Jeśli chcesz dokonać zakupu materaca, zobaczysz, że przy większości z nich podaje się informacje o rozmiarze po spakowaniu, materiale, wadze, grubości oraz, co być może najbardziej istotne, o zapewnianym cieple. Ciepło materaca jest określane na jeden z dwóch sposobów: zgodnie ze współczynnikiem izolacyjności R-value lub według wskaźnika określającego szacowany stopień zapewnianej temperatury. Jaka jest między nimi różnica?

Pierwsza sprawa – dlaczego ma to jakiekolwiek znaczenie?

Dla nas jest to kwestia bardzo istotna. Therm-a-Rest rozpoczął swoją działalność od obietnicy zapewnienia lepszego nocnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Odkrycie najlepszego sposobu na zmierzenie izolacyjności termicznej materaca jest po prostu częścią naszego DNA. Kładziemy nacisk na to, by nasz sprzęt był poddawany dokładnemu testowaniu, aby zagwarantować jego odpowiednie funkcjonowanie w terenie.

Jest to również znacząca sprawa dla Ciebie, ponieważ dla każdego, kto spędza czas w terenie, ważne jest budzić się rano odświeżonym i gotowym na wędrówkę. Jeśli spędzisz noc, pozwalając, by zimna ziemia wysysała z Ciebie cenne kalorie, to po zwinięciu obozu będziesz czuł się ociężały i zmęczony. Therm-a-Rest tworzy sprzęt, którego najważniejszym celem jest pomóc Ci lepiej wypoczywać, ponieważ kiedy lepiej wypoczywasz, radzisz sobie lepiej.

Jak zmierzyć parametr R-value

Aby mieć pewność, że pozostajemy na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami nauki i inżynierii cieplnej, współpracujemy z zaprzyjaźnioną firmą Thermetrics, grupą inżynierską, która, jak pisze o sobie, jest liderem branży w zakresie “rozwiązań do testowania komfortu termicznego, które zapewniają wysoką wydajność, innowacyjny design i najnowocześniejsze właściwości”. Firma ta konstruuje urządzenia do badania parametru R-value, których używamy do projektowania, testowania i modyfikowania naszych materacy.

Urządzenia te wyposażone są w dwie duże płyty. Pomiędzy nimi umieszczany jest materac. Jedna płyta jest utrzymywana w stałej temperaturze za pomocą strumienia prądu. Materac, który oferuje lepszą izolację, będzie wymagał mniej energii do utrzymania płyty w stałej temperaturze. Im mniej energii zużywa się na utrzymanie ciepła płyty, tym wyższą wartość R otrzymuje materac.

Przy projektowaniu naszych wielokrotnie nagradzanych materacy, dokładnie testujemy je w terenie, a także w naszej fabryce w Seattle za pomocą urządzeń Thermetrics. Sprzęt ten dostarcza istotnych informacji, które pozwalają nam badać najdrobniejsze szczegóły naszych produktów i podejmować decyzje projektowe, które powodują, że nasz sprzęt działa lepiej. Dzięki naszym innowacjom i wykorzystaniu tych urządzeń, nasze produkty należą do najbardziej efektywnych termicznie materacy dostępnych na rynku.

Pomiar ciepła w śpiworach i materacach

Ochrona przed zimnem jest kluczowa dla lepszego odpoczynku, ale izolacja, którą zapewnia Twój materac, jest zupełnie inna niż ciepło, które generuje Twój śpiwór. Śpiwór wykorzystuje swoją wewnętrzną przestrzeń, by powstrzymać dostęp zimnego powietrza, zapewniając cyrkulację powietrza wewnątrz i jednocześnie ogrzewając Twoje ciało. Twój materac funkcjonuje trochę inaczej. Jego zadaniem jest zapewnienie termicznej izolacji od zimnego, twardego podłoża.

Ogromna ilość zmiennych, takich jak wilgotność, powierzchnia i Twoje własne preferencje komfortu sprawiają, że prawie niemożliwe jest stworzenie takiego wskaźnika temperatury, który pasowałby do wszystkich. Śpiwory posiadają system oceny EN, który wykorzystuje pewne stałe do określania zakresu komfortu i ryzyka. Został on zaprojektowany, aby pomóc użytkownikom porównywać śpiwory różnych marek. Materace tymczasem oceniane są na podstawie ich wartości parametru R, który obecnie posiada standaryzowane protokoły testowania dzięki normie ASTM R-value.

Jak wybrać właściwy materac

Wiesz już jaka jest różnica między parametrem R-value a wskaźnikami temperatury. Jak więc wybrać właściwy materac?

Trudno na to odpowiedzieć, jeśli dysponujemy tylko wskaźnikami temperatury. Nie ma żadnych stałych ani standardów, które pomogłyby Ci stwierdzić, jaka temperatura jest dla Ciebie odpowiednia. Jeśli zimne powietrze w czasie snu Ci nie przeszkadza i planujesz spać na śniegu na dużej wysokości, to trudno powiedzieć, jaka temperatura zapewni ci właściwą izolację – zwłaszcza jeśli wskaźnik powstał w oparciu o testowanie izolacji na ziemi na poziomie morza.

Skąd mam wiedzieć, który materac jest cieplejszy?

Cóż, technicznie rzecz biorąc, nie wiesz tego na pewno. Ponieważ większość wskaźników ciepła nie ma żadnej normy testowej, to co jedna firma oznacza jako “20 stopni” może się różnić od wskazań innej firmy. Dlatego właśnie wartość R-value jest najbardziej spójnym i dokładnym sposobem pomiaru izolacji materaca. Podobnie jest w przypadku porównywania materacy z oceną temperaturową z naszymi materacami. Nie ma danych, które wskazywałyby na korelację, która pozwoliłaby porównać te dwa systemy oceny.

R-value jest teraz standaryzowaną miarą właściwości izolacyjnych materaca. Jest to obecnie standardowa wartość służąca do porównywania ciepła różnych materacy. Podana przez nas wartość parametru R-value bywa wielokrotnie testowana, a ostateczne wartości są podawane zgodnie ze standardowym protokołem ASTM. Sprawdź poniższą tabelę, aby zorientować się, jaką wartość R zalecamy w różnych warunkach:

Zapobieganie utracie ciepła jest prawdopodobnie najważniejszym zadaniem Twojego materaca. Zapewnianie Ci komfortu oznacza zapewnianie ciepła i spokojnego snu. Oznacza to, że budzisz się odświeżony i gotowy na przygodę. Nasza wiedza na temat parametru R-value doprowadziła nas do stworzenia jednego z najbardziej efektywnych termicznie materacy z najlepszym stosunkiem izolacji cieplnej do wagi dostępnym na rynku. Sprawdź naszą pełną linię materacy i zacznij biwakować z pewnością siebie.