NeoAiry vs tradycyjne materace samopompujące
W 2009 roku NeoAir były objawieniem. Lekkie, niezwykle kompaktowe, dające się nadmuchać do ponad 6 cm grubości szybko opanowały rynek. Szczególnie segment ultralight, gdzie każdy gram jest istotny. Ale, jak każdy przełomowy produkt, również NeoAiry mają swoje wady w porównaniu z materacami samopompującymi.
Przede wszystkim są bardzo delikatne i dosyć łatwo je przebić, zatem zawsze trzeba zabierać zestaw naprawczy. Zestaw co prawda waży kilka gramów, ale mało kto chce się uczyć naprawy dziurawego materaca akurat na swoim egzemplarzu. Na NeoAiry po prostu trzeba uważać, bo są delikatne. Druga kwestia jest taka, że są śliskie i łatwo jest z nich zjechać, szczególnie jeżeli mamy śpiwór ze śliskiej tkaniny. I ostatni mankament, a mianowicie wilgoć.
Dmuchając NeoAira wdmuchujemy do niego nie tylko powietrze ale i wilgoć z naszych płuc, co przy dłuższych wyjazdach bez szans na wysuszenie stwarza zagrożenie, że skomplikowanym labiryncie NeoAira zagnieździ się pleśń. Częściowym rozwiązaniem jest dmuchanie tego typu materacy za pomocą worka, ale jest to dosyć uciążliwe.
Materac samopompujący Thermarest Apex
Ten materac jest dowodem na to, że wojna między NeoAirami a “dymankami” nie jest do końca przesądzona. Bowiem ten materac ma te same zalety co NeoAiry ale nie ma ich wad. Apex jako produkt bez wątpienia wyewoluował od maty samopompującej ThermaRest ProLite™ Plus, która miała być w zamyśle matą czterosezonową, czyli umożliwiającą spanie w każdej z czterech pór roku, w tym zimą.
Protoplasta miał 3,8 cm grubości i zapewniał izolacyjność na poziomie R-value 3,4 co pozwala na używanie go zimą. Apex jest ulepszony i bije poprzednika na głowę, nie zwiększając przy tym wagi!
Oba materace – Thermarest ProLite™ Plus jaki i nowy Apex ważą w opakowaniu w rozmiarze R (regular) czyli długości 183 cm i szerokości 51 cm 700 gramów z opakowaniem. Przy czym Apex ma mocne opakowanie z dodatkowymi troczkami do zmniejszenia objętości.
Komfort spania
Apex ma grubość aż 5 cm i współczynnik izolacyjności R-value aż 3,8, co pozwala mu oferować komfort nawet zimą. Grubość 5 cm pozwala już wygodnie spać na boku kobietom, które normalnie wygniatałyby biodrami podłoże i się wychładzały oraz wygodnie spać osobom z problemami z kręgosłupem.
Większą izolacyjność przy jednoczesnym zmniejszeniu wagi uzyskano przy pomoc innowacyjnej technologii StrataCore. Technologia ta polega na usunięciu z materaca fragmentów pianki bez perforacji go na wylot. To znacząco zmniejsza wagę i podwyższa izolacyjność.
Pianka jest sprężysta i lekka. Materac po napełnieniu ma powierzchnię w poprzeczne “żeberka”, co zwiększa przyczepność śpiwora i eliminuje zsuwanie się śpiącego. Materac po odkręceniu zawora sprawnie napełnia się powietrzem, w zasadzie wystarczy zamknąć zawór po kilku minutach. Osoby które lubią mieć twardo mogą go dopompować kilkoma wdechami powietrza.
Nawet śpiąc na mrozie nie odczuwa się efektu zimna od spodu. Oczywiście nie jest to najbardziej izolujący materac, ale na zimowe warunki spanie na śniegu jest w zupełności wystarczający. Apex jest wykonany z solidnego materiału, który nie rodzi obawy o przebicie. Nie ma też potrzeby ciągłego noszenia ze sobą zestawu naprawczego. Dodatkowo nowa wersja Apexa na 2020 rok jest wyposażona w innowacyjny zawór WingLock.
Zawór WingLock™
Ten zawór pozwala na przepływ powietrza trzykrotnie większy niż klasyczny zawór, pozwala też działać jak wentyl zwrotny w kole rowerowym. Powietrze wleci do materaca ale z niego nie wyleci, chyba że zmienimy pozycję skrzydełek (stąd nazwa winglock – zamknięcie skrzydełkowe).
Zamknięcie działa poprzez przekręcenie o 90 stopni i przylega dzięki temu do spawu materaca. Jest bardzo wygodne w użyciu i może z niego skorzystać nawet słabsza osoba jak dziecko czy senior. Zawór można w pełni regulować w rękawiczkach, co ma niebagatelne znaczenie przy używaniu go zimą na mrozie.
Wykonanie
Materac jest perfekcyjnie wykonany z wysokiej jakości materiałów. Jak to w innych produktach Thermarest ma za zadanie niezawodnie służyć przez długie lata.
Dla kogo Apex
Dla tych, którzy nie lubią się martwić o uszkodzenie, dla tych którzy nie są uważnymi użytkownikami. Dla osób które cenią sobie komfort termiczny oraz wygodny sen na grubym materacu oraz dla tych wszystkich, którzy nie znoszą dmuchać materaca i wolą poczekać, aż materac nadmucha się sam.
Apex jest też dobrym rozwiązaniem dla wspinaczy i zimowych turystów, dla których waga i objętość nie jest priorytetem. Apex to produkt, który zapewnia duży komfort spania i nie trzeba się o niego troszczyć, co jest szczególnie ważne w trudnych warunkach.
To solidny całoroczny produkt na lata użytkowania. Po angielsku Apex to wierzchołek, szczyt. Nazwa jest bardzo trafna, bo z tym materacem nie tylko można zdobywać szczyty, ale także jest to szczyt osiągnięć w dziedzinie materacy samopompujących.
Komu Apex się nie spodoba?
Jeżeli musisz mieć super lekki i bardzo mały po spakowaniu materac i liczysz każdy gram, Apex nie jest dla Ciebie. Po spakowaniu zajmuje mniej więcej tyle miejsca co bochenek chleba ( 28 cm długości i 12 cm średnicy).