MSR Reactor to nie tylko kuchenka turystyczna, to wielofunkcyjny palnik do zadań specjalnych. Może nie jest najlżejsza, może trudno za jej pomocą gotować “na wolnym ogniu”, ale za to:
  • jest bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o wiatroodporność,
  • gotuje bardzo szybko, bez dużego płomienia gazowego,
  • ma 40% większą wydajność niż większość palników, gazowych kuchenek turystycznych i zestawów zintegrowanych,
  • możesz szybko zaparzyć kawę, herbatę lub ugotować posiłek w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Gotowanie na kuchence Reactor

W gotowaniu to mistrz świata – błyskawicznie możemy się napić i zjeść coś ciepłego w niemal każdych okolicznościach. Mimo że mija kolejny rok jej obecności na rynku, można z całą pewnością stwierdzić, że kuchenka MSR Reactor cały czas pozostawia konkurencję w tyle (wg. badań oraz testów w terenie także inne, nowsze modele MSRa, Primusa czy Jetboila – przyp.red.). Szczególnie, jeśli chodzi o szybkość gotowania, również na wietrze. Kuchenka Turystyczna Reactor 1.7 a konkurencja

Wydajność i wytrzymałość

Kuchenka Reactor jest też niezwykle sprawna i wydajna (1 kartusz wystarcza mi średnio na 2 dni). Czas zużycia kartusza 227 g według polskiego dystrybutora wynosi około 80 minut. Konstrukcja palnika gwarantuje nie tylko niezwykłą sprawność gotowania, ale również bezpieczeństwo. Kuchenka jest bardzo stabilna, nie przewraca się, natomiast brak płomienia znacznie zmniejsza ryzyko pożaru w namiocie.

Pakowność

Kto jeździ w góry, ten wie, że im mniej dźwigania, tym lepiej. Gdy używamy Reactora, zapas kartuszy gazowych, jaki musimy zabrać jest najmniejszy z możliwych. Cały system jest bardzo kompaktowy: wszystkie jego części mieszczą się w garnku, zarówno palnik jak i kartusz gazowy. (Od niedawna kartusz mieści się nawet w garnku 1.0L, dzięki nowej, mniejszej średnicy – wersja 110g). Kuchenka wyprawowa Reactor po spakowaniu Rozmiary po spakowaniu / waga Reactora o różnych pojemnościach:
  • 1 Litr – 12 x 15,5 cm / 0,42 kg
  • 1,7 Litra – 13,5 x 16,8 cm / 0,5 kg
  • 2,5 Litra – 18,54 x 13,97 cm / 0,59 kg

Inne zastosowanie Kuchenki Turystycznej MSR Reactor

Przy pomocy Reactora nie tylko gotuję posiłki, ale również często dogrzewam nim namiot. Bywa, że na wyprawie jest bardzo zimno i wtedy Reactor daje nam wewnątrz taką temperaturę, o jakiej bez niego moglibyśmy tylko pomarzyć. Podczas ostatniej wyprawy w Tien-Szan (temperatury są tam wyjątkowo niskie!) przekonałem się o tym po raz kolejny.

Podsumowanie

Jeśli do wymienionych zalet dodamy fakt, że ta kuchenka wyprawowa jest prosta i wygodna w transporcie, to mamy odpowiedź na pytanie, dlaczego od kilku już lat to właśnie Reactor jeździ ze mną na wszystkie górskie wyprawy.

Wybrane miejsca, w których testowałem kuchenkę:

– Khan Tengri (7 010 m n.p.m.) w 2015 roku – Pik Lenina (7 134 m n.p.m.) w 2016 roku – Ojos del Salado (6 893 m n.p.m.) w 2016 roku – Zimowa Narodowa Wyprawa na K2 (8 611 m n.p.m.) (testowana przez cała wyprawę)

Krzysztof Wielicki Kierownik Narodowej Zimowej Wyprawy #K2dlaPolaków Karakorum 2018

Przeczytaj więcej o Narodowej Zimowej wyprawiej na K2 tutaj. Zobacz również listę sprzętu, jaki wybrała ekipa z Krzysztofem Wielickim na czele poniżej: Sprzęt Pakera biorący udział w wyprawie #K2dlaPolaków