Herbata i kawa to najbardziej popularne napoje na świecie, o czym świadczą statystyki i badania rynku. Dzięki swoim właściwościom, aromatowi i smakowi są cenione przez ludzi różnych nacji już od setek, a w niektórych rejonach, nawet od tysięcy lat. Pasują do śniadania i innych posiłków, stanowią również doskonały pretekst do spotkań z bliskimi. Mieszkańcy każdego kraju mają swoje własne przyzwyczajenia dotyczące picia herbaty lub kawy, a oprócz tego każdy z nas ma swoje upodobania i preferencje co do smaku. Po czym zatem poznać, czy kupujemy dobrą herbatę lub kawę?
Polacy – naród miłośników herbaty i kawy
My, Polacy, uwielbiamy herbatę – aż 80% z nas pije ją codziennie, często kilka razy w ciągu dnia. Przeciętnie każdy Polak zużywa co roku kilogram liści. Co ciekawe, wypijamy więcej herbaty niż w Chinach, Japonii czy Arabii Saudyjskiej.
Najchętniej sięgamy po czarną herbatę, którą pijemy zazwyczaj bez dodatków, ewentualnie z cukrem, miodem lub cytryną. Coraz częściej sięgamy po herbaty orientalne lub te suszone w niecodzienny sposób, np. w dymie z ogniska. Jesteśmy również miłośnikami kawy. Obecnie kawę pije regularnie 70% Polaków i aż 50% z nas rozpoczyna od niej każdy dzień. Przeciętnie zużywamy 3 kg kawy rocznie; zazwyczaj wypijamy 1–3 filiżanki dziennie.
W świecie herbaty
Susz, który znajduje się w papierowych, gotowych do zaparzenia torebkach, to przeważnie pokruszone, a nawet sproszkowane, liście i łodyżki. Ten rodzaj herbaty nie przedstawia sobą zbyt dużej wartości, a może nawet zagrażać naszemu zdrowiu.
W składzie papierowych torebek dość często występuje epichlorohydryna, która stosowana jest jako pestycyd. W kontakcie z wodą staje się niebezpieczna dla zdrowia (może prowadzić do bezpłodności, problemów z układem immunologicznym i nowotworów). Biały kolor papierowych torebek nadawany jest przez chlor – pierwiastek ten również wywiera negatywny wpływ na zdrowie.
Z kolei torebki herbaty w kształcie piramidek produkowane są ze zwykłego nylonu lub plastiku. Substancje toksyczne z takiego opakowania, które przenikają do naparu, również mogą doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.
Jaka powinna być dobra herbata?
Co to znaczy, że herbata jest dobra? Wiele osób uważa, że dobra herbata to taka, która nam po prostu smakuje i poprawia nasze samopoczucie. Ponieważ mamy różne upodobania, każdemu z nas smakować będzie inna herbata. Jeśli jednak chcemy pić naprawdę dobrą herbatę, powinniśmy kupować herbaty liściaste na wagę lub w opakowaniach nie większych niż po 100 gramów.
Napar z herbaty liściastej ma niepowtarzalny smak i aromat, a ponadto silniejsze właściwości lecznicze, ponieważ nierozdrobnione liście nie tracą cennych substancji.
Gradacja herbaty – wyznacznik jakości
Herbaty nie dzielimy tylko na liściastą i tę w saszetkach – jej klasyfikacja jest dużo bardziej złożona. Gradacja herbaty zależy od takich czynników, jak: kraj pochodzenia (Chiny, Indie, Japonia), pory zbiorów (wiosna, lato, jesień, zima), sposób przetworzenia po zebraniu (herbata czarna, zielona, czerwona, żółta, biała) oraz wielkość liści.
Ten sposób klasyfikacji herbaty porządkuje i łączy wiedzę dotyczącą jakości liści, faktycznej zawartości herbaty oraz ilości dodatków. W efekcie informuje nas o jakości samej mieszanki. Gradacja czarnej herbaty opisana jest za pomocą skrótów literowych.
