1. Konstrukcja butów Garmont – A.D.D. Anatomically Directed Design

Specjalnie zaprojektowana konstrukcja buta firmy Garmont, nazwana A.D.D., czyli automaticly Directed Design. Odpowiednie zastosowanie najwyższej jakości materiałów w specjalnej konstrukcji, uwzględniającej naturalnie asymetryczną, anatomiczną budowę stopy. Dopasowanie pracy buta do kształtu i sposobu pracy stopy powoduje, że stopa może funkcjonować w sposób maksymalnie wykorzystujący swoje naturalne właściwości. Dodatkowo, konstrukcja A.D.D. stabilizuje stopę w bucie, absorbuje wstrząsy i wspomaga efektywność kroku.

Przestrzeń dla dużego palca (first metatarsal accomodation)

Konstrukcja czubka buta, zapewniająca znacząco więcej miejsca dla dużego palca. Powoduje natychmiastowy komfort dla dużego palca stopy i redukuje uczucie spychania palca na resztę palców w trakcie marszu. Zapewnia stabilność przodowi stopy, pochłania wstrząsy wywołane marszem i zwiększa efektywność kroku.

Asymetryczny system sznurowania (asymmetrical closure system)

Asymetryczny system sznurowania butów Garmont jest lekko skośny w stosunku do buta, przebiega tam, gdzie uginają się palce, zapewniając w ten sposób podwyższony komfort, mniejsze zużycie energii potrzebnej do wykonania kroku i ułatwiający zgięcie buta dokładnie w tym miejscu, gdzie stopa tego potrzebuje.

Boczna asymetria języka (lateral tongue post)

Boczna asymetria oznacza, iż zewnętrzna część języka w butach Garmont jest cieńsza. Aby język lepiej przylegał do piszczeli, na bocznej, zewnętrznej stronie języka dodano miękką wyściółkę uzupełniającą luz występujący po zewnętrznej stronie łydki.

Zróżnicowane wkładki w okolicach kostek (differential maleolar pads)

Kostki w okolicach stawu skokowego anatomicznie występują na różnej wysokości. Specjalne, zróżnicowane wkładki zapewniają lepsze dopasowanie do buta, a także do kształtu pięty.

Asymetryczna wysokość cholewki butów Garmonta (asymmetrical cuff height)

Większość z nas, chodząc – uderza piętą od jej zewnętrznej strony, natomiast palce ma nieznacznie odchylone na zewnątrz. Wynika z tego, że obtarć i zranień doznajemy z reguły na zewnętrznej stronie łydki. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest obniżenie zewnętrznej krawędzi cholewki. W trakcie podchodzenia (do których warto użyć buty podejściowe), wspinania lub schodzenia, używamy nogi bardzo intensywnie, a w szczególności wewnętrznej krawędzi stopy. Potrzebujemy wówczas większego podparcia. Stosując wyższą i sztywniejszą wewnętrzną krawędź cholewki, buty Garmont zapewniają większe podparcie i pomagają uniknąć bocznych poślizgów oraz, co za tym idzie, wywrotek.

2. Technologia Garmont Frame Flex

Tak jak fundament domu, wkładka usztywniająca w bucie turystycznym jest tą częścią, która w niewidzialny sposób decyduje o konstrukcji i przeznaczeniu buta. Wkładki do butów Garmont Frame Flex zapewniają stopie stabilność, odpowiednią ruchomość w śródstopiu, absorbują wstrząsy powstały w trakcie pracy stopy. Ich zaletą jest niezwykła trwałość i niezmienne właściwości mimo upływu czasu.

Frame Flex Carbon Fiber

Pełna wkładka z włókna węglowego zapewnia butom wysoką sztywność przy jednocześnie niskiej wadze. Nawet przy dużym nacisku nie zgina się, a jedynie lekko sprężynuje, zapewniając maksymalną sztywność buta. Stosowana w butach, które są przewidziane do pracy z rakami automatycznymi.

Frame Flex Fiberglass

Pełna i sztywna wkładka z włókien szklanych, stosowana w butach garmont przewidzianych do użytkowania z rakami. Stabilizuje tył i przód stopy, aby zachować komfort przy noszeniu cięższego plecaka, a jednocześnie jest na tyle giętka i elastyczna, aby pokonywanie niezbyt długich pieszych dystansów nie było uciążliwe.

X-lite Frame Flex Fiberglass

Wkładka z nylonu i włókien szklanych, najlżejsza z rodziny Frame Flex, dzięki rozwiązaniu, które eliminuje zbędną wagę przy zachowaniu odpowiedniej struktury wkładki. Wystarczająco sztywna, aby zastosować raki, stabilizuje tył i przód stopy, aby zachować komfort przy noszeniu cięższego plecaka. Jednocześnie na tyle giętka i elastyczna, aby pokonywanie niezbyt długich pieszych dystansów było nieuciążliwe.

Frame Flex Mid

Pełna wkładka z nylonu zapewnia odpowiednie połączenie stabilizacji i elastyczności, aby komfortowo przebywać długie dystanse z większym obciążeniem. Przód wkładki jest elastyczny i zgina się swobodnie, co powoduje, że but ugina się tam, gdzie stopa tego potrzebuje.

Frame Flex Light

Najczęściej stosowana, lekka wkładka Frame Flex, wykonana w całości z nylonu. Tył wkładki (pod piętą) jest pocieniany w części środkowej. Przód (śródstopie) jest lekko nacięty, aby ułatwić zginanie stopy w miejscach anatomicznych. Zapewnia wysoki komfort w trakcie długich marszów.