Jeśli szukasz, tak jak my, butów na każdą wyprawę: od przechadzki w lesie po trekking w Tatrach, buty trekingowe Garmont Vetta GTX to strzał w dziesiątkę.

Włoscy projektanci z podnóży Dolomitów bez wątpienia znają się na potrzebach pieszych turystów. W tym modelu znajdziemy zarówno podeszwy Vibram, membranę Gore-Tex, jak i szereg udogodnień odpowiadających anatomicznej budowie stopy, a wszystko w nowoczesnym designie.

Krok po kroku – czyli o budowie butów

Zacznijmy od podeszwy. Mamy tu zastosowaną podeszwę antypoślizgową Vibram. Jej ogromną zaletą jest to, że jest niezwykle wytrzymała i trudno ją zedrzeć. But otoczony jest gumowym otokiem na tyle wysokim, że spokojnie ochroni od ostrych kamieni, czy wody z kałuży. Dodatkowo czubek buta jest utwardzony grubą gumową osłoną. Ten model jest wyprofilowany tak, że pasuje do każdego rodzaju raczków (jednak nie jest dostosowany do raków – co jednak nam nie przeszkadza, bo zimą wolimy chodzić po szlakach, gdzie bezpiecznie się wejdzie i zejdzie bez kasków, czekanów i lin, czy wspomnianych raków).

Garmont Vetta GTX ma wersję unisex i wersję damską jeszcze bardziej dostoswaną do kobiecej stopy. Obie wersje butów są pokryte skórą zamszową o stosunkowo jasnych kolorach, co uznajemy jako lekki minus, bo co prawda jasne kolory (szczególnie w damskiej wersji) tworzą nowoczesny design, ale też łatwo je pobrudzić (już przy pierwszym spacerze w naszym wypadku).

Nasze wcześniejsze buty trekkingowe marki AKU były całe czarne – może też dlatego jesteśmy trochę nieprzyzwyczajeni do innej kolorystyki i lepszej widoczności brudu na butach.

Co ważne, buty są oddychające i wodoodporne dzięki Gore-Tex Performance Comfort. Membrana działa bez zarzutu i wilgoć (para wodna) z wnętrza buta odprowadzana jest przez 1,4 miliarda mikroskopijnych porów (liczba podana dla centymetra kwadratowego), a woda z zewnątrz nie może się dostać do środka, gdyż wspomniane pory są 20 tys. razy mniejsze od kropli wody.

Bardzo ważnym elementem dla nas okazała się technologia Heel Lock – czyli tasiemka” umiejscowiona wokół buta dodatkowo ściągająca go przy wiązaniu. Ma ona na celu dostosowanie tyłu buta do pięty, co gwarantuje nie tylko większą stabilność, ale także zapobiega przesuwaniu się stopy w bucie, a więc w konsekwencji ma wyeliminować otarcia i powstawanie pęcherzy.

Niestety liczne rany na stopach zawsze były naszą zmorą podczas wszystkich wypraw górskich, czy już nawet kilkugodzinnych wycieczek, dlatego tym bardziej zainteresowała nas ta technologia.

Co więcej, krój Alpine Tech gwarantuje dobre dopasowanie do stopy, co pozwala na zdobywanie bardziej ambitnych tras, a wkładka ECO PU odprowadza wilgoć i dba o odpowiednie ułożenie stopy wewnątrz buta. W tym modelu mamy zastosowaną jeszcze technologię sznurowania Lace-To-Toe Closure, dzięki której model ten przypomina buty typowo wspinaczkowe. Jest to sznurowanie od czubków palców gwarantujące dobre przyleganie butów do stopy.

Jednak szczególną uwagę zwróciliśmy na zastosowaną technologię A.D.D, która nie tylko amortyzuje wstrząsy, zapewnia stabilizację, odciąża stopę i pozwala na przejście dłuższych tras z mniejszym zmęczeniem, ale także niweluje powstawanie pęcherzy i obtarć.

Technologia A.D.D. czyli dlaczego jest tak wygodnie?

Technologia Garmont Anatomically Directed Design (a.d.d.) odpowiada za dostosowanie buta do anatomicznej budowy stopy.

