Raczki turystyczne, nakładki antypoślizgowe, a raki…
Raczki turystyczne oraz nakładki antypoślizgowe na buty to sprzęt, który ma za zadanie zapobieganie poślizgnięciom na śliskim podłożu. Różnią się one od klasycznych raków głównie wagą i mniejszym rozmiarem, sposobem mocowania oraz łatwością założenia.
Raczki te nie zostały zaprojektowane do wspinaczki, ale dla bezpieczeństwa poruszania się we wszystkich sytuacjach, w których istnieje ryzyko poślizgnięcia i stracenia równowagi i w efekcie upadek. Używa się ich na śliskich powierzchniach, takich jak śnieg, lód, błoto, mokra trawa, itp.
Specyfikacja raczków turystycznych
Raczki składają się z dwóch części: dolnej, metalowej (z ewentualnymi plastikowymi wstawkami), stykającej się z podłożem oraz górnej, wykonanej z elastycznego materiału, który mocuje i przytrzymuje raczki na bucie.
Para raczków najczęściej waży od 450 gramów – tyle zazwyczaj ważą raczki przeznaczone do wycieczek górskich i zimowych trekkingów, do zaledwie 180 gramów w modelach przeznaczonych do zimowych zawodów na szlaki i do biegania.
Raczki, w różnych wariantach, nadają się zatem do różnych zastosowań: od turystyki pieszej po normalna, zimową aktywność na zewnątrz; od biegania w zimie lub na śliskim terenie po nordic walking; lub zwyczajnego chodzenia po mieście, gdy na chodnikach zalega lód lub śnieg.
Raczków można także używać w sezonie bez śniegu – do biegania i chodzenia w miejscach, gdzie istnieje ryzyko poślizgnięcia – na mokrej trawie, miękkim, błotnistym lub śliskim podłożu. Nie nadają się natomiast do używania w twardym, skalistym lub kamienistym terenie, ponieważ istnieje ryzyko poślizgnięcia oraz zniszczenia kolców lub sprężyn.
Jak prawidłowo założyć raczki na buty?
1) Zlokalizuj przednią i tylną część raczka. Zazwyczaj oznaczony jest tył. Włóż gumkę przez przód buta, upewniając się, że część dolna raczków (ta z kolcami lub sprężynami) jest skierowana na zewnątrz, a nie w stronę podeszwy buta. Nie ma różnicy między prawym i lewym raczkiem.
2) Po włożeniu obejmy na but upewnij się, że żadne elementy metalowe nie są ustawione nieprawidłowo (np kolcami w stronę podeszwy buta) lub nie utknęły we wgłębieniach podeszwy butów. Jeśli raczki są właściwie naciągnięte na przód buta, guma rozciągnie się bez szczególnego wysiłku, dopóki nie zostanie prawidłowo ustawiona na pięcie.
3) Upewnij się, że raczki przylegają do powierzchni bieżnika i równo oraz dokładnie leżą na bucie.
4) Sprawdź poprawność montażu, upewniając się, że wszystkie elementy są lekko naprężone, żadne elementy nie zahaczyły o zagłębienia podeszwy bieżnika oraz że guma NIGDY nie jest umieszczona między podeszwą a podłożem.
Poradniki WIDEO mistrza świata w biegach wysokogórskich 2017
Marco De Gasperi to mistrz świata Skyrunning 2017 – był zaangażowany w rozwój raczków do biegania TRAIL. Sam używa również raczki firmy NORTEC zarówno podczas treningów, jak i zawodów. W poniższych filmach instruktrażowych pokazuje, jak założyć raczki do biegania TRAIL oraz NORDIC.
Przewodnik po wyborze rozmiaru raczków turystycznych NORTEC
LEGENDA:
L – długość buta.
C – obwód czubka buta na 1/4 długości buta.
1. Raczki do biegania Nortec TRAIL
2. Raczki turystyczne Nortec NORDIC
3. Raczki turystyczne Nortec ALP & ALP FOREST