Termika butów górskich Garmont Ascent GTX

Ascent nie jest butem ciepłym, ściany są wykonane ze znakomitej skóry zamszowej 1,8 mm grubości z zewnątrz a od wewnątrz jest tylko membrana Gore-tex z cienką wyściółką. Cała ściana buta nie ma więcej niż 5 mm grubości. Ascent nie jest ciepły, bo jest przeznaczony na intensywną wspinaczkę i ambitny trekking z dużymi przewyższeniami. Jeżeli chcemy żeby było cieplej – pomyślmy o grubszej skarpecie. mimo że buty mają opcję wpięcia raków półautomatycznych śmiem wątpić czy ich termika nadaje się na wyższe góry z lodowcem czy surową zimę.

Zamsz i Gore-tex

Ascenty to buty w wysokie góry, na skałę i śnieg a nie na błoto w niższych górach typu Beskidy. Zamszowa skóra jest mocna i elastyczna a znajdujący się pod nią Gore- tex zapewnia pełną wodoodporność buta. Oba te materiały złożone do kupy dają szybkie odprowadzanie wilgoci od stopy. Jednak zamsz to materiał specjalnego traktowania i każdy kupujący powinien liczyć się z tym, że o zamsz trzeba dbać, a kiedy trzeba czyścić go i impregnować.

Buty w góry Ascent a raki

Ascent ma co prawda fantastycznie przygotowane wejście pod wpięcia raków automatycznych pod piętą, ale generalnie należy myśleć że raki do tych butów to opcja dodatkowa a nie podstawowa funkcja. Czyli da się w tych butach wspinać w rakach o ile zajdzie taka potrzeba, aczkolwiek nie powinny to być buty z wyboru na lodowiec. Nie tylko ze względu na termikę, ale również na to że te buty nie mają pancernych oklein ani wzmocnień. Gdy kopniemy zębem raka w drugiego buta to będzie dziura na wylot. Auć!

Waga

Ascent jest bardzo lekki, i to jest jego ogromnym atutem. Bo w bucie do zdobywania szczytów każdy gram ma ogromne znaczenie. Projektantom udało się bardzo ściąć wagę eliminując z Ascentów wszystko co zbędne. Cienkie ściany butów przymocowane do podeszwy, do tego oklejony gumą czubek i sporo grubszą chropowatą gumą pięta. But w rozmiarze 44 waży zaledwie 650 gram!

Sznurowanie i trzymanie stopy

Pierwsze trzy pary oczek do sznurówek od samego dołu buta przechodzą wprost przez dziurki w skórze, kolejne trzy mają małe metalowe oczka z dobrej jakości aluminium aby łatwiej przeciągać przez nie sznurówki i zaciągać buta, a u góry dwie pary aluminiowych haczyków. Przedostatni haczyk wypada w miejscu gdzie producenci w butach trekkingowych stabilizują kostkę i staw skokowy za pomocą specjalnego odciągu i usztywnienia.

Buty Garmont Ascent tego elementu nie ma i trzeba przyznać że projektanci zrobili bardzo dobrze. Stabilizator stawu skokowego w butach trekkingowych jest bardzo potrzebny, ale w butach gdzie są elementy wspinaczki jest to element zbędny, a wręcz niepożądany, z którego winy obetrzemy pięty. W Ascentach nawet na stromych stopniach i osadzając stopę wysoko nic nie blokuje nam mobilności kostek.

But po pierwszym zawiązaniu wydaje się wąski, szczególnie na przednim odcinku stopy, od nasady palców. Ponieważ jednak konstrukcja cholewki nie jest gruba, sztywna ani zabudowana, to szybko stopa rozpycha się ile trzeba i znajduje dla siebie przestrzeń, mimo iż szerokość stopy będzie większa niż szerokość podeszwy butów. Do tego stopa jest umieszczona dosyć nisko, a podeszwa nie jest bardzo gruba ani wysoka.

W butach górskich Garmont Ascent na nachylonych kamieniach czy płytach czujemy że jesteśmy stabilnie i blisko gruntu a nie jak na wysokich obcasach czy koturnach. Ascenty dają ogromną kontrolę podczas wspinaczki a but przez to że nie jest zabudowany łatwo jest osadzić nawet na małych skalnych stopniach. Ale to nie wszystko.

Buty Ascent są wygodne bo są absolutnie asymetryczne. Dokładnie tak jak ludzkie stopy. Garmont opracował Garmont Anatomically Directed Design (a.d.d.) na który składa się asymetryczny język buta, oraz różna wysokość cholewki buta od wewnątrz i od zewnątrz a także inna konstrukcja w okolicach kostki.

Sztywność i bieżnik

Ascent to miękka cholewka na naprawdę sztywnej podeszwie. W podeszwie w przeciwieństwie do butów trekkingowych nie ma żadnej amortyzacji. Idąc po skalnym chodniku czujemy pięty z każdym krokiem. Podeszwa jest zaskakująco sztywna jak na tak minimalistyczny but.

Ale to przemyślany wybór projektantów którym zależało na stworzeniu butów z “pazurem” na trudne szlaki niż kolejnego trekkingowego kapcia. Firma zastosowała w podeszwie wkładkę Frame Flex Mid i to właśnie ona nadaje butom sprężystość i sztywność.

Garmont zastosował podeszwę Vibram Nepal i muszę przyznać, że to najbardziej trzymający gruntu się bieżnik od tego producenta. But trzyma się pewnie nawet na mokrych kamieniach czy płatach śniegu oferując bezpieczeństwo i kontrolę.

Dla kogo buty górskie Garmont Ascent

Ascent nie jest butem trekkingowym. To wyspecjalizowany but na trudne szlaki tatrzańskie, na via ferraty i do łatwiejszych wspinaczek. Na “łańcuchowe” szlaki w Tatrach czy w Alpy latem trudno będzie znaleźć coś lżejszego i jednocześnie oferującego sztywną podeszwę.

Ascenty nie są uniwersalne i nie są dla każdego, ale do tego do czego zostały zaprojektowane nadają się znakomicie oferując duży komfort i poczucie bezpieczeństwa oraz pełnej kontroli podczas wspinaczki.

Rafał Król
www.expeditions.pl