Ten rok zaczynamy od paru nowości na rynku materacy. Firma Therm-a-rest (światowy lider w produkcji materacy na świecie) działa już ponad 50 lat i ciągle pracuje nad tym, by jej produkty były jeszcze lepsze.
Przykładem takich zmian są dwa modele mat Xlite i XTherm. Oba materace znajdziemy w tym roku w wersji „podrasowanej”: Xlite NXT i XTherm NXT. Producent wsłuchał się w potrzeby klientów dzięki czemu materace są:
– grubsze,
– lżejsze (XTherm NXT),
– cieplejsze
(mają wyższy współczynnik R-value),
– a także mniej szeleszczą
.

Jak to możliwie?

To wynik nieustannych prac całego zespołu specjalistów, licznych testów oraz badań w terenie.
Jakby nie patrzeć wynik jest zdumiewający.

XTherm NXT

Już wersja poprzednia tj. XTherm szczyciła się niezawodnością w każdych warunkach (także ekstremalnych – zimowych). Najcieplejszy materac na każdą pogodę jest teraz w nowszej wersji jeszcze cieplejszy!

R-value (czyli współczynnik izolacyjności decydujący o tym, czy jest nam zimno i „ciągnie” od dołu, czy nie) wzrosło do 7.3 (w modelu XTherm R-value było na poziomie 6.9 ). Przypomnimy, że materace na trzy sezony mają współczynnik R- value na poziomie 2 do 3.5, a zimowe oscylują około 3.8 do 6.

Dodatkowe ocieplenie osiągnięto dzięki unikalnej konstrukcji materacy Therm-a-rest składającej się z trójkątnych przegród, które mają za zadanie nie tylko nadać stabilności całej konstrukcji, ale także ograniczać przepływ zimnego powietrza.

Przekierowaniem ciepła zajmuje się cienka folia NRC (technologia ThermaCapture), która nie pozwala, by ciepło wydzielane przez ciało dostawało się do gruntu. To właśnie dlatego te materace mogą być tak lekkie i tak ciepłe.

Dodatkowo zwiększono grubość materaca o 1,3 cm, co daje 7,62 cm izolacji od podłoża. Dzięki czemu możemy dostosować twardość materaca (pompując go „na maxa” lub spuszczając nieco powietrze) równocześnie zachowując dobrą izolację od gruntu.

Podsumowując producentowi udało się sześciokrotnie wyciszyć materac, zwiększyć jego R-value 4,5 oraz grubość 7,62 cm i to bez znacznego wzrostu wagi (waga wzrosła jedynie o 10g – rozmiar R w nowej wersji waży 370 g)!

Xlite NXT

Najczęściej zgłaszaną uwagą dotyczącą poprzednika (tj. Xlite) było to, że lekko szeleścił w trakcie przewracania się z boku na bok podczas snu. Większości ludziom ten szelest nie przeszkadzał, ale cześć osób chciało spokojniejszego wypoczynku – na te oczekiwania firma Them-a-rest odpowiedziała modelem Xlite NXT, który jest aż 6 razy cichszy od poprzedniej wersji!

Dzięki licznym badaniom i zespołowi technologów udało się zmniejszyć szelesty aż o 83,4% w stosunku do poprzednika. Po każdym ulepszeniu mata trafiała do komory bezechowej (pomieszczenia bez echa) i była sprawdzana za pomocą ciężarka spadającego na materac, a następnie testował ją człowiek, który przewracał się z boku na bok. Efekt tych prac jest przełomowy.

Co więcej, tak jak w przypadku XTherm NXT, także Xlite NXT przewyższa swojego poprzenika grubością i wzrostem R-value, a także zmniejszeniem wagi całego materaca.

R-value wzrosło do 4.5 (w modelu Xlite R-value było na poziomie 4.2 ) czyniąc go jeszcze bardziej uniwersalnym materacem czterosezonowym – także dla zmarzluchów. Dodatkowo zwiększono grubość materaca o 1,3 cm, co daje 7,62 cm izolacji od podłoża. Dzięki czemu możemy dostosować twardość materaca (pompując go „na maxa” lub spuszczając nieco powietrze) równocześnie zachowując dobrą izolację od gruntu.

Jakby tych udogodnień było mało producentowi udało się jeszcze odchudzić materac o parę gramów w stosunku do poprzedniej wersji! Mamy zatem materac sześciokrotnie cichszy w rozmiarze R, ważący 354 g z R-value 4,5 oraz grubością 7,62 cm!

Co więcej, powstała także wersja Xlite NXT w wersji prostokątnej. To rozwiązanie dla tych, którym nie przeszkadza parę gramów więcej w plecaku, a docenią dodatkowy komfort i wygodę. Wersję tę wybiorą z pewnością osoby, które:

  • lubią się kręcić/wiercić w nocy i potrzebują do tego miejsca,
  • są więksi i potrzebują więcej przestrzeni,
  • łączą materace śpiąc z kimś w namiocie i tworząc wspólną (większą) przestrzeń do spania.

Dodatki

Jak poprzednie wersje – każdy nowy materac (zarówno XTherm NXT, jak i Xlite NXT) jest wyposażony w:
zawór Winglock – pozwalający na szybkie i wygodne pompowanie powietrza (bez jego uciekania), a także ułatwiający łatwe wypompowanie powietrza,
worek – pompkę (pozwalający napełnić materac powietrzem bez koniczności wdmuchiwania go ustami, co pozwala uniknąć gromadzenia się wilgoci wewnątrz materaca),
pokrowiec pozwalający na wygodnie przewożenie materaca,
zestaw serwisowy – do prostych samodzielnych napraw,
– a także dożywotnią gwarancję