Kiedy kupujesz materac do spania, znajdziesz na opakowaniu różne przydatne informacje np: rozmiar po spakowaniu, rodzaj materiału, wagę, grubość i… być może najważniejszy aspekt: „ciepło maty”. Ciepło materacy do spania jest podawane na dwa sposoby: wartość R-value lub sugerowana temperatura używania. Jaka jest różnica?

Po pierwsze, dlaczego to wszystko ma znaczenie?

Cóż, dla nas ma to ogromne znaczenie. Firma Therm-a-Rest zaczęła swoją działalność z misją i obietnicą: „lepszego nocnego wypoczynku na świeżym powietrzu”. Znalezienie najlepszego sposobu pomiaru ciepła materacy jest zatem fundamentem działań tej marki. Cały sprzęt produkowany przez Therm-a-rest przechodzi rygorystyczne testy, aby zagwarantować niezawodność podczas wypraw.

Ma to też bezpośrednie znaczenie także dla Ciebie, ponieważ budzenie się wypoczętym i gotowym na całodzienną przygodę jest ważne dla każdego, kto spędza czas w terenie. Jeśli całą noc będziesz marznąć, to na pewno się nie zregenerujesz, a Twoje cenne kalorie „zabierze zimne podłoże”. Następnego dnia będziesz czuć się ospały i zmęczony. Therm-a-rest tworzy taki sprzęt, by pomóc Ci lepiej odpoczywać, a następnego dnia korzystać w pełni z Twoich przygód!

Jak mierzyć wartość R- value

Them-a-rest aby mieć pewność, że pozostaje w czołówce w tym zakresie, współpracuje z firmą Thermetrics – liderem w branży „rozwiązań do testowania komfortu cieplnego”. Cała grupa inżynierów tworzy „testery wartości R-value”, których Therm-a-rest używa podczas projektowania i modyfikowania materacy do spania.

Materac umieszcza się w specjalnym urządzeniu pomiędzy dwoma dużymi płytami. Jedna płyta jest utrzymywana w stałej temperaturze za pomocą prądu elektrycznego. Materac, który jest ciepły – a więc zapewnia dobrą izolację – będzie wymagał mniej energii, aby utrzymać stałą temperaturę płyty. Im mniej energii zużywa się na utrzymanie ciepła płyty, tym wyższy współczynnik R- value otrzymuje materac.

Pomiar ciepła w śpiworach vs. materace

Ochrona przed zimnem ma kluczowe znaczenie także pod względem lepszego wypoczynku. Należy pamiętać, że izolacja zapewniana przez materac znacznie różni się od ciepła wytwarzanego przez śpiwór. Śpiwór wykorzystuje swoje wypełnienie do zatrzymywania ciepłego powietrza, by nie wydostawało się na zewnątrz oraz cyrkulacji powietrza podczas ogrzewania ciała. Jednak materace działają nieco inaczej. Materac ma za zadanie stworzyć izolację termiczną od zimnej i twardej ziemi.

Ogromna liczba zmiennych, takich jak wilgotność, powierzchnia i własne preferencje dotyczące komfortu cieplnego, sprawiają, że określenie zakresu temperatur idealnie wyliczonych dla każdego użytkownika jest prawie niemożliwe. Śpiwory korzystają z systemu oceny EN, który wykorzystuje pewne stałe do sugerowania zakresu komfortu. Ten system został zaprojektowany, aby pomóc użytkownikom porównać śpiwory różnych marek. Maty do spania mają wartość R-value, która ma znormalizowane protokoły testowe dzięki standardowi R- value ASTM.

Jak wybrać odpowiedni materac?

Gdy znasz różnice między wartością R-value a temperaturą, zastanówmy się: jak wybrać odpowiednią matę do spania?

W przypadku ocen temperaturowych trudno coś wywnioskować. Nie ma tu standardów, które pomogą Ci określić, jaka temperatura jest dla Ciebie odpowiednia. Jeśli jesteś „zmarzluchem” i planujesz spać na lodowcu, trudno jest określić, jaka temperatura zapewni Ci odpowiednią izolację, zwłaszcza jeśli została „oceniona” w kompletnie  innych warunkach np. na trawie na zerowym poziomie morza.

Skąd mam wiedzieć, który materac do spania jest cieplejszy?

Cóż, technicznie rzecz ujmując, nie wiesz na pewno. Ponieważ oceny temperatury nie mają standardu testowego, to, co jedna firma określa jako materac idealny na „20-stopni”, może różnić się od oceny innej firmy. To sprawia, że ​​wartość R-value jest najbardziej spójnym i dokładnym sposobem pomiaru izolacji. To samo dzieje się, gdy porównujemy materac z sugerowaną temperaturą użytkowania z jedną z naszych mat. Nie można zestawić tych dwóch różnych parametrów.

Jednak wartość R-value jest znormalizowanym pomiarem właściwości izolacyjnych mat. Jest to obecnie standardowa wartość do porównywania ciepła różnych materacy. Nasza podana wartość R-value jest dwukrotnie testowana, a ostateczne wyniki są zgodnie ze standardowym protokołem ASTM. Zapoznaj się z poniższą tabelą, aby zorientować się, jaką wartość R-value zalecamy w różnych warunkach:

Zapobieganie utracie ciepła jest prawdopodobnie najważniejszym celem maty do spania. Zapewnianie komfortu oznacza utrzymywanie ciepła i spokojny sen. Oznacza to, że budzisz się wypoczęty i gotowy na przygodę. Nasza wiedza na temat wartości R-value doprowadziła nas do stworzenia jednych z najbardziej wydajnych termicznie materacy o najlepszych stosunkach ciepła do wagi. Sprawdź naszą pełną ofertę materacy do spania i rozpocznij biwakowanie ze spokojną głową!