Jak wypada nasza najnowsza kuchenka turystyczna, a raczej system do gotowania Windburner z legendarnym Reactorem?

Być może wiesz, że nasza najnowsza kuchenka WindBurner Personal Stove System oparta jest na tej samej, wyróżnionej nagrodą technologii jaką zastosowano przy opracowywaniu kuchenki Reactor Stove System. Czy WindBurner jest po prostu „młodszym bratem” Reaktora? Jak naprawdę można je porównać? Którą z tych znakomitych kuchenek zabrać na wyprawę?

Więc jaki jest w końcu efekt prac badawczych w firmie MSR?

To dobre pytania, ale zapytajmy jeszcze o jedno: dlaczego by nie pogodzić sprzeczności? Oba wyroby mogą się doskonale uzupełniać, każdy znajdzie dla siebie zastosowanie.

Oba systemy oparte są oczywiście na podobnych zasadach, różniąc się jednak istotnymi szczegółami. Różnorodność jest rzeczą cenną, więc zdejmijmy rękawice i przejdźmy do szczegółów.

Jakie są podobieństwa zestawów do gotowania WindBurner i Reaktor?

Na początku przyjrzymy się ich zasadzie działania. Zarówno kuchenka Windburner jak i Reaktor pracują na zasadzie maksymalnego wykorzystania wytworzonej energii cieplnej i obie posiadają system regulacji ciśnienia aby maksymalnie uniezależnić ich pracę od warunków zewnętrznych.

Oba systemy zaprojektowano tak, aby w 100% wykorzystać pobierane przez palnik powietrze, co w połączeniu z otaczającą palnik osłoną pozwala, niezależnie od warunków zewnętrznych, na przekazanie maksimum energii cieplnej do naszego naczynia. Dzięki temu kuchenki Windburner i Reaktor są szybkie, wydajne i praktycznie całkowicie wiatroszczelne.

Zastosowane w konstrukcji materiały są najwyższej jakości-zapewniają naprawdę wysoką trwałość i niezawodność. Trwałość, niezawodność i prostota to trzy cechy charakteryzujące produkty MSR.To dzięki temu kuchenki Windburner i Reaktor są produktami o naprawdę wysokiej jakości.

Rzeczywiście, technologia zastosowana w kuchence Windburner bazuje na kultowej kuchence Reaktor, sprawdzonej w najsurowszych warunkach naszej planety. Również doskonała odporność na wiatr jest wspólna dla obu systemów.

Obie kuchenki są produkowane i testowane w naszym zakładzie w Seattle, Washington.

Czym się zatem różnią porównywane kuchenki?

Kuchenka Reaktor nie została przewidziana do uniwersalnego zastosowania. To raczej sprzęt typowo wysokogórski –osobliwie do błyskawicznego topienia śniegu w trudnych wysokogórskich warunkach. Uprawiający wspinaczkę wysokogórską wiedzą, jak ważne jest szybkie pozyskanie wody dla uniknięcia choroby wysokościowej.

Kuchenka Turystyczna MSR Reactor 1.7L

Kuchenka Turystyczna MSR Reactor 1.7L

Kuchenka WindBurner skonstruowano natomiast raczej z myślą zapewnienia maksymalnej wygody w turystyce pieszej, indywidualnej jak i dwuosobowej. Podobnie jak kuchenka Reaktor jest to uniwersalny, kompaktowy zestaw dostosowany funkcjonalnie zarówno do potrzeb 1-2 osób uprawiających turystykę pieszą lub po prostu do zastosowania np. na kempingu dla przygotowania ciepłego posiłku w trudnych warunkach pogodowych.

Windburner ustępuje kuchence Reaktor pod względem wydajności cieplnej. Wydajność cieplna Reaktora wynosi 9,000 BTU/h (J/godz.) przy wartosci 7,000 w przypadku kuchenki WindBurner, przy jednocześnie mniejszym zużyciu paliwa przez tą ostatnią. Kuchenka Windburner jest natomiast bardziej efektywna dzięki przeprojektowaniu zaworu regulacyjnego.

Zestaw do gotowania, kuchenka turystyczna Windburner

Opisując obie kuchenki należy zaznaczyć, że kuchenka turystyczna Reaktor jest sprzętem typowo górskim, zawierającym po prostu naczynie do gotowania z rączką, podczas gdy kuchenka WindBurner odpowiada raczej potrzebom zwykłego turysty, oczekującego sprzętu solidnego i praktycznego, na co składa się naczynie z wygodną rączką, kubek, praktyczna pokrywka. Naczynie można ustawiać stabilnie na palniku kuchenki a osłona termiczna umożliwia jego wygodne przenoszenie.

Raesumując, kuchenka WindBoiler jest doskonałym sprzętem dla turystyki pieszej, dla każdego, komu zależy na szybkim i wygodnym przyrządzeniu posiłku. Można powiedzieć: jeżeli potrzebujesz wypić poranną kawę na campingu – używaj WindBurnera. Jeżeli musisz szybko stopić śnieg i uzupełnić płyny w organizmie na eksponowanej półce skalnej, bardziej przyda Ci się zestaw do gotowania Reaktor.

Jesteśmy naprawdę dumni z naszych wyrobów. Są czymś więcej, niż po prostu zwykłym produktem technicznym – dowodzą również głębokiego zaangażowania firmy MSR w poprawę jakości i innowacyjność. To dzięki temu MSR stworzył linię kuchenek, które można nazwać najlepszymi na świecie.

Steve jest najwyższym człowiekiem ,** który zdobył Mt. Rainer w historii alpinizmu. Odkąd tylko zaczął raczkować, lubił otwartą przestrzeń, szczególnie upodobał sobie przygody w miejscach dzikich i odludnych. Jednymi z jego najważniejszych wypraw była żegluga „tam i z powrotem” w poprzek Pacyfiku, którą odbył ze swoim tatą, wspinaczka na ściany Yosemite i Zion z własnej konstrukcji (czytaj: sprytna prowizorka) podwieszanym namiotem, wyprawy wspinaczkowe w Kaliforni, stanie Washington, na Alasce i Nowej Zelandii, wyprawa szlakiem John Muir Trail, ostatnio zaś uznany za najwyższego człowieka ** – zdobywcę Tiger Mnt., (916 mnpm) czego dokonał wraz z żoną i 8-miesięcznym synem. Od 16 lat jest profesjonalnym deweloperem sprzętu outdoorowego. W firmie MSR od 6 lat, ostatnio jako specjalista w dziedzinie kuchenek i namiotów.

** Ta informacja mogła ulec przedawnieniu

Gdzie kupić kuchenki turystyczne?

  1. Zestaw do gotowania MSR Windburner
  2. Zestaw do gotowania MSR Reactor

Aby przejść do sklepu oficjalnego dystrybutora MSR na Polskę i wybrać kuchenkę dla siebie, kliknij poniższy przycisk. Możesz porównać kuchenki marki MSR również z innymi, tańszymi modelami np. marki GoSystem.