Dowiadujemy się z nich m.in. o wielkości liści i dodatkach w postaci złocistych tipsów, czyli suszonych młodych pączków zbieranych z krzewów, z których pozyskiwane są liście.
Sposób przechowywania herbaty, a jej właściwości
Warunki, w jakich herbata jest przechowywana i odważana, mają duże znaczenie i wpływają na jej jakość, smak i aromat. Liście herbaty nie powinny mieć kontaktu z wilgocią, powietrzem, słońcem i światłem dziennym, ponieważ wtedy przedwcześnie się starzeją, tracąc kolor i zapach.
Herbata nie może być przechowywana razem z innymi aromatycznymi produktami, ponieważ łatwo przesiąka ich zapachem. Najlepiej trzymać ją w szczelnych, dobrze zabezpieczonych puszkach.
Herbaty godne uwagi
Liściaste herbaty marki Aromat Przygody, opracowane specjalnie przez podróżników dla podróżników, składają się wyłącznie z naturalnych składników oraz mają wyjątkowy smak i zapach, dzięki czemu zaspokoją nawet najbardziej wybredne gusta.
„Dym z ogniska” to czarna herbata, która została poddana procesowi więdnięcia i suszenia nad ogniskiem z drewna sosnowego lub cedrowego, w wyniku czego napar ma wyraźnie dymny smak i aromat oraz czerwoną barwę.
Z kolei herbata owocowa doskonale nadaje się dla wszystkich osób, które cenią naturalne składniki i chcą zrobić sobie miłą przerwę w trasie, pracy lub w domu.
Obie herbaty pakowane są w papierowe torebki strunowe, dzięki czemu nie wietrzeją tak szybko i dłużej zachowują swoje cenne właściwości. Ich liście to ekologiczne odpady biodegradowalne – zakopane na biwaku lub w ogródku, stają się doskonałym nawozem.
Sekrety kawy
W czasach PRL-u dobra kawa była synonimem luksusu – stanowiła pożądany łup i ceniony prezent, a czasem wręcz środek płatniczy, służący do okazywania swojej wdzięczności za wyświadczoną przez kogoś przysługę. Opakowania dobrej kawy, najczęściej przywożone z zagranicy lub kupowane w Pewexie, nierzadko krążyły z rąk do rąk w ramach wieloetapowej wymiany darów.
W latach 80. kawę można było kupić na kartki, jednak wybór był bardzo ograniczony. Kawę parzono po turecku, czyli zmielone ziarna wsypane do szklanki zalewano wrzątkiem i przykrywano spodeczkiem. Był to sztandarowy sposób podawania kawy w lokalach, domach i urzędach. Na szczęście czasy te przeszły do lamusa; dzisiaj możemy kupić dobrą kawę przez Internet o dowolnej porze dnia i nocy oraz zaparzyć ją w ekspresie.
Po czym poznać dobrą kawę?
Podobnie jak w przypadku herbaty, za dobrą kawę możesz uznać tę, którą po prostu lubisz. Jeśli jednak chcesz ocenić ją tak, jak robi to ekspert, skup się na kilku najważniejszych cechach, takich jak: cielistość, kwasowość, smak i aromat oraz posmak. Cielistość, inaczej body, to fizyczne odczucie kawy, które pozostaje na języku.
Napar może być lekki i wodnisty lub przeciwnie – gęsty i ciężki, co akurat jest pożądaną cechą. Dobra kawa ma utrzymaną równowagę między kwasowością a słodyczą. Najważniejszy jest balans – żaden smak nie powinien być zbyt dominujący i nie powinien przyćmiewać innych.
Posmak to uczucie, które pozostaje w ustach po wypiciu kawy, ważne jest to, jak długo się utrzymuje i czy sprawia nam przyjemność. Smak dobrej kawy oscyluje pomiędzy słodyczą, gorzkością i kwasowością, ale sam z siebie nie jest ani słodki, ani gorzki, ani kwaśny.
