Po miesiącach przygód warto sprawdzić sprzęt i przeprowadzić wszelkie niezbędne czynności konserwacyjne i przygotować go na dłuższe przechowywanie. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli zadba się o swój namiot MSR, to będzie się go mieć na długie lata.
Oto trzy najczęściej zadawane pytania z odpowiedziami i wskazówkami, od naszego działu obsługi klienta, dotyczące pielęgnacji namiotu, które mogą pomóc w utrzymaniu sprzętu w bardzo dobrym stanie.
1. Jaki jest najlepszy sposób na przechowywanie namiotu między wyjazdami?
Najlepiej przechowywać namiot w suchym i chłodnym miejscu, bez dostępu do bezpośredniego światła słonecznego. Zamiast przechowywać namiot w worku, dobrze trzymać go w dużej, oddychającej bawełnianej lub siateczkowej torbie, tak jak w przypadku śpiwora. Można też w tym celu wykorzystać poszewkę na poduszkę, która także świetnie się w tym celu sprawdzi.
2. Jak zapobiegać pleśni?
Wszystkie namioty MSR posiadają wodoodporną ochronę, ale długotrwałe narażenie ich na wilgoć może spowodować hydrolizę – przedwczesne zniszczenie wodoodpornej powłoki – nawet w najbardziej wodoodpornych namiotach. Aby ta warstwa nie stała się miękka, lepka i przestała być wodoodporna, a tkanina nie pleśniała, należy pamiętać, aby unikać pakowania lub przechowywania namiotu, jeśli jest mokry, wilgotny lub brudny.
Pleśń może zacząć się tworzyć już nawet po 24 godzinach na mokrym i pogniecionym namiocie, co może powodować specyficzne plamy i niemiły zapach, a także zagrażać jego wodoodpornej powłoce. Przewietrzenie i wysuszenie namiotu pomoże w jego ochronie. (Uszkodzenia spowodowane pleśnią i wilgocią nie są objęte naszą gwarancją.)
3. Jak czyścić namiot?
Namiot jest przeznaczony do użytku zewnętrznego, więc należy go czyścić tylko wtedy, gdy ma nieprzyjemny zapach lub jest mocno zabrudzony. Większość luźnych zabrudzeń można usunąć z tkaniny za pomocą wody pod ciśnieniem ze zwykłego węża ogrodowego. Do intensywnego czyszczenia należy rozstawić namiot i umyć go ręcznie ciepłą wodą, gąbką i łagodnym mydłem bez detergentów. Dobrze wypłukać i pozostawić do całkowitego wyschnięcia rozbijając go lub wieszając.
Pamiętaj, aby unikać płynów do mycia naczyń, detergentów, wybielaczy i podobnych stężonych roztworów, chyba że są to specjalne środki do mycia i impregnacji np. FABSIL i GRANGERS. Nigdy nie pierz lub nie susz namiotu w pralce. Każda z tych metod może usunąć wodoodporne powłoki namiotu.
Utrzymywanie namiotu w stanie suchym, czystym i odpowiednie przechowywanie zapewni mu zachowanie swoich właściwości przez wiele lat.