Namiot Ekspedycyjny MSR Dragontail – Test Oli Dzik

utworzone przez | Namioty, Testy

Namiot ekspedycyjny MSR Dragontail testowałam podczas zimowej wyprawy na Noszak 2014. Model Dragontail był jednym z dwóch namiotów marki MSR testowanych podczas tej wyprawy. Drugim był namiot wyprawowy MSR Stormking.

Informacja: Jeśli nie wiesz, który namiot nabyć, skorzystaj z naszego poradnika – jak wybrać namiot turystyczny do turystyki wędrownej.

Gdzie był testowany Namiot Ekspedycyjny Dragontail?

O ile Stormking pełnił funkcję namiotu bazowego, o tyle namiot Dragontail poddawany był testom w górnych partiach szczytu, w najcięższych warunkach. Stał on bowiem w obozie trzecim na wysokości ok. 6000 m n.p.m., gdzie narażony był na bardzo silny wiatr.

MSR Dragontail to namiot ekspedycyjny o bardzo prostej i bardzo funkcjonalnej konstrukcji, która rzeczywiście nasuwać może skojarzenie z zawartym w nazwie – ogonem smoka.

Ma kształt tunelu opartego na łukach trzech pałąków, umieszczonych jeden za drugim. Stabilizację pałąków, które nie przecinają się ze sobą, zapewnia odpowiednie naciągnięcie namiotu i zamocowanie go do podłoża z przodu i z tyłu.

Ściany Dragontaila MSR – tylna oraz przednia, tworząca przestronny przedsionek, ustawione są pod dużym skosem względem podłoża, wydłużając tym samym namiot i dodatkowo powiększając ilość przestrzeni, jaką oferuje.

Dragontail

Jak sprawdził się Dragontail jako namiot ekspedycyjny?

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym namiot jest jednocześnie mocny i odporny na działanie wiatru, wolny od płaskich powierzchni, na których mógłby gromadzić się śnieg.

Jjak na „dwójkę” względnie duży oraz, co ważne, w warunkach gdzie liczy się każdy gram, bardzo lekki – waży bowiem nieznacznie ponad 2 kg.

Dragontail a silny wiatr

Podczas naszej wyprawy namiot MSR Dragontail nie był narażony na masywne opady śniegu, natomiast niewątpliwie musiał stawiać czoła uderzeniom bardzo silnego wiatru.

W tym względzie sprawdził się znakomicie, nie został przez wicher połamany ani podarty. Z racji swej przestronności w dzień, podczas czynności związanych z przygotowaniem i spożywaniem posiłków, namiot pełnił funkcję obozowej mini-messy, mieszcząc cały czteroosobowy skład wyprawy.

Dopiero wieczorem dwie osoby udawały się do stojącej obok, o wiele ciaśniejszej „dwójki”, zaś ci, którzy spali w namiocie Dragontail, mieli do dyspozycji naprawdę komfortowe warunki.

dragontail podczas wyprawy

Podczas wynoszenia namiotu oczywiście bardzo doceniliśmy jego lekkość. Ten wyprawowy namiot posiada wiele zaczepów, umożliwiających zamocowanie szpilek czy np. śrub lodowych.

Dla nas było to szczególnie istotne, gdyż obóz trzeci znajdował się na wypłaszczeniu pokrytym cienką warstwą lodu, pod którym znajdowały się kamienie.

Zamocowanie Dragontaila oraz zapobieganie jego przechylaniu i zsuwaniu się w stronę przepaści okazało się więc nie lada wyzwaniem, któremu na szczęście namiot sprostał.

Rewelacyjnym pomysłem wykorzystanym w konstrukcji namiotu MSR Dragontail jest wykorzystanie przestrzeni u góry namiotu na rozciągającą się przez cała jego długość „półkę”.

półka namiotu dragontail na całej długości

Znakomicie sprawdza się ona jako schowek na kaski, odzież czy inne elementy sprzętu, które nie są ciężkie, lecz zajmują sporo miejsca, i które chcemy ochronić przed zawilgnięciem czy zamarznięciem.

Wysokość namiotu

Wysokość namiotu sprawia, że ten praktyczny schowek znajduje się ponad głowami siedzących wewnątrz osób, nie utrudniając im funkcjonowania w namiocie.

MSR Dragontail a odciągi

Pewnym minusem namiotu jest fakt, iż nie został on fabrycznie wyposażony w odciągi, posiada tylko uchwyty dla ich zaczepienia. Ktoś, kto po zakupie nie rozstawił namiotu w domu i czyni to dopiero w warunkach wysokogórskich, może więc przeżyć niemiłe zaskoczenie. Zaopatrzenie się zawczasu w sznurki, z których wykonamy odciągi, rozwiązuje ten problem.

wysokość namiotu Dragontail
dragontail w środku

Podsumowując, model MSR Dragontail jest znakomitym namiotem ekspedycyjnym, sprawdzającym się w ekstremalnych warunkach i z pewnością wart jest polecenia.

Aleksandra Dzik
Paker Team
BluEmu Team

namiot z zewnątrz

Gdzie kupić namiot MSR Dragontail™ ?

Oficjalnym ystrybutorem MSR na Polskę jest firma Paker.PL. Niestety obecnie namiot ekspedycyjny MSR Dragontail jest niedostępny i nie da się go sprowadzić. Zamiast tego polecamy namiot dwuosobowy, przeznaczony do bardzo ciężkich warunków – MSR Fury.

Inne namioty wyprawowe

wymiary namiotu Dragontail

Inne testy Namiotów:

Namiot Turystyczny Elixir 2 – Test Wioletty Chudek

Namioty MSR z Serii Elixir są kontynuacją namiotów turystycznych wyróżniających się wytrzymałością najwyższej klasy. W 2018 roku w namiocie zastosowano nowe rozwiązania, które sprawiają, że biwakowanie w namiocie jest bardziej komfortowe. Poprawiono również...

0 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Autor
Ocena
R
RABAT 15%
Wpisz proszę swoje dane oraz zaznacz zgody poniżej, abyś mógł otrzymać wiadomość z kodem rabatowym natychmiast!
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych ofertach promocyjnych, produktach, usługach i konkursach drogą elektroniczną na mój adres e-mail pochodzących od PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867 moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*
ODBIERZ RABAT 20%
Administratorem danych osobowych jest PAKER Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem: ul. Płocka 17 lok.8, 01-231 Warszawa, KRS: 0000189867
Wpisz poniżej swoje Imię, adres e-mail oraz zaznacz zgodę na przesyłanie informacji handlowych, abyśmy mogli wysłać Ci rabat natychmiast.
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych, w tym w szczególności o nowych promocjach, produktach i konkursach na mój adres e-mail oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce prywatności.
*