Region pochodzenia
Podobnie jak w przypadku wina, region, w którym dojrzewają owoce kawy, ma duży wpływ na jej walory smakowe. Jednak samo miejsce pochodzenia kawy nie może zagwarantować wyłącznie jednego, dokładnie takiego samego profilu smakowego. Smak kawy zależy nie tylko od umiejscowienia plantacji na mapie świata, ale także szeregu innych czynników, tzw. terroir.
Jest to unikatowy splot warunków geologicznych i klimatycznych (wysokość upraw nad poziomem morza, rodzaj gleby, nasłonecznienie i opady), który nadaje ziarnom kawowca ściśle określony i niepowtarzalny charakter. Kawa jest produktem rolniczym, dlatego też jej smak między sezonami może się różnić.
Kawę z Ameryki Południowej, w której smaku można wyczuć nuty orzechów i czekolady, uznaje się za klasycznie kawowy. Kawa z Afryki jest przeważnie słodsza i bardziej owocowa, a kawa z Azji – cięższa.
Data i stopień palenia kawy
Obróbka i palenie ziaren kawy decyduje o jej smaku, aromacie i zawartości kofeiny. Zielone ziarna kawowca podczas wypalania zmieniają nie tylko kolor, smak i zapach, ale także gęstość. Im mniej czasu minęło od palenia, tym lepiej, ponieważ kawa nie zdążyła utracić swoich naturalnych właściwości.
Wyróżnia się kilka stopni palenia kawy:
- jasne,
- średnie
- i ciemne.
Jasne najlepiej uwydatnia naturalne właściwości smakowe danej kawy, która staje się lekka, delikatna i łagodna. Zawartość kofeiny w jasno palonych ziarnach jest najwyższa ze wszystkich stopni palenia.
Średni stopień, najbardziej popularny sposób palenia, nadaje kawie najlepszy aromat i pozwala zachować owocowo-winny aromat ziaren kawy. Ziarna średnio wypalone mają optymalną zawartość kofeiny.
Ciemne palenie powoduje, że ziarna nabierają bardzo ciemnego, wręcz czarnego koloru, a kawa ma wyraźnie wyczuwalną gorycz i mniejszą kwasowość. Takie ziarna zawierają znacznie mniej kofeiny niż te, które poddano jasnemu paleniu.
Oryginalne i smaczne kawy
Ulubioną kawą Polaków jest… Arabica. I właśnie ten rodzaj kawy oferuje marka Aromat Przygody. Dostępne są jej trzy rodzaje: kawa mielona palona, kawa mielona palona bezkofeinowa i kawa mielona palona o smaku czekoladowo-miętowym.
W skład kawy palonej wchodzą 3 specjalnie wyselekcjonowane kawy, które pochodzą z różnych części Brazylii (Mogiana, Cerrado i Santos). Unikalna kombinacja smaków pozwala wydobyć z kawy nuty orzecha laskowego, kakao i mlecznej czekolady.
Kawa bezkofeinowa to świetne rozwiązanie dla osób z zaburzeniami snu lub nadciśnieniem, a także kobiet w ciąży i młodzieży. Kawa o smaku czekoladowo-miętowym produkowana jest na bazie kawy Brazylia Santos, której nazwa pochodzi od nazwy regionu leżącego nad oceanem w pobliżu Sao Paolo.
Wszystkie kawy mają krótki termin przydatności do spożycia, co jest ich zaletą. Im krócej kawa ma kontakt z powietrzem, tym wolniej wietrzeje, dzięki czemu jej smak i aromat pozostają na najwyższym poziomie.
Spróbowałeś już naszej kawy i herbaty “Aromat Przygody”?
Herbata dym z ogniska i owocowy grzaniec przypomną Ci piękne chwile spędzone na łonie natury, a nasza kawa mielona (100% Arabica) z najlepszych brazylijskich ziaren postawi Cię na nogi
Dla tych, co potrzebują chwili słodkiego zapomnienia, polecamy kawę miętowo-czekoladową lub kawę bezkofeinową, którą można pić nawet późnym wieczorem.
Rozpieść swoje podniebienie i przenieś się w inny świat – każdy łyk może być świetną przygodą dla Ciebie i Twojej rodziny!