Latem, gdy jest ładna pogoda, a dni są długie, nie ma nic lepszego niż wyprawa na biwak w gronie najbliższych. Rodzinny wyjazd to fantastyczna okazja, aby odwiedzić nowe miejsca, poopalać się, poćwiczyć na świeżym powietrzu i po prostu dobrze się bawić.
Wspólna przygoda pomaga poznać się bliżej i zacieśnić więzi pomiędzy członkami rodziny. Nieodłącznym elementem biwakowania są wspólne posiłki, które w ciągu dnia pomagają nabrać sił, a wieczorem pozwalają zrelaksować się w miłym towarzystwie po intensywnym dniu.
Wybór miejsca na biwak
Wyjazd na biwak to doskonała alternatywa dla wakacji w hotelu. Decyzja o tym, dokąd się udać na kemping, jest często najtrudniejszą, ale i najfajniejszą częścią planowania wyprawy.
Organizując rodzinny biwak, pomyślcie o zaangażowaniu dzieci, zapytajcie je, czy są miejsca, które chciałyby zobaczyć lub czy jest coś, co chciałyby robić na wakacjach. Rozmowa z dziećmi może pomóc w wyborze miejsca kempingu, środka transportu i stworzeniu planu zajęć dla całej rodziny.
Pole namiotowe powinno być dobrane pod kątem waszych potrzeb. Jeśli wybieracie się na kemping z małymi dziećmi, to warto znaleźć takie miejsce, które oferuje jak najwięcej udogodnień i stały dostęp do prądu.
Na większych polach namiotowych znajdują się toalety, łazienki, prysznice, kraniki z bieżącą wodą i miejsca do zmywania naczyń kuchennych. Takie funkcjonalności znacznie ułatwiają nocleg pod chmurką i codzienne funkcjonowanie.
Planowanie wspólnych zajęć
Podejmując decyzję o wyborze miejsca, sprawdźcie lokalne atrakcje, np. muzea, parki, plaże, rejsy statkiem i inne wycieczki. Znajdźcie takie zajęcia, dzięki którym wszyscy członkowie rodziny będą zaangażowani i będą dobrze się bawić.
Spróbujcie połączyć ze sobą różne aktywności – możecie zaplanować kilka rzeczy na jeden dzień, np. najpierw opalanie się na plaży, a później wycieczka do lasu lub wypad do znajdującego się w pobliżu wesołego miasteczka.
Zaplanowanie zajęć jeszcze przed wyjazdem jest ważne, ponieważ w ten sposób macie więcej czasu na przygotowanie tego, co będzie potrzebne na wakacjach. Jeśli wybieracie się nad morze i planujecie spędzić kilka dni na plaży, musicie zabrać ze sobą wystarczającą ilość strojów kąpielowych, ręczników, zabawek i kremu przeciwsłonecznego.
Jeśli chcecie spędzać większość czasu na wędrówkach po górach lub po lesie, być może będziecie musieli spakować kijki trekkingowe i zabrać więcej jedzenia, które można bez większego trudu przygotować w czasie postoju i spożyć poza obozem. W takich warunkach doskonale sprawdzają się liofilizowane posiłki.
Jedzenie na biwaku
Podczas letnich wyjazdów zazwyczaj odżywiamy się inaczej niż w domu. W pobliżu większych miejsc biwakowych można znaleźć rozmaite bary, knajpki czy nawet restauracje. Jednak w sezonie, gdy wszędzie jest dużo ludzi, czekanie na wolny stolik może przeciągać się w nieskończoność. A jak wiadomo, dzieci są niecierpliwe i nie lubią czekać – gdy są głodne, stają się marudne i potrafią zamanifestować swoje niezadowolenie w bardzo stanowczy i ekspresyjny sposób.
Nie warto więc tracić czasu na szukanie odpowiedniego lokalu i czekanie na swoją kolej. Zabierając ze sobą dzieci, lepiej samodzielnie przygotowywać posiłki na świeżym powietrzu. To przecież dla maluchów jedna z głównych atrakcji biwaku.
Jednak przyrządzanie posiłków na obozie powinno nie powinno zajmować dużo czasu. W końcu wyjeżdżacie na kemping po to, aby odpocząć od codziennych obowiązków, w tym również od gotowania. Aby zaoszczędzić czas i uniknąć długiego przygotowywania posiłków dla całej rodziny, warto zaopatrzyć się w pełnowartościowe liofilizowane dania, które można szybko i łatwo przyrządzić, również poza obozem.
