Waga i rozmiar

Jak każdy materac Thermaresta także Uberlite jest produkowany w trzech rozmiarach S,R i L.

R – regular to materac długości 183 cm, szerokości 51 cm i grubości 6,4 cm. Mój egzemplarz wraz z zestawem naprawczymi workiem waży 255 gram. Tu warto zrobić refleksję, że kolejny większy od niego materac Thermarest NeoAir XLite waży 370 gram. Zatem mamy tu różnicę 120 gram. Niby nie dużo w gramach. Ale w procentach to już 30%. Ale to nie wszystko bo Uberlite oprócz zredukowanej masy ma również bardzo małą objętość po spakowaniu.

Wygląda jak rulon worków na śmieci. Każdy kto kupi Uberlita oszczędza na wadze ale i na objętości noszonej w plecaku. Jeżeli ktoś szuka najlżejszego i najmniejszego materaca na rynku, na którym jednak da się wygodnie spać Uberlite w zasadzie nie ma konkurencji.

Opis materaca

Uberlite w przeciwieństwie do materacy z serii NeoAir nie ma żadnej skomplikowanej struktury wewnątrz. To po prostu jednoczęściowy materac z żeberkami dzięki którym wygląda nieco jak gigantyczna gąsienica. Materac ten można dmuchać ustami i nie ma obawy że coś się zepsuje od nadmiaru wdmuchanej wilgoci. Cały materac jest wykonany z super lekkiego nylonu 15D powleczonego paroszczelną warstwą. I to wszystko. Materac jest tak ażurowy że niemal widać przez niego na wylot.

Thermarest Uberlite – zdecydowanie najlżejszy i najmniejszy wygodny materac do spania na rynku.
Thermarest Uberlite – zdecydowanie najlżejszy i najmniejszy wygodny materac do spania na rynku.

Komfort spania

Mimo, iż to najcieńszy z materacy Thermaresta komfort spania jest fantastyczny. Dokładnie taki sam jak na materacach z serii Neoair XTherm czy XLite. Wszystkie te materace mają po 6,4 cm grubości które to pozwala wygodnie się wyspać nawet osobom które mają problemy z kręgosłupem czy kobietom z dużymi biodrami które śpią na boku.

Komfort termiczny

Niestety komfort termiczny jest znacznie mniejszy niż materacach z serii Neoair XTherm czy XLite. Uberlite jest po prostu materacem od wiosny do jesieni i przymrozki mogą być już odczuwalne. Dzieje się tak dlatego, że w tym materacu waga jest priorytetem. Z kolei umieszczenie wewnątrz materaca warstwy rozdzielającej ciepłe powietrze od ciała od zimnego powietrza od gruntu dramatycznie zwiększyłoby wagę i rozmiar. Uberlite jest zatem materacem do stosowania powyżej 0C i posiada współczynnik izolacyjności R 2,0.

Thermarest Uberlite – 6,4 cm grubości to wygodny sen nawet dla najbardziej wymagających użytkowników.
Thermarest Uberlite – 6,4 cm grubości to wygodny sen nawet dla najbardziej wymagających użytkowników.

Zawór

Pompowanie jak i wypuszczanie powietrza odbywa się poprzez standardowy i wypróbowany z wielu modeli zakręcany zawór Thermaresta.

Zasady BHP

Mimo iż nawet 140 kg facet nie zniszczy swoim ciężarem Uberlitea to jednak ten materac wymaga uwagi i troski. Wszelkie ostre przedmioty i krawędzie powinniśmy od niego trzymać z daleka. Również od strony ziemi zanim położymy materac powinniśmy się upewnić że mamy solidną plandekę czy podłogę namiotu. Nie jest to materac w którym można spać na gołej ziemi czy kamieniach. Pod Uberlita musimy coś podłożyć. Po powrocie z wyjazdu należy materac rozwiesić z odkręconym zaworem tak, aby wdmuchnięta wilgoć mogła się wydostać na zewnątrz. Na każdą wycieczkę należy bezwzględnie zabierać ze sobą zestaw naprawczy. Thermarest ma świetne reparaturki i naprawienie dziurki w materacu trwa dosłownie chwilę.

Thermarest NeoAir UberLite - 250 gram wygodnego snu
Thermarest NeoAir UberLite – 250 gram wygodnego snu

Dla kogo Uberlite?

Uberlite będzie świetnym rozwiązaniem dla osób które świadomie redukują wagę noszonego ekwipunku do minimum, a także dla tych którzy biwakują tylko latem. Nadaje się równie dobrze na weekendowe wycieczki gdzie mamy zaledwie dwie noce w terenie i nie chcemy nosić dużo jak i na długie ekspedycje gdzie każdy gram ma znaczenie. Jest to jednak materac dla świadomych użytkowników którzy dbają o sprzęt i będą wystrzegać się przypadkowego przebicia.