„Wiosna, cieplejszy wieje wiatr” śpiewają od wielu lat Skaldowie. Jednak wiosna to nie tylko ciepły wiatr i wyższe temperatury powietrza, ale także coraz bardziej intensywne promienie słońca, deszcze, a nawet burze.

Ze względu na zmiany w pogodzie, wiosenne miesiące to najlepszy czas na zadbanie nie tylko o ogród, ale także o jego wyposażenie oraz sprzęt turystyczny. Już w kwietniu należy pomyśleć o zastosowaniu impregnatów, które pomogą nam wydłużyć żywotność zadaszeń, markiz, parasoli słonecznych, leżaków, mebli tekstylnych, plandek czy sprzętu turystycznego, np. namiotów i butów.

Warto postawić na trwałe środki, które będą równocześnie łatwe w stosowaniu i zapewnią skuteczną ochronę. Odpowiedzią na takie wymagania są produkty do czyszczenia i impregnacji marki Fabsil, które z powodzeniem sprawdzą się w wielu sytuacjach.

Zadbaj o czystość i trwałość

Impregnacja to najlepszy sposób na to, aby zatroszczyć się o wydłużenie żywotności mebli i innego wyposażenia turystyczno-wypoczynkowego. Wiele osób przykłada dużą wagę do regularnego odnawiania elementów drewnianych, zapominając o tkaninach, które również wymagają odpowiedniej troski.

Zanim jednak zajmiemy się impregnacją markiz, parasoli, namiotów czy mebli ogrodowych, warto dokładnie je wyczyścić. Pomocą w tym zakresie może posłużyć Fabsil Tent&Gear Cleaner, przeznaczony do czyszczenia tkanin nieoddychających.

Sprawdzi się idealnie w wypadku namiotów (turystycznych oraz ogrodowych), sprzętu turystycznego, np. plecaków i ochraniaczy, mebli tarasowych i ogrodowych, leżaków oraz zadaszeń. Przywróci pierwotny wygląd czyszczonych materiałów, usunie zabrudzenia i zapachy.

Jest bardzo łatwy w stosowaniu – wystarczy rozpuścić 2 nakrętki preparatu w 5 litrach wody i użyć jej do prania lub czyszczenia, np. przy pomocy gąbki. Produkt można nabyć w zestawie Fabsil Tent Care Kit, razem z płynem do impregnacji (z ochroną UV) i gąbką.

Zestaw, o którym wspominamy, zawiera uniwersalny impregnat do namiotów i zadaszeń Fabsil Universal Protector Liquid, który można nabyć osobno, w opakowaniach o trzech pojemnościach: 1, 2,5 oraz 5 litrów.

Jest to uniwersalny, płynny preparat na bazie silikonu, który znakomicie sprawdzi się do impregnacji zadaszeń, namiotów i innego sprzętu turystycznego oraz ogrodowego. Zapewnia ochronę UV (dodatkowe zabezpieczanie materiału przed wyblaknięciem i zniszczeniem powodowanym promieniami słońca) i jest łatwy w aplikacji – może być nakładany natryskowo lub pędzlem.

Aby impregnacja była skuteczna, preparat należy nanieść na oczyszczoną i osuszoną powierzchnię. Nadmiar produktu trzeba usunąć, np. przy pomocy czystej szmatki, a akcesorium pozostawić do dokładnego wyschnięcia. Dużą zaletą impregnatu jest jego wydajność: 1 litr preparatu skutecznie impregnuje 18 m2 nylonu, 7,5 m2 cienkiego materiału lub 5 m2 średnio lekkiego materiału.

Impregnat dostępny jest także w wygodnym aerozolu – Fabsil Universal Protector Aerosol, dzięki któremu zabezpieczenie sprzętu będzie wygodniejsze (szczególnie w trudno dostępnych miejscach np. załamaniach materiału, przy suwakach, kieszeniach etc.).

Do zadań specjalnych

Producent tego niezwykle skutecznego impregnatu przygotował wersję produktu, która jest przeznaczona do zadań specjalnych. Fabsil Gold Universal Protector to środek do impregnacji ekwipunku, który ma stały lub częsty kontakt z wodą. Sprawdzi się doskonale w przypadku zabezpieczania pokrowców do łodzi czy daszków i namiotów, z których korzystamy w czasie intensywnych opadów deszczu, np. namiotów służb ratowniczych.

Z powodzeniem możemy zastosować go również do impregnacji namiotu, mebli i leżaków ogrodowych oraz plecaków. Opakowanie o pojemności 1 litra zawiera produkt 5 razy mocniej skoncentrowany niż klasyczny Fabsil Universal Protector Liquid, lecz równie łatwy w użyciu. Dostępny jest również w opakowaniu z aerozolem.

Aby zadbać o lepsze zabezpieczenie ekwipunku, warto wykorzystać Fabsil Seam Sealer, czyli impregnat do szwów, który znakomicie sprawdzi się do zabezpieczenia namiotów, plecaków oraz innego sprzętu turystycznego. Jest bezbarwny, poręczny, łatwy w życiu i praktyczny – można naprawić nim także drobne przedziurawienia, dlatego opakowanie warto zabrać również na wyprawę.

Ciekawą propozycją jest również Fabsil Footwear Proofer With Conditioner – preparat z odżywką dedykowany do impregnacji obuwia skórzanego. Może być stosowany do skóry licowej, nubukowej, zamszowej, a nawet obuwia tekstylnego (również z membraną gore-tex).

Środek na bazie silikonu pomaga zatroszczyć się o obuwie, nie tylko zapewniając jego wodoodporność, ale także wydłużając jego „życie”. Zastosowana w preparacie odżywka nawilża i odżywia skórę, z której wykonane zostało obuwie, dzięki czemu dłużej będziemy mogli użytkować ulubionych butów.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Preparaty Fabsil pozwalają zatroszczyć się o posiadany sprzęt turystyczny i wydłużyć jego żywotność. Aby zrobić to skutecznie, powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Część produktów jest łatwopalna, inne cechuje silny zapach, dlatego kluczowe jest przygotowanie odpowiedniego miejsca, w którym przeprowadzimy proces impregnacji. Najlepiej stosować produkty na zewnątrz, gdzie będziemy mieć zapewnioną stałą cyrkulację powietrza.

Warto wcześniej sprawdzić prognozę pogody, dzięki czemu nie zaskoczy nas deszcz, a zaimpregnowane przedmioty będą mogły dobrze wyschnąć, co jest konieczne. Preparaty można stosować również w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Bezwzględnie należy przechowywać impregnaty z dala od dzieci i zwierząt, w dobrze wentylowanych pomieszczeniach oraz nie używać ich przy najmłodszych.

Zawarte w nich substancje są łatwopalne, dlatego nie wolno stosować ich w pobliżu ognia, ani palić papierosów podczas nakładania preparatów.

Produktów nie wolno też połykać ani wdychać. W przypadku zauważenia reakcji alergicznej, należy bezwzględnie przerwać stosowanie preparatu, a w razie nasilenia objawów – skontaktować się z lekarzem.