Przeznaczenie śpiwora

Ten śpiwór jest przeznaczony do użytku w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni z wyłączeniem zimy. Przymrozki, nawet sporo poniżej 0C do – 6C to dla tego śpiwora granica komfortu. Producent bardzo mądrze przyznał temu śpiworowi komfort do 0C/-6C, bo większość osób nie biwakuje zimą i nie chcą nosić zbędnej ilości puchu ponad to co jest im potrzebne.

Rozmiary śpiwora

Parsec występuje w 3 rozmiarach S/R/L czyli small, regular i large odpowiednio na osoby o wzroście do 168 cm, 183 cm, 198 cm. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ każdy może sobie kupić akurat taki śpiwór jakiego potrzebuje na swój wzrost i nie musi być skazany na “topienie” się w zbyt wielkim śpiworze który na dodatek trzeba nosić.

Waga i objętość

Śpiwór wraz z woreczkiem kompresyjnym w rozmiarze R waży dokładnie 985 gram. Worek o średnicy 25 cm i długości 38 cm maks, można jeszcze dodatkowo ścisnąć za pomocą pasków kompresyjnych, tak że zmieści się dosłownie do każdego plecaka.

Zawartość zestawu

Oprócz samego śpiwora i woreczka kompresyjnego znajdziemy w zestawie dwa pasy/gumy do mocowania maty lub materaca (SynergyLink Connectors) oraz duży worek do długotrwałego przechowywania.

Zamek

W Parsecu zamek jest długości 3/4. Nie sięga aż do denka śpiwora tylko kończy się gdzieś w połowie łydki śpiącego. To dobre rozwiązanie, ponieważ każdy dodatkowy centymetr zamka to dodatkowa waga, a stopy marzną nam najbardziej i nie ma sensu ich wentylować i narażać na straty ciepła. Zamek jest bardzo dobrze izolowany za pomocą puchowej listwy która dobrze się układa przy zapinaniu i tworzy realną barierę dla ciepła uciekającego przez zamek. Listwa ta pozostaje na swoim miejscu nawet gdy śpiący zmienia swoją pozycję w śpiworze co jest bardzo pożądaną cechą. Zamek ma sztywnik zapobiegający wcinaniu się wózka w listwę która naprawdę działa. Zamek jest umieszczony z lewej strony śpiwora, tak aby osoba praworęczna mogła wygodnie odpinać go i zapinać.

Komfort termiczny

Komfort tego śpiwora jest określony jako 0C/ – 6 C. Dlaczego podane są dwa parametry? Wynika to z różnego odczuwania komfortu cieplnego między kobietami i mężczyznami. Z naukowych badań wynika, że kobiety odczuwają komfort termiczny mniejszy o 6 do 8 stopni Celsiusza. Zatem każdy kto kupuje Parsec może być pewien, że kobieta albo mężczyzna zmarźlak będzie komfortowo spał bez obawy wybudzenia w temperaturze 0C, a odporne na zimno kobiety i większość mężczyzn będzie komfortowo spała w temperaturze do -6C. Trzeba przyznać, że Thermarest podaje komfort swoich śpiworów bardzo uczciwie i nie naciąga parametrów do potrzeb marketingu. Można spokojnie założyć, że jeżeli komfort podany jest do 0C, to nawet największe zmarźlaki będą w tej temperaturze komfortowo spały. Jestem skłonny nawet napisać, że Thermarest zostawił jakiś 1-2C naddatku w stosunku do podanego zakresu temperatur.

Konstrukcja

To co zadziwia, to konstrukcja. Ten 3 sezonowy śpiwór (chodzi o sezony roku czyli wiosnę, lato, jesień) posiada szereg skomplikowanych i pracochłonnych rozwiązań które inne firmy stosują tylko w zaawansowanych zimowych modelach. To wielka zaleta która sprawia, że właśnie Thermarest oferuje więcej niż konkurencyjne śpiwory w tej samej klasie.

Kieszeń

Sporo śpiworów różnych firm posiada kieszeń na drobne przedmioty czy precjoza. Taką kieszeń posiada też Parsec, tylko że w przeciwieństwie do innych firm kieszeń znajduje się na zewnątrz, a nie wewnątrz śpiwora. Niby to bez sensu, ale tylko pozornie. Kieszeń znajduje się na piersi i rozpiąwszy nieco zamek śpiwora od góry osoba może sięgnąć ręką do kieszeni na zewnątrz, a świecąc latarką dokładnie widzi co wkłada albo co znajduje się w kieszeni. W ten sposób wychładzamy śpiwór mniej niż gmerając po ciemku w kieszeni umieszczonej wewnątrz śpiwora.

