Panel słoneczny turystyczny od Biolite jest poręczny i łatwo się go używa. Co ciekawe, pełni dwie  funkcje – ogniwa słonecznego do bieżącego ładowania urządzeń na słońcu oraz akumulatora – czyli magazynu energii.

Ładowanie

Pojemność akumulatora litowo- jonowego to 3200 mAh, więc w zupełności wystarcza do naładowania smartwatcha, latarki czy urządzenia do słuchania. Smartfony mają zazwyczaj baterie o większej pojemności rzędu 3500 mAh więc akumulator Biolita naładuje smartfon niemal do pełna.

Producent podaje średni czas ładowania 5 W/ godzinę w pełnym słońcu, ale w Laponii za kołem polarnym, gdzie słońce jest mniej wydajne zajmowało mi to 3-4 godziny. Średni czas ładowania na Słońcu należy określić jako 3 godziny, a czas ładowania z sieci na 2 do 3 godzin przy pomocy 5W ładowarki USB. Stopień naładowania solara wskazują cztery diody światła białego umieszczone na grzbiecie akumulatora (minimum jedna dioda, maksimum cztery).

Solar występuje także z wersji 10 W (nieco większej), ale z taką samą pojemnością baterii, czyli jest to wybór dla tych osób, którym zależy na krótszym czasie ładowania.

Użytkowanie i budowa

Panel słoneczny turystyczny BioLite jest wygodny dla użytkownika. Ma poręczną ramkę z metalowego drutu, dzięki której możemy go ustawić w pożądanej do słońca pozycji. Panel posiada “plamkę słoneczną”, swego rodzaju celownik, który pozwala ustawić ogniwo ładujące w optymalnej pozycji do ładowania w słońcu. 

Dodatkowo ma dwie dziurki pozwalające przewlec przez niego tasiemki i powiesić go na drzewie, czy przywiązać do namiotu, które jednocześnie są wzmocnieniami krawędzi.

Moduł ładujący na panelu monkrystalicznym jest czarny i ma 6 mm grubości, sam akumulator jest grubszy i ma 2,5 cm grubości i kolor pomarańczowy. W akumulatorze znajdują się dwa gniazda zakryte przed wodą silikonowymi zatyczkami w kolorze szarym. Gniazdo wejściowe Micro USB do doładowania panelu z sieci, oraz USB Out do ładowania urządzeń z panela.

Urządzenie jest sztywne i łatwo mieści się w plecaku. Łatwo je transportować w plecaku „od strony pleców” ma wymiary 26 x 21 cm i grubość od strony akumulatora 2,5 cm.

Panel a pogoda

Panel jest zabezpieczony przed wilgocią i wodą na poziomie IPX4 – nie boi się porannej rosy, ani przelotnego opadu deszczu.

Panel słoneczny BioLite dobrze pracuje w chłodniejszych warunkach, ale podczas dużych upałów może się przegrzać i wyłączyć się. Raczej do użytku w górach, zimą i w chłodnej części roku niż podczas gorącego lata i wyjazdów do krajów tropikalnych.

Polecam 😊
Sierpień 2022
Rafał Król