Jak Impregnować Plecak lub Torbę – Poradnik Pakera cz. 5

utworzone przez | Impregnacja, Porady

Czyszcząc sprzęt po zakończeniu sezonu turystycznego zdarza się nam zapomnieć o naszym plecaku. Kurtka, buty, odzież nieprzemakalna być może brudzą się i zużywają szybciej, ale to plecak jest podstawowym zabezpieczeniem sprzętu przed przemoczeniem na trasie.

Wędrując z plecakiem na plecach na ogół nie zwracasz większej uwagi na jego kondycję – dopóki nie zacznie padać. Kurz, brud, a nawet pot mogą pogorszyć wodoodporne właściwości plecaka. Bez właściwej konserwacji pod koniec deszczowego dnia zawartość plecaka – jedzenie, odzież i reszta sprzętu może zamienić się w wilgotną bryję. Nawet jeżeli tkanina plecaka zatrzyma wodę nie dopuszczając jej do wnętrza, to nasiąknięta i wilgotna stanie się cięższa.  Tkanina plecaka może stać się też podatna na rozwój mikrooganizmów.

Czyszczenie i konserwacja plecaka nie jest sprawą skomplikowaną – Grangers oferuje w tym celu szereg odpowiednich preparatów. Najlepszym rozwiązaniem jest czyszczenie plecaka po każdej wyprawie – preparat Granger’s Gear Cleaner usuwa brud i plamy, pomagając jednocześnie zachować wykończenie wodoodporne tkaniny. Jeżeli używasz plecaka intensywnie, zaleca się powtarzanie procesu raz w miesiącu lub nawet częściej, zwracając jednocześnie uwagę na czystość pasków i suwaków.

Czysty plecak można teraz w prosty sposób zaimpregnować używając preparatu Fabsil Universal Protector Aerosol. Po naniesieniu preparatu pozostaw sprzęt do całkowitego wyschnięcia. W zależności od rodzaju sprzętu może to trwać 2 – 3 godziny.

Powtarzanie impregnacji po każdym czyszczeniu nie jest konieczne – jeżeli woda spływa kroplami nie zwilżając tkaniny, warstwa wodoodporna jest w odpowiedniej kondycji. Czysty i suchy plecak doskonale zabezpieczy najważniejszy sprzęt, taki jak zapasowe skarpety czy zapałki przez całą wyprawę.

Zobacz Inne Wpisy na blogu

Test Systemu do gotowania – Kuchenki Turystycznej MSR Reactor

  Palnika turystycznego MSR Reactor używam od lat, był ze mną na niejednej wyprawie. Ostatnio towarzyszył mi w 2016 roku na Pik Lenina (7 134 m n.p.m.) i Ojos del Salado (6 893 m n.p.m.), a w 2018 roku zabieram ją podczas Narodowej Zimowej wyprawy na K2 (8 611 m...

#K2dlaPolaków – Wspieramy Narodową wyprawę na K2!

#K2dlaPolaków – pod tym hasłem rozpoczyna się Narodowa Zimowa Wyprawa na K2. To historyczne wydarzenie – próba osiągnięcia celu, którego do tej pory nikomu nie udało się zrealizować. Krzysztof Wielicki(kierownik wyprawy), jeden z zimowych zdobywców Mount Everest w...

0 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *