywiście damy zabrać oba ze sobą 😉

Gdzie zabrać ze sobą materac

Producent deklaruje materac jako produkt czterosezonowy. Dedykowany zwłaszcza dla osób lubiąc spać w zimowych warunkach. Takie mam i ja nastawienie, czyli materac ma być wykorzystany w zimie i zapewnić wtedy komfort.

Jeśli jednak cenicie sobie wygodę i komfort to materac możecie zabierać ze sobą wszędzie w góry niskie i wysokie, na biwaki nad jeziora czy wreszcie na zwykłą podróż.

Z tym materacem zaprzyjaźnicie się na stałe, spanie na innym wyda wam się pomyłką. Nie polecam zabierać go zaś, co już wspomniałem, w teren skalisty bez dodatkowego zabezpieczania od spodu.

Dla kogo dedykowany jest materac

Nie można zawężać materaca tylko do grupy użytkowników lubiąc zimowe i arktyczne warunki. To produkt, który sprawdzi się w ciągu całego roku, zapewniając użytkownikowi wygodę.

Jeśli w podróżach cenisz sobie komfort i niską wagę swojego plecaka to warto rozważyć zakup tego produktu. To produkt dla każdego, nie tylko dla zawodowców.

Cena

Katalogowa cena tego modelu w rozmiarze klasycznym R to 1249,99 złotych. Cena ta wiele osób może przyprawić o ból głowy i odstraszyć od zakupu. Jednakże warto się zastanowić czy słusznie. To innowacyjne rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Inwestując w ten sprzęt, inwestujecie w swoją wygodę i komfort w praktycznie każdych warunkach.

Po co np. kupować super ciepły puchowy śpiwór jeśli jego parametry nie zadziałają w zimie bo nasz materac nie będzie odpowiednio izolował?

To i inne podobne pytania należy sobie zadać, kiedy kupujemy sprzęt. Gdzie i jak mam na służyć. Co jest najważniejsze. Oglądałem inne „podobne” produktu w innych sklepach, to dwa różne produkty, których porównanie nie ma sensu. Thermarest to bardzo wysoka jakość, najnowsze rozwiązania i dbałość o szczegóły. W moim odczuciu warto inwestować w takie produkty, które posłużą na lata.

Podsumowanie

Materac NeoAir XTherm MAX SV zachwyca zarówno w detalach jak i w kompleksowych rozwiązaniach, które zastosował Thermarest.

To innowacyjne pomysły, które spowodują, że twój plecak będzie sporo lżejszy a spanie wkroczy na inny lepszy poziom, od którego trudno się potem odzwyczaić.

Polecam – daję absolutnie 10 punktów w skali 1 do 10.