Technologia A.D.D. zakłada:

  • a) dodatkową przestrzeń na duży palec u stopy – podczas chodzenia nasze palce (szczególnie duży palec) bardzo intensywnie pracują i potrzebują nieco więcej miejsca, buty Garmonta to gwarantują, dając natychmiastowy komfort i stabilność przodowi stopy, co w efekcie zwiększa efektywność kroku i niweluje także uczucie spychania dużego palca na resztę palców,
  • b) asymetryczny system sznurowania – jak spojrzymy na sznurówki, to widać, że nie są one umieszczone w linii prostej. Ten zabieg ma na celu jeszcze lepsze dostosowanie buta do nogi i ma pomagać stopie zginać się idealnie w tym miejscu, co potrzebuje. Technologia ta zmniejsza zużycie energii i dyskomfortu jaki może występować przy standardowym sznurowaniu, a więc lekko skośne umieszczenie sznurowadeł nie jest wymysłem projektanta, ale praktycznym dostosowaniem buta do miejsca, gdzie uginają się palce, 
  • c) boczna asymetria języka – język buta idealnie pasuje do asymetrycznego kształtu górnej części stopy i kostki. Jest grubszy na zewnątrz i stopniowo cieńszy w kierunku wnętrza. Anatomiczny kształt języka pomaga utrzymać  stopę na miejscu, co zapewnia lepszą kontrolę, stabilność i wygodę. Aby język lepiej przylegał do piszczeli, na bocznej stronie języka dodano miękką wyściółkę uzupełniającą luz występujący po zewnętrznej stronie łydki.
  • d) zróżnicowane wkładki w okolicach kostek – ludzkie kostki są umiejscowione na innej wysokości, co także wzięli pod uwagę projektanci tego buta, w środku wyczujemy miękkie wypustki umieszone na różnych wysokościach buta i wspomagające stopę poprzez uzupełnienie przestrzeni jakie się tworzą ponad wystającą kostką, a butem,
  • e) asymetryczna wysokość cholewki butów – widoczna gołym okiem różnica wysokości cholewki od zewnątrz niższa, a od wewnętrznej strony wyższa. Ten zabieg ma pomagać stopie podczas podchodzenia, wspinania lub intensywnego chodzenia, kiedy potrzebujemy wsparcia wewnętrznej strony stopy, podparcia i pomocy, by uniknąć bocznych poślizgów oraz, co za tym idzie, wywrotek. Z kolei zewnętrzna strona łydki może być narażona na obtarcie, dlatego z tej strony mamy niższą cholewkę.

Garmont Vetta GTX – Plusy

  • technologia A.D.D.
  • podeszwa Vibram,
  • Heel Lock,
  • sznurowanie Lace-To-Toe Closure, 
  • gumowy otok i wzmocnienie czubków,
  • GORE-TEX,
  • nowoczesny design,

Garmont Vetta GTX – Minusy

  • nie można zamocować raków, jedynie raczki (nam akurat to nie przeszkadza, bo stawiamy bardziej na bezpieczeństwo w chodzeniu po górach zimą),
  • stosunkowo jasne kolory – miłe dla oka, ale szybko widać na nich brud.

Jak dbać o buty?

Odpowiedź znajdziemy na pudełku. Producent przypomina, że należy je suszyć w temperaturze pokojowej, bez wystawiania na słońce, czy inne bezpośrednie źródła ciepła: jak kaloryfer, czy ognisko. Warto też za każdym razem wyjmować wkładki (nawet podczas postojów w trakcie marszu).

Czyścić należy letnią wodą najlepiej ze specjalnym środkiem do czyszczenia butów i sprzętu turystycznego. Warto też impregnować, by służyły nam bez zarzutu przez dłuższy czas. Po każdym użyciu należy je wywietrzyć, wysuszyć, wyczyścić i schować do pudełka odstawiając je w suche miejsce. 

Ogólna ocena butów jest bardzo dobra, buty są wygodne już od pierwszego nałożenia. Zastosowane technologie odciążają stawy pozwalając na przemierzanie dłuższych tras. Aż chce się w nich ruszyć w dłuższą drogę😊

Polecamy Asia i Marcin