Stopy

Kolejną innowacją konstrukcyjną jest specjalny wałek z puch w którym możemy dodatkowo ukryć stopy. Jak wiadomo stopy marzną najbardziej, bo są gorzej ukrwione, znajdują się najdalej od serca a krew która do nich dociera nieco traci na swojej temperaturze. Ten wałek-kieszonka na stopy jest wszyta na stałe, ale możemy z niej korzystać lub nie, w zależności od tego jak komfort odczuwają nasze stopy. Aby skorzystać z dodatkowego ogrzewacza nie musimy rozpinać zamka. Intuicyjne czujemy gdzie on jest i łatwo nam do niego stopy włożyć jak i wyjąć. To bardzo fajnie, proste, i niezawodne rozwiązanie z którego możemy skorzystać kiedy mamy na to ochotę. Sam kształt dołu śpiwora to osobna sprawa. Część śpiwora w której znajdują się stopy jest odpowiednio wyższa, tak aby palce stóp nie wypychały ociepliny ale także podobnie jak stopy osoby śpiącej anatomicznie pochylone do przodu. Konstruktorzy zrobili kawał dobrej roboty zapewniając stopom anatomiczną komorę układającą puch tak jak układają się stopy, z drugiej strony dbając o to by nie była zbyt obszerna i nie hulał w niej wiatr.

Therma Capture

To technologia której nikt poza Thermarestem nie stosuje. To coś co dodaje komfort termiczny, ale zupełnie nie zwiększa wagi. Otóż materiał śpiwora od strony wewnętrznej posiada tę własność, że odbija promieniowanie podczerwone od ciała do …no właśnie – z powrotem do ciała. To taka trochę wszyta na stałe folia NRC czyli koc termiczny. Prosty i niezawodny sposób na odzyskanie nieco energii od ciała.

Kaptur

W Parsecu kaptur jest anatomiczny, trójwymiarowy i pasujący do kształtu głowy. Tak skomplikowane kaptury inne firmy stosują tylko w zaawansowanych zimowych modelach bo ich wykonanie jest bardzo pracochłonne i drogie. Tymczasem taki wypasiony kaptur Thermarest zastosował w śpiworze od wiosny od jesieni. Anatomiczny i dopasowany kaptur to wygoda, ale i gwarancja że nie będzie wpadało zimne powietrze. Głowa jest newralgiczna, ponieważ jest mocno ukrwiona. Dobrze ocieplona głowa, to duży komfort termiczny dla całego ciała bowiem nawet 50% całego ciepła jakie tracimy, tracimy przez głowę. Kaptur dobrze przylega, ma wygodną regulację ściągaczami które są łatwe do sięgnięcia i manipulacji dłonią z wnętrza śpiwora.

Kryza

Mało która firma zadaje sobie trud by śpiwór trzysezonowy zaopatrzyć w kryzę czyli kołnierz dookoła karku. Taki kołnierz poprawia komfort cieplny bo sprawia, że podczas zmiany pozycji śpiącego ciepłe, wygrzane powietrze z wnętrza śpiwora nie wydostaje się na zewnątrz, a zimne powietrze z zewnątrz nie przedostaje się do środka. W Parsecu kryza jest puchowa, maksymalnie prosta i układa się odpowiednio sama z siebie. Nie trzeba przy niej nic robić, zapinać ani regulować. Działa, jak tylko zapinamy śpiwór.

Szerokość

Parsec jest szerokim, obszernym śpiworem. Nawet spore osoby, o szerokich barkach czy masywnej budowie docenią, że ten śpiwór jest szeroki, komfortowy i łatwo się w nim ułożyć albo zmienić pozycję. Obwód wewnętrzny śpiwora w rozmiarze R w ramionach to 157 cm, w biodrach 145 cm a w stopach 117 cm. Parsec jest po prostu bardzo wygodny.

Różnicowość

Różnicowość śpiwora w największym skrócie to uszycie dużo większego obwodu zewnętrznego śpiwora niż obwód wewnętrzny. Taki krój stosowany jest zazwyczaj w drogich ekspedycyjnych śpiworach, tymczasem i to rozwiązanie zastosował Thermarest w trzysezonowym modelu Parsec. Różnicowość daje większy komfort śpiącego, lepsze wykorzystanie termiki puchu a więc i większy komfort termiczny w porównaniu z podobnym śpiworem o takiej samej ilości puchu. W śpiworze różnicowym gdy wypchniemy łokciami boki tkaniny to dalej na zewnątrz będzie izolująca nas warstwa puchu. Nie wypchniemy jej łokciami. Dzieje się tak dlatego, że obwód zewnętrzny śpiwora jest sporo większy niż wewnętrzny. Gdy położymy się w Parsecu cały wierzch śpiwora przykrywa nas i wręcz “rozlewa się” na boki otulając nas z każdej strony. To bardzo świadome i optymalne rozwiązanie maksymalnie wykorzystujące termikę puchu. Spód śpiwora jest nico węższy niż wierzch, tak że dobrze współgra z matą czy materacem.

