Na zewnątrz robi się coraz zimniej i coraz bardziej deszczowo. Przemoczone buty i spodnie na wyprawie są nie tylko niekomfortowe, ale i niebezpieczne. Mokre wyposażenie łatwiej jest uszkodzić. Dodatkowo, po przemoknięciu można się szybko przeziębić. Dlatego też ochraniacze na buty są niezbędnym elementem ekwipunku.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów ochraniaczy. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Materiał

Wymagania wobec materiału są proste. Musi być w 100 % wodoodporny i oddychający. Najlepszym wyborem jest membrana typu Gore – Tex, która spełnia te warunki, a do tego jest bardzo lekka i wytrzymała. Materiał dodatkowo powinien być odpowiednio elastyczny. Przydatne są odblaskowe elementy, poprawiające bezpieczeństwo na szlaku. Suwaki i rzepy muszą być zabezpieczone przed przesiąkaniem.

Regulacja i mocowanie

Idealne ochraniacze są wyprofilowane i posiadają kilka miejsc umożliwiających indywidualne dopasowanie. Przy korzystaniu z dłuższych modeli, bardzo ważna jest regulacja obwodu pod kolanem, tak, aby nie przylegały zbyt ciasno. Mocowanie pod podeszwą musi być stabilne, najlepiej elastycznym paskiem odpornym na ścieranie.

W połowie łydki powinien znajdować się ściągacz lub gumka do zebrania nadmiaru materiału, który mógłby o coś zaczepić. Jeśli planujesz wędrówki w śniegu w niskich temperaturach, upewnij się, że suwak jest dobrze chroniony i nie będzie zamarzał lub wybierz zapięcie na rzep.

Dla biegaczy i rowerzystów

Krótkie ochraniacze są przeznaczone do butów przed kostkę. Chronią przed wodą, śniegiem oraz drobnymi kamykami. Odpowiednie ochraniacze do biegania są lekkie, mają bardzo stabilne mocowanie i dużą elastyczność. Przy wyborze sportowych ochraniaczy warto szczególną uwagę zwrócić na ich dokładne dopasowanie.

Uzupełnij garderobę na sezon jesienno-zimowy i zapewnij sobie komfort w trudnych warunkach. Zapoznaj się z naszą ofertą ochraniaczy na Paker.pl.