Materac NeoAir Xlite w rozmiarze regular (183x51cm) waży jedyne 350g, a po spakowaniu zajmuje 9x18cm (według producenta 21x10cm).
Po napompowaniu, które zajmuje półtorej do dwóch minut, mamy do dyspozycji gruby na ponad 6cm materac, który izoluje od podłoża tylko nieznacznie gorzej niż najcieplejsze karimaty. Producent rekomenduje NeoAir do użytku od wiosny do jesieni (R value na poziomie 3,2).
Gdzie testowałem materac NeoAir XLite?
Swój materac testowałem podczas trzech dwutygodniowych wyjazdów: spływu kajakowego wokół archipelagu chorwackich wysp Kornati, spływu szlakiem Rospudy, Blizny, Czarnej Hańczy oraz Kanału Augustowskiego, a także ekspedycji na opuszczony przylądek Islandii Hornstrandir.
Już pierwszy kontakt wypadł bardzo pozytywnie. Materac zajmuje zajmuje mniej więcej tyle miejsca co litrowa butelka z wodą.
Pompowanie
Pompowanie, które według niektórych użytkowników nastręcza pewnych trudności mi szło sprawnie.
Jeszcze łatwiej wypełnić NeoAir jeśli po częściowym nadmuchaniu zroluje się jego koniec bliższy wentylowi tak, aby przepchać powietrze w kierunku nóg. Po wykonaniu tego manewru dalsze pompowanie odbywa się o wiele łatwiej w efekcie skracając czas napełniania poniżej dwóch minut.
Plusy, minusy materace XLite
Pierwsze noce na NeoAir XLite spędziłem na kamienistym Chorwackim wybrzeżu, gdzie z trudem udawało nam się znaleźć dogodne miejsce pod namiot. XLite sprawiał, że kompletnie nie odczuwałem nierówności terenu.
Materac jest tak gruby, że kamienie i korzenie nie są w stanie przeszkodzić nam w trakcie wypoczynku. NeoAir wpasowuje się w nierówności zapewniając użytkownikowi wygodny sen nawet na wybojach.
Po blisko 40 noclegach jedyną niedogodnością na jaką zwróciłem uwagę jest fakt, że Xlite jest głośniejszy niż karimaty, albo maty samopompujące. Zachowuje się identycznie jak inne materace tzn. trzeszczy kiedy osoba przebywająca na nim intensywnie się wierci.
Właściwości izolacyjne materaca
Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie natomiast właściwości izolacyjne mojego NeoAir. Podczas trawersowania lodowca Draganjokull na Islandii dwukrotnie byłem zmuszony biwakować na śniegu.
Śpiąc w bardzo lekkim śpiworze puchowym (200g puchu 800 cui) obawiałem się, że mogę zmarznąć tymczasem XLite okazał się bardzo ciepłym materacem! Przy temperaturze powietrza st. C i dużej wilgotności przymusowe biwaki na śniegu spędziłem w pełnym komforcie termicznym!
Podsumowanie
Co mnie osobiście cieszy najbardziej to fakt, że od kiedy wszedłem w posiadanie materaca NeoAir Xlite mój zestaw do spania (śpiwór, wkładka bawełniana do śpiwora oraz materac) mieści się w 5 litrowym wodoodpornym worku Sealline Nimbus Dry Sack.
Warto także zauważyć, że XLite świetnie sprawdza się w roli materaca dla gości – jeśli szkoda nam miejsca na przetrzymywania zapasowego materaca w mieszkaniu to na pewno docenimy fakt, że po złożeniu NeoAir zajmuje bardzo mało miejsca, a w pełni napompowany jest równie komfortowy co o wiele cięższe materace.
Autor recenzji: Jacek Kwieciński
Aby przejść do sklepu oficjalnego dystrybutora Therm-a-Rest na Polskę i nabyć testowany materac NeoAir XLite, kliknij poniższy przycisk. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, poniżej znajdziesz również odnośnik do innych opinii na temat tego produktu.