MSR: Dlaczego do Produkcji Rakiet Śnieżnych Używamy Stali Martenzytycznej?

utworzone przez | Rakiety Śnieżne, Sprzęt

Częścią rakiety śnieżnej, której należy zapewnić największą wytrzymałość, są jej chwytne zęby pod przednią częścią buta. Będąc elementem zapewniającym użytkownikowi odpowiedni kontakt ze śnieżnym zboczem, element ten nie tylko jest krytycznym dla bezpieczeństwa, ale również najciężej pracującym, narażonym na ciągły kontakt z lodem, skałami, przeszkodami terenowymi.

Dla zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości, zęby rakiet wykonane są ze stali martenzytycznej. Poniżej przedstawiamy opis właściwości tego materiału i pokazujemy, jak wygląda produkcja rakiet w firmie MSR.

Co to jest stal martenzytyczna?

Jest to bardzo twarda stal węglowa, która swoją wytrzymałość uzyskuje dzięki zastosowaniu procesu hartowania przez szybkie chłodzenie. Materiałem wyjściowym jest stop żelazo-węglowy o strukturze krystalicznej. Po podgrzaniu do temperatury 676 st.C i szybkim ochłodzeniu następuje związanie atomów żelaza z atomami węgla, zmieniając strukturę krystaliczną stopu i nadając stali znacznie większą sztywność i wytrzymałość.

Stal martenzytyczna, o wysokiej twardości, jest materiałem stosowanym do produkcji narzędzi i części maszyn, tam gdzie wymagana jest wysoka odporność na ścieranie, naprężenia i odkształcenia.

Dlaczego stosujemy ją w rakietach śnieżnych?

Stal martenzytyczna jest nie tylko twarda, odporna na stępienie ścieranie, odkształcenia i wgniecenia, co pozwala pracować jej przez wiele sezonów – w porównaniu do jej wytrzymałości jest również lekka. „Pamiętajmy, zęby rakiety są tylko jej niewielką częścią” – mówi pan Anthony Gervias, inżynier, konstruktor w firmie MSR, „Ale im jest lżejsza, tym lepsza”. Dzięki korzystnemu stosunkowi wytrzymałości do ciężaru, stal martenzytyczna jest doskonałym materiałem do produkcji rakiet śnieżnych, pracujących w trudnych warunkach terenowych.

Produkcja rakiet „od kuchni”

Zęby wszystkich rakiet MSR wykonane są ze stali martenzytycznej. Również metalowe obrzeża rakiet serii Revo i Evo wykonane są z tego materiału. Materiały te zostały zaprojektowane i są produkowane są w naszym głównym zakładzie w Settle. Zęby i metalowe części rakiet są precyzyjnie wycinane na dużej wycinarce laserowej i odpowiednio kształtowane na sterowanej numerycznie giętarce.

Dobór odpowiednich materiałów jest sprawą kluczową dla późniejszej jakości i wytrzymałości wyrobu. Jest to problem, któremu nasi projektanci poświęcają wiele czasu i uwagi. Dzięki temu nasze wyroby, od elementów z lekkich tworzyw sztucznych, poprzez odporne na mróz wiązania i wytrzymałe zęby, zapewniają użytkownikowi bezpieczeństwo, niezawodność i wygodę na zimowych trasach.

MSR Team

Zobacz Inne Wpisy na blogu

Woda na wyprawie 101: Niebezpieczne Strefy

  Po długim dniu na trasie bardzo kusząco może wyglądać chłodny strumyk, ale zawsze warto wtedy zastanowić się nad niebezpieczeństwem związanym z ewentualnym zanieczyszczeniem wody. Najlepszym sposobem zminimalizowania ryzyka jest stosowanie systemów filtracji i...

Uzdatnianie wody 101: Wirusy

  Wirusy są najmniejszymi z organizmów chorobotwórczych zamieszkujących środowisko wodne – mniejsze od pierwotniaków i bakterii. Te zjadliwe organizmy są również najmniej zbadane przez naukowców, jak również powodują największą ilość zachorowań wśród ludzi. Należy...

Uzdatnianie wody 101: Bakterie

  Bakterie obecne są wszędzie. Znajdują się w ciele człowieka i na jego skórze, glebie, w pozornie czystych i chłodnych naturalnych zbiornikach wodnych. W większości nieszkodliwe, te jednokomórkowe mikroorganizmy występują powszechnie w rzekach i jeziorach. Ludzie i...

0 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

R
RABAT 15%
Wpisz proszę swoje dane oraz zaznacz zgody poniżej, abyś mógł otrzymać wiadomość z kodem rabatowym natychmiast!
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną na mój adres e-mail pochodzących od PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867 moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
Odbierz Rabat Teraz
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaakceptuj obydwie zgody, abyśmy mogli wysłać Ci rabat.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych,produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną na mój e-mail.