Tarp i ja to trudna współpraca. Przez sezon letni chciałam ograniczyć wagę sprzętu. Mój namiot waży ok. 2,5 kg. Po co dźwigać tyle? Myślałam o alternatywie, czyli płachcie biwakowej i tu pojawił się tarp Trekmates Hexagon. Tarp to specjalnie zaprojektowana płachta, która jest wykonana ze specjalnego materiału. Ma nas chronić przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi oraz zastępować namiot.

Firma Trekmates jest obecnie jednym z wiodących producentów odzieży i akcesoriów turystycznych w Wielkiej Brytanii oraz innych krajach. Potwierdzam, widziałam na własne oczy w Walii, nawet jeden Brytyjczyk polecał mi produkty tej marki. W swojej szerokiej ofercie posiadają także sprzęt trekkingowy, survivalowy i campingowy.

Tarp Trekmates Hexagon o sześciokątnym kształcie, wymiary 320 x 280 cm, posiada sześć punktów mocowania (metalowe oczka) w każdym rogu. Dwa punkty są dłuższe, aby można było umocować je do kijków trekingowych lub wioseł. W zestawie znajduje się sześć odciągów.

Tarp jest uszyty z tkaniny o gramaturze 68D 190T Ripstop nylon, powleczonym poliuretanem oraz wykończony warstwą DWR. Wodoodporność 10 000 mm, a waga 720 g. Posiada woreczek do przechowywania, z tego samego materiału. W woreczku znajdziemy przykłady jak przygotować schronienie z tarpa.

Na pierwszy biwak z płachtą biwakową wybrałam się sama. Trochę dziwne uczucie, słyszysz nagle cały świat, ale od letniego deszczyku uchronił. Było jeszcze kilka wędrówek, choć nie wiem, czy przekonam się do spania samej pod tarpem. Za dużo wtedy słyszę i wyobraźnia pracuje. 😊 Choć muszę przyznać, że ze względu na swoją niską wagę, płachta jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które noszą „domek” na swych plecach.

W zestawie nie ma śledzi, więc brałam swoje od namiotu. Zawsze można wykorzystać patyki z lasu jako śledzie. Tarp nie ma stelaża, możemy wykorzystać patyki bądź kijki trekkingowe. Tak przygotowany nocleg daje nam dobre schronienie i pozwala spędzać noce w komfortowych warunkach.

To wg mnie rozwiązanie na każdą porę roku. Uważam, że tarp Trekmates’a wykonany jest solidnie, taśmy są mocne, materiał nie przecieka w czasie deszczu, chodź prawdziwej burzy ze mną jeszcze nie przeżył – wszystko przed nami 😊

Tarp Trekmates Hexagon okazał się dla mnie dobrym rozwiązaniem na wędrówki, zwłaszcza na Mazowszu, wśród lasów. Jeszcze nie przekonałam się do spania w hamaku, a uważam, że wtedy tarp sprawdzi się idealnie jako daszek nad moim „wiszącym domkiem” oraz w czasie bikepackingu.

Jeśli chcesz, obniżyć wagę swojego sprzętu podczas wędrówki Tarp Trekmates Hexagon idealnie się do tego nadaje.

Anna Kiepura