Zalety liofilizowanej żywności
Liofilizacja to proces mrożenia i suszenia, którego celem jest konserwacja żywności oraz znaczne zmniejszenie jej objętości i ciężaru. Liofilizować można prawie wszystkie produkty żywnościowe. Warto jednak spośród bogatej oferty wybrać firmy, które stawiają na naturalne przygotowanie i domowy smak obiadów. Taką marką jest m.in. Summit to eat (STE).
Posiłki są gotowane z naturalnych składników, dzięki czemu danie jest smaczniejsze niż w przypadku połączenia niezależnych uprzednio zliofilizowanych elementów dania. Następnie całość jest zamrażana w temperaturze do -40oC i w środowisku próżniowym poddawana suszeniu sublimacyjnemu. Na tym etapie dochodzi do wyeliminowania 95% ilości wody z żywności.
Ostatnia faza procesu polega na wtórnym suszeniu, które ma na celu pozbycie się pozostałych zamrożonych cząsteczek wody. W efekcie końcowym wilgotność liofilizowanych posiłków wynosi zaledwie 1–4% oryginalnej wilgoci, co uniemożliwia przetrwanie bakteriom rozkładającym żywność.
Wody potrzebują również enzymy, które naturalnie utleniają produkty spożywcze i powodują ich rozkład. Dzięki liofilizacji żywność może być bardzo długo przechowywana poza zamrażalnikiem bez ryzyka, że się zepsuje, dlatego też z powodzeniem może zastępować kłopotliwe w transporcie i przechowywaniu mrożonki.
Liofilizaty (liofy) niewiele ważą; najczęściej ich waga wynosi 6–10% wagi początkowej, dzięki czemu w przeciwieństwie do konserw nie stanowią dużego obciążenia podczas wyprawy. W odróżnieniu od wielu dań instant, żywność liofilizowana marki Summit to eat pozbawiona jest konserwantów, ulepszaczy i barwników, dlatego też zachowuje smak, zapach i właściwości odżywcze oryginalnych, nieprzetworzonych produktów.
Liofilizaty umożliwiają zjedzenie ciepłego i pełnowartościowego w zasadzie w każdych, nawet trudnych warunkach. Żeby zjeść smaczny i pożywny posiłek, wystarczy dolać wrzątku do opakowania i poczekać, aż danie nasiąknie wodą. Już po kilku minutach można cieszyć się smakiem ulubionych potraw.
Liofy – idealne rozwiązanie na biwak
Wybór żywności liofilizowanej Summit to Eat jest duży – firma oferuje dania kuchni tradycyjnej, wegetariańskiej i wegańskiej. Dostępne są śniadania, dania główne (również w wersji bezglutenowej), przekąski i desery, np. pudding ryżowy z truskawkami.
Liofilizaty mają tyle samo makroskładników, enzymów, witamin i minerałów, co ich świeże odpowiedniki. Posiłki są smaczne, sycące i pożywne – zawierają węglowodany i białka, czyli składniki, których potrzebujecie, żeby mieć energię podczas wakacyjnych szaleństw.
Ponieważ ich przygotowanie zajmuje dosłownie kilka minut, możecie zaoszczędzić dużo czasu, który warto przeznaczyć na zabawę z dziećmi i budowanie relacji z najbliższymi.
Przechowywanie żywności
Sposób przewożenia i przechowywania żywności na biwaku jest niezwykle ważny i zależy od rodzaju produktów. Jedzenie musi być zabezpieczone przed zniszczeniem, zbyt wysoką temperaturą, wilgocią i insektami.
Różne produkty mają różne wymagania co do warunków przechowywania, co na biwaku często sprawia problem, szczególnie w przypadku mięsa, wędlin, serów, świeżych warzyw i owoców. Jeśli wybieracie się na kemping, zabierzcie ze sobą taką żywność, która mało waży i którą łatwo przewieźć i przechować. Idealne na taką okazję są liofilizaty – nie trzeba przechowywać ich w specjalnych warunkach, np. w lodówce.
Produkty zajmują bardzo mało miejsca; każde danie pakowane jest osobno, więc można włożyć je do kieszeni w torbie czy plecaku. Opakowania są mocne, dzięki czemu nie musicie się martwić, że podczas transportu ulegną rozerwaniu lub zniszczeniu.
Liofy mają jeszcze jedną zaletę – można je jeść prosto z opakowania, a to oznacza, że po zjedzeniu posiłku nie musicie zmywać naczyń. Zużyte opakowania wystarczy wyrzucić do kosza, przestrzegając oczywiście zasad segregacji śmieci.
Aby dowiedzieć się więcej o ofercie liofilizowanych dań Summit to Eat, zajrzyj na naszą stronę z posiłkami lub skontaktuj się z nami.