W 2016 roku grupa liderów branży rozpoczęła prace nad standardową metodologią oceny właściwości izolacyjnych materacy. Therm-a-Rest połączył siły z innymi firmami, aby stworzyć to, co obecnie określa się standardem ASTM F3340-18. Formuła ta pozwala miłośnikom biwakowania spojrzeć na kilka materacy i bezpośrednio porównać ich wartości R-Value.

Z pewnością masz wiele pytań dotyczących tego, co norma ASTM R-Value oznacza dla Twoich noclegów w terenie.

Czym jest norma ASTM F3340-18 R-Value?

Podobnie jak standardy EN/ISO dla śpiworów, norma ASTM R-Value umożliwia adekwatne porównywanie wartości R-Value różnych materacy dostępnych na rynku. R-Value jest miarą odporności termicznej danego materiału lub konstrukcji na utratę ciepła. W tym przypadku konstrukcją jest Twój materac. Im wyższa wartość R-Value, tym bardziej odporny termicznie jest materiał lub konstrukcja.

Wartość ta jest dla klientów ostatecznym wskaźnikiem, który umożliwia im porównanie ciepła zapewnianego przez różne materace. W ten sposób pozwala im znaleźć materac dostosowany do ich potrzeb. Aby dowiedzieć się więcej o wartości R-Value i o tym, jak ją mierzymy, zapoznaj się z naszym postem: Co oznacza parametr izolacyjności materacy turystycznych „R-Value”.

Jaka była rola Therm-a-resta?

Byliśmy jedną z założycielskich marek grupy roboczej ASTM (Amerykańskiego Towarzystwa Testowania i Materiałów), w skład której weszło wiele marek sprzętu biwakowego i sprzedawców detalicznych.

Therm-a-Rest zawsze był zwolennikiem stosowania współczynnika R-Value jako najbardziej obiektywnego sposobu mierzenia izolacyjnych właściwości materaca.

Posługiwaliśmy się tym wskaźnikiem już od dziesięcioleci, pomimo że inne marki oceniały swoje materace za pomocą wskaźników temperatury. Żeby dowiedzieć się więcej, dlaczego używamy normy R-Value zapoznaj się z naszym artykułem: R-Value vs. Wskaźniki temperatury.

Co to oznacza dla produktów Therm-a-Rest?

Nowy standard wykorzystuje do testowania inny protokół i urządzenie, co oznacza, że wszystkie nasze materace otrzymały nowe wartości współczynnika R-Value. Wartości R-Value naszych materacy nie zmieniły się znacząco, ale można dostrzec pewne różnice. Na przykład, wiele z naszych materacy NeoAir otrzymało w ramach nowych standardów testowych wyższe wartości R-Value.

Czy było coś „nie tak” z wcześniejszymi wartościami używanymi przez Therm-a-Rest?

Wcale nie. Były one po prostu rezultatem innej procedury przeprowadzania testu wartości R-Value. Nasz rating zbytnio się nie zmienił, ponieważ ASTM nadal mierzy izolacyjność materaca za pomocą współczynnika R-Value. Podstawowa konstrukcja naszych materacy nie zmieniła się i zachowują one ten sam poziom ciepła.

Ciepło to jest po prostu określane przez nieco inną liczbę. Inne firmy mogą jednak odnotować znaczące zmiany, ponieważ niektóre z nich będą publikować wartości R-Value po raz pierwszy zgodnie z przyjętym standardem.

Co to oznacza dla potencjalnych użytkowników?

Głównym celem grupy roboczej ASTM było stworzenie standaryzowanej procedury testowania oraz systemu oceny, które pozwoliłyby użytkownikom na dokładne porównanie izolacyjności materacy różnych producentów. W rezultacie najwięksi sprzedawcy sprzętu outdoorowego wymagają obecnie, aby wszystkie materace posiadały rating zgodny z nową normą ASTM.

Kiedy norma ASTM weszła w życie?

Prace nad normą zostały sfinalizowane w 2019 roku i wtedy też została ona opublikowana. W związku z tym wszystkie nowe opakowania materacy Therm-a-Rest będą teraz opatrzone normą ASTM. W naszej siedzibie w Seattle posiadamy urządzenie, które przeprowadza testy według normy ASTM i już teraz szukamy innowacyjnych sposobów, aby zapewnić Ci cieplejsze i bardziej komfortowe noce na kempingu.