60/40

W Parsecu 60 % puchu znajduje się w części wierzchniej, a 40% od spodu. To bardzo dobra proporcja bo całych puch nad nami zatrzymuje ciepło i jest rozprężony, a puch pod nami jest zgniatany przez ciężar ciała. Poza tym od spodu i tak izoluje nas materac lub mata. Ilość puchu w śpiworze o rozmiarze R to 500 gram.

SynergyLink Connectors

Śpiwory Thermaresta wyposażone są w specjalne paski/gumy zakładane na maty. SynergyLink Connectors służą do tego aby śpiwór nie ślizgał się i nie zjeżdżał z maty podczas snu. Ale to tylko jeden powód. Drugi jest znacznie ważniejszy. Chodzi mianowicie o to, aby osoba śpiąca nie przewracała się na boki razem ze śpiworem tylko żeby przewracała się wewnątrz śpiwora. To bardzo ważne dla komfortu cieplnego śpiącego, bo gdy śpiący przewróci się na bok wraz ze śpiworem to może odczuwać chłód, a to dlatego że nagle część śpiwora w której było najmniej puchu ( te 40% ze spodu) znajdzie się z boku, na wolnym powietrzu a nie od spodu między śpiącym a materacem.

Puch

W ThermareScie Parsec znajduje się wysokiej jakości puch z białych gęsi o sprężystości 800 cuin posiadający apreturę wodoodporną marki Nikwax. Puch jest znakomity i w niczym nie ustępuje najlepszym produktom marek rodzimych które wykorzystują puch z polskich i węgierskich hodowli. Dodatkowo Thermarest zapewnia, że stosuje puch z humanitarnych hodowli (czyli tzw. Responsible Down Standard Certified)

Komory

Parsec posiada tak zwane ciepłe szwy czyli nie ma zimnych mostów, a puch jest pozamykany w prostych komorach typu H, idealnych wręcz do trzysezonowej konstrukcji.

Wodoodporość puchu

Różnica w ilości wilgoci jaką wchłania od ciała śpiwór Parsec w porównaniu ze śpiworem z puchem nie wodoodpornym jest znaczna. Apretura wodoodporna sprawia również, że czas wysuszenia śpiwora jest krótszy niż przy użyciu standardowego puchu. Wykończenie Nikwax nie powoduje że w tym śpiworze można spać na deszczu czy zalać go wodą w postaci kropli, ale sprawia, że woda w postaci pary mniej wiąże się z puchem i łatwiej go wysuszyć. Nie wiemy też czy to wodoodoporne wykończenie wytrzyma pranie śpiwora, ale różnica jest odczuwalna.

Wykonanie i komponenty

Śpiwór jest wykonany bardzo starannie przy użyciu najlepszych komponentów. Zamki, nici, stopery, taśmy, to wszystko jest najwyższej jakości obliczone na wiele lat użytkowania. Od zewnątrz Parsec pokryty jest bardzo drobną tkaniną poliestrową o gęstości 20D i strukturze ripstopu z wykończeniem wodoodpornym DWR, a od wewnątrz taffetą poliestrową o gęstości 20D (to właśnie ta warstwa z technologią Therma Capture). Śpiwór jest wykonany w Chinach ale jakość wykonania jest bardzo wysoka i nie budzi najmniejszych nawet zastrzeżeń.

Dodatki

Parsec posiada w denku „uszy” za które można go powiesić z boku szafy a także sporo wewnętrznych pętelek do zamocowania wewnętrznego prześcieradła czy poszewki. Te pierwsze bardzo pomocne do długotrwałego przechowywania a te drugie pozwolą bardzo długo zachować śpiwór czysty.

Podsumowanie

Parsec to niezwykle wygodny i komfortowy śpiwór na aktywności od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Ten śpiwór kosztuje więcej niż inne śpiwory z taką ilością puchu, ale jest od nich cieplejszy. Jeżeli szukasz śpiwora na wiele, wiele lat użytkowania który cię nie zawiedzie, polecam właśnie ten. Parsec oferuje dużo więcej niż podobne produkty i właśnie za te „dużo więcej” warto